Co zrobić, aby rzęsy były zdrowe i piękne?

Co zrobić, aby rzęsy były zdrowe i piękne?

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2019

Każda z nas chciałaby, by jej rzęsy były długie, atrakcyjne i zdrowe, i idealnie rozświetlały nam twarz. Jednak rzęsy często wypadają i zmagają się z problemami, które nie pozwalają im na osiągnięcie idealnego wyglądu. 

Rzęsy nie tylko spełniają rolę estetyczną, ale przede wszystkim są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych oczu; chronią je przed światłem słonecznym, poprzez filtrowanie wiązek intensywnego światła oraz stanowią barierę ochronną dla zanieczyszczeń i ciał obcych, które mogą dostać się do wnętrza oka.

Wszystkie pragniemy długich i pięknych rzęs, ale nie zapominajmy o ich zbawiennym wpływie na nasz wzrok. Wnioskując: im są silniejsze i grubsze, tym lepiej chronią nasze oczy.

Rzęsy – najczęstsze przyczyny problemów

Według dermatologów, całkowity żywot jednej rzęsy trwa mniej więcej 5 miesięcy, po upływie tego czasu, rzęsa zostanie zastąpiona poprzez nową. Czy tak się stanie, czy też nie – czy nowa rzęsa wystarczająco rozwinie się, aby pojawić się na miejscu poprzedniej, jest to zależne od kilku czynników, które wymienimy poniżej.

Co niszczy rzęsy?

Poznajmy podstawowe czynniki, które powodują kruszenie się rzęs, a nawet całkowite zahamowanie ich wzrostu.

Piękne rzęsy
  • Nieodpowiednia dieta: jeśli w naszym jadłospisie brakuje konkretnych witamin i minerałów, nowe rzęsy będą stawały się coraz słabsze lub przestaną rosnąć równocześnie. Wypadanie rzęs wywołują te same braki, które odpowiedzialne są za nadmierne wypadanie włosów. Twoja dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, aby pokrywała zapotrzebowanie organizmu na witaminę B, A, E, H (biotynę) oraz dostarczała dostatecznej ilości żelaza i magnezu. Spróbuj wprowadzić do swojego jadłospisu więcej zielonych warzyw, takich jak: szpinak, brukselka ,brokuły oraz zboża, drożdże piwne, suszone owoce, orzechy, pistacje, migdały czy kwasy Omega-3, występujące w łososiu.
  • Złe nawyki dotyczące makijażu: ogromnym błędem jest niezmywanie makijażu na noc. Wiele kobiet zapomina o wykonaniu tego niezbędnego zabiegu przed położeniem się do łóżka, co powoduje gromadzenie się nieczystości. Wodoodporna maskara wyrządza zazwyczaj najwięcej szkód, ponieważ jest najbardziej odporna na płyny do demakijażu i trudno jest całkowicie pozbyć się jej z rzęs. Używaj odpowiednich środków do demakijażu i postaraj się zmywać maskarę powolnymi, delikatnymi ruchami, zaczynając od wnętrza, a kończąc na zewnętrznej części.
  • Używanie zalotek: kiedy nakładamy makijaż w pośpiechu, często ignorujemy stan naszych zalotek. Plastik pokrywający metalową część, może łatwo ulec zniszczeniu, co negatywnie oddziałuje na rzęsy, powodując ich kruszenie. Wskazane jest, aby regularnie wymieniać plastikową część zalotki.
  • Jęczmień: jest to stan zapalny powieki (chroniczne zapalenie powiek) spowodowany ropniem powstałym na skutek nagromadzenia się tłuszczu. Zazwyczaj wywołuje go bakteria, która dostaje się do oka poprzez kontakt z brudnymi rękami.
  • Łojotok powstaje przez nadmierne gromadzenie się płynu na końcówce powieki. W konsekwencji, rzęsy sklejają się ze sobą, a na powierzchni powieki tworzą się białe płatki. Ta przypadłość często dotyczy młodych ludzi, gdyż pojawia się na skutek niedoborów żywieniowych lub zaburzeń hormonalnych.

Środki wspomagające porost zdrowych i pięknych rzęs

Nawilżające smoothie do rzęs

Spożycie o poranku smacznego soku, zawierającego wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zaowocuje nie tylko zdrowymi i pięknymi rzęsami, ale także wzmocni i doda blasku Twoim włosom.

Smoothie na rzęsy

Aby go przygotować, zmiksuj: dwie marchewki, jedną pomarańczę, dwie łyżki stołowe pyłku kwiatowego, łyżkę stołową miodu, dwa rozgniecione orzechy włoskie i kilka orzeszków piniowych. Miksuj do momentu, aż sok osiągnie jednolitą konsystencję. Takie smoothie zawiera właściwą ilość witamin i minerałów.

Wzmocnij swoje rzęsy

Jeśli regularnie nosisz makijaż, pamiętaj aby w pierwszej kolejności używać przezroczystej maskary, która zawiera w sobie wiele składników odżywczych chroniących rzęsy. Bez względu na to jak często malujesz oczy, nie zapominaj o codziennym przeczesywaniu swoich rzęs specjalnie przeznaczonym do tego grzebykiem. Rozprowadź na ich powierzchni cienką warstwę wazeliny, bądź olejku rycynowego.

Naturalny olejek

Przyspieszy to ich wzrost i wzmocni je od środka. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością składników pielęgnacyjnych, które w zbyt dużej ilości mogą podrażnić oczy lub doprowadzić do zapalenia spojówek.

Lekarstwo z rumianku na rzęsy

To perfekcyjne rozwiązanie na noc, które sprawi,że Twoje rzęsy będą zdrowe i lśniące. Aby metoda zadziałała, zawsze używaj organicznego rumianku, wystrzegając się sprzedawanego w torebkach herbacianych. Kiedy zaopatrzysz się już w odpowiedni rumianek, zagotuj dwa lub trzy kwiaty. Następnie użyj płatka kosmetycznego, aby rozprowadzić ostygnięty napar po powiece i rzęsach.

Przeczytaj również:    Rumianek lekiem na Hemoroidy

Często mrugaj

Zgodnie z opiniami dermatologów, stymuluje to cyrkulację krwi w powiekach i porost rzęs.

Używaj odpowiedniej maskary na rzęsy

Zawsze staraj się kupować maskarę zawierającą panthenol, który zawiera witaminę B5, ceramidy i substancje chroniące przed szkodliwym działaniem słońca. Wodoodporny tusz do rzęs jest zazwyczaj bardziej szkodliwy dla rzęs, ponieważ wyjątkowo trudno jest wykonać jego demakijaż. Pamiętaj także, o regularnym czyszczeniu zalotki, gdyż to zazwyczaj na niej gromadzi się największa ilość bakterii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ladda, P. L., & Kamthane, R. B. (2014). Ricinus communis (Castor): An Overview. Int. J. of Res. in Pharmacology & Pharmacotherapeutics.
  • Amador, G. J., Mao, W., DeMercurio, P., Montero, C., Clewis, J., Alexeev, A., & Hu, D. L. (2015). Eyelashes divert airflow to protect the eye. Journal of the Royal Society Interface.
  • Kim, M. J., Seo, Y. K., Boo, Y. C., & Koh, J. S. (2016). A proposal of a standardized protocol to evaluate waterproof effect of eyeliner and mascara. International Journal of Cosmetic Science
  • American Academy of Ophthalmology. [Internet]. Uso de maquillaje en los ojos. 2011. Disponible en: https://www.aao.org/salud-ocular/consejos/uso-de-maquillaje-en-los-ojos
  • Amador, G. J., Mao, W., DeMercurio, P., Montero, C., Clewis, J., Alexeev, A., & Hu, D. L. (2015). Eyelashes divert airflow to protect the eye. Journal of the Royal Society Interface.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.