Zioła i suplementy łagodzące refluks

Zioła i suplementy łagodzące refluks

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uspokajające działanie niektórych ziół i niektóre suplementy pomagają złagodzić objawy spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym. Ponadto pomagają blokować powrót kwaśnych soków do przełyku.

Istnieje lista ziół i suplementy, które pomagają w walce z refluksem żołądkowo-przełykowym. Chociaż konieczna jest ocena choroby przez lekarza, przyjmowanie tych środków może znacznie przyczynić się do złagodzenia jej objawów.

Refluks żołądkowo-przełykowy zwykle powoduje ruch kwasów żołądkowych w górę do przełyku. Ci, którzy cierpią z jego powodu zwykle odczuwają pieczenie, palący ból w gardle i podrażnienie. W rzeczywistości w poważniejszych przypadkach może to wpływać na zmiany w błonie śluzowej, prowadzić do zapalenie krtani i raka.

Leczenie może obejmować dostępne bez recepty leki zobojętniające sok żołądkowy lub leki na receptę, które pomagają zatrzymać nadmierną produkcję kwasu. Jednak, o ile to tylko możliwe, próbuje się kontrolować refluks za pomocą diety i naturalnych rozwiązań. Odkryj niektóre zalecenia.

Jakie zioła i suplementy mogą pomóc?

Zmiany diety są jednym z kluczy do przyspieszenia łagodzenia refluksu żołądkowo-przełykowego. To nawet pierwszy krok przed wypróbowaniem niektórych leków. Jednak przed przyjmowaniem jakiegokolwiek ziołowego lekarstwa należy poprawić nawyki żywieniowe.

Istnieją pewne ziołowe środki i suplementy, które pomagają zwiększyć uczucie ulgi. Szczególnie gdy w określonych przypadkach występuje zgaga. Chociaż potrzeba więcej dowodów naukowych w celu potwierdzenia ich skutków, ogólnie ich stosowanie jest bezpieczne i ma pozytywne skutki.

Korzeń imbiru

Gingerole są odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne tego starożytnego korzenia.Umiarkowana ilość korzenia imbiru może pomóc w kontrolowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego. W rzeczywistości ta przyprawa została wykorzystana jako suplement do walki z wieloma problemami zdrowotnymi układu trawiennego. 
Żeń-szeń

Jak go stosować?

Rumianek

Rumianek ma właściwości kojące i trawienne i pomaga złagodzić refluks żołądkowy.
Rumianek

Jak go stosować?

 • Najpierw weź łyżkę rumianku i wsyp ją do szklanki wrzącej wody.
 • Po uzyskaniu naparu odcedź go i spożyj w letniej temperaturze.
 • Powtarzaj 2 lub 3 razy dziennie.

Olejek miętowy

Jak go stosować?

 • Najpierw wlej 5 kropli olejku miętowego do szklanki ciepłej wody. Jeśli chcesz możesz dodać trochę soku z cytryny.
 • Następnie wypij. Spożywaj 2 razy dziennie.

Suplementy przeciwutleniające

Witaminy - suplementy diety
Owoce i warzywa mają wysokie stężenie przeciwutleniaczy, które poprawiają zdrowie. Jednak, gdy masz refluks, najlepiej uzyskać je dodatkowo dzięki dobrym suplementom. Witaminy takie jak A, C i E są badane pod kątem ich zdolności do łagodzenia tej choroby.

Jak je stosować?

 • Najpierw skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Profesjonalista pomoże Ci wybrać najlepszy przeciwutleniacz lub suplementy multiwitaminowe. Ponadto ustali odpowiednią dawkę w zależności od potrzeb.

Suplementy: żel z aloesu

Żel Aloe Vera ma właściwości regenerujące, które łagodzą i naprawiają szkody wyrządzone przez zgagę.Jednym z najbardziej popularnych, naturalnych suplementów przyspieszających złagodzenie refluksu żołądkowo-przełykowego jest żel z aloesu.
Żel z aloesu

Jak go stosować?

 • Łyżkę żelu aloesu dodaj do szklanki wody. Pij na czczo lub przy pierwszych oznakach refluksu.
 • Jeśli chcesz, możesz dodać łyżkę miodu i kilka kropel soku z cytryny.
 • Jeśli objawy się utrzymują powtórz.

Uwaga: unikaj picia więcej niż trzech szklanek dziennie, aby uniknąć skutków ubocznych, takich jak biegunka.

Pamiętaj!

Ziołowe środki i suplementy nie mają cudownych właściwości ani przeciwdziałają nawykom, które wpływają na pojawienie się refluksu żołądkowo-przełykowego. Dlatego część sukcesu leczenia zależy od zmiany stylu życia. Unikanie tytoniu, alkoholu i drażniących pokarmów to niezbędne kroki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kellerman, R., & Kintanar, T. (2017). Gastroesophageal Reflux Disease. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2017.07.001
 • Salehi, M., Karegar-Borzi, H., Karimi, M., & Rahimi, R. (2017). Medicinal Plants for Management of Gastroesophageal Reflux Disease: A Review of Animal and Human Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2016.0233
 • Yarnell, E., & Abascal, K. (2010). Herbs for Gastroesophageal Reflux Disease. Alternative and Complementary Therapies. https://doi.org/10.1089/act.2010.16611
 • Pettit, M. (2005). Treatment of gastroesophageal reflux disease. Pharmacy World and Science. https://doi.org/10.1007/s11096-005-4798-7
 • Panahi, Y., Khedmat, H., Valizadegan, G., Mohtashami, R., & Sahebkar, A. (2015). Efficacy and safety of Aloe vera syrup for the treatment of gastroesophageal reflux disease: a pilot randomized positive-controlled trial. Journal of Traditional Chinese Medicine. https://doi.org/10.1016/S0254-6272(15)30151-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.