Herbata z mięty - odkryj jej zdrowotne właściwości

Herbata miętowa wykazuje wiele korzystnych dla naszego zdrowia właściwości, które mogą poprawić zarówno kondycję fizyczną jak i psychiczną, polepszając nasze samopoczucie. Oprócz doustnego spożywania w postaci naparu możemy zastosować ją też miejscowo. Tym sposobem zaradzimy wielu dolegliwościom.
Herbata z mięty - odkryj jej zdrowotne właściwości
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Herbata z mięty pieprzowej ma charakterystyczny aromat, wyjątkowy smak i relaksujące właściwości. Co najistotniejsze, spożywanie jej niesie ze sobą moc korzyści zarówno dla naszego ciała jak i ducha. Łagodzi patologie, leczy i wpływa na zdrowotną równowagę. W tym artykule poznasz najważniejsze zdrowotne korzyści, jakie może Ci zaoferować herbata z mięty.

Co takiego zawiera w sobie mięta? Ten gatunek rośliny jasnotowatej charakteryzuje się wysokim indeksem witamin A i C. Ponadto wykazuje kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty i bogactwo minerałów. Wszystkie te składniki są niezbędne i mają zdrowotne działanie dla naszego organizmu.

W Maroko herbata z mięty nazywana jest “marokańskim whisky” i stanowi symbol gościnności. Serwując ją swoim przyjaciołom – dostarczysz im potężnej dawki spokoju i zdrowia.

Herbata z mięty – właściwości lecznicze

Mięta pieprzowa dostępna jest praktycznie na terenie całego globu. Choć preferuje chłodniejszy klimat, możliwe jest zasadzenie jej w naszych ogrodach, a nawet w doniczkach na balkonie.

Pielęgnowanie rośliny jest bardzo proste, wystarczy pewna doza konsekwencji. Aby wykorzystać jej właściwości wystarczy przygotować napar z rośliny, bądź dodać ją do sałatek czy napojów.

Poznaj najciekawsze korzyści płynące ze spożywania i wykorzystywania mięty w swojej codzienności.

Nieświeży oddech i herbata z mięty

Mięta pieprzowa może zostać wykorzystana do zwalczania halitozy. Dzięki właściwościom odświeżającym i antybakteryjnym, mięta stanowi doskonały środek odświeżający jamę ustną i likwidujący nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli borykasz się z tym dokuczliwym schorzeniem: możesz też żuć listki mięty.

Nie bez powodu wykorzystywana jest właściwie we wszystkich pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Jest symbolem odświeżenia. Dlatego też zaleca się stosowanie jej jako środka do oczyszczania jamy ustnej i ochrony przed nieświeżym oddechem. Zwiększaj dawkę liści mięty, aby zintensyfikować jej smak.

Herbata z mięty – środek na odchudzanie

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na odchudzanie, mięta pieprzowa może stanowić Twój ratunek. Nie zdziała cudów bez zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, jednak przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów.

Wraz z zieloną herbatą tworzy idealne połączenie, stymulujące metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto kombinacja ta służy też odtłuszczaniu i detoksykacji wątroby.

Zapalenie zatok przynosowych – zwalcz je miętą

Prozaiczne ale uciążliwe problemy z zatkanym nosem, czy te wywołane grypą wymagają odpowiednich remediów. Gorący napar z mięty może stanowić skuteczne rozwiązanie.

Herbata z mięty jest dobra na zatoki

Metanol zawarty w roślinie jest podstawowym składnikiem naturalnych środków uśmierzających zapalenie zatok. Pomaga w odkażeniu dróg oddechowych i łagodzi ból gardła.

Herbata z mięty łagodzi objawy alergii

Mięta pieprzowa zawiera kwas rozmarynowy, przeciwutleniacze i środek przeciwzapalny, które mogą złagodzić sezonowe objawy alergii i astmy. Ten antyoksydant redukuje związane z alergią białe krwinki, co zmniejsza nasilenie objawów.

Korzyści dla skóry i włosów

Z mięty możemy przygotować również tonik, cechujący się właściwościami antyseptycznymi i antybakteryjnymi. Stosowany może być przeciwko atakom wirusa opryszczki typu 1. Łagodzi podrażnienia skóry i eliminuje łupież, czy wszy.

W przypadku opryszczki wykonujemy napar z dwóch łyżek mięty. Po ostudzeniu namaczamy wacik w naparze i przykładamy go w miejscu opryszczki. Okład powinien być systematycznie zmieniany,

Herbata z mięty jako środek relaksujący

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Codzienność niesie ze sobą niepokój i zdenerwowanie. Wtedy wkraczają uspokajające zioła i rośliny, takie jak mięta pieprzowa.

Filiżanka miętowej herbaty ma relaksujące właściwości. Mentolowe składniki zawarte w roślinie zwalczają stres, zmęczenie i wyczerpanie psychiczne

Herbata z mięty

Wielu z nas być może spotkało się już z właściwościami mięty w łagodzeniu bólów mięśni. Większość kremów przeciwbólowych zawiera mentol, podstawową część składową mięty pieprzowej. Tym samym okład z ciepłego naparu rozluźni dotknięte problemem obszary mięśni.

Na sen – herbata z mięty

Cierpisz na bezsenność? Jeśli czujesz się bezsilny wobec problemów z zasypianiem, skorzystaj z dobrodziejstw mięty. Napar z tej rośliny jak wiesz rozluźnia nie tylko mięśnie ale i umysł.

Stanowi Twojego sprzymierzeńca, który pomoże Ci zasnąć i przezwycięży nagromadzony w ciągu dnia stres. Za wszystko ponownie odpowiedzialny jest mentol. 

Herbata miętowa wspomaga procesy trawienne

Filiżanka miętowego naparu zwalczy powolne i ciężkie trawienie. Szczególnie przydatna jest tuż po posiłkach. Może łagodzić również bóle brzucha i problemy wywołane stanami zapalnymi w żołądku.

Badania wskazują, iż herbata z mięty łagodzi też zespół jelita drażliwego. Nie zaleca się jednak spożywania jej w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego.

Chemioterapia i radioterapia

Oprócz herbaty, powinniśmy zwrócić uwagę na właściwości olejku miętowego. Olejek niesie ze sobą wiele korzyści dla osób chorych na raka, poddanych chemio – czy radioterapii.

Przede wszystkim jest znacznie skuteczniejszy niż tradycyjne leki w przeciwdziałaniu nudnościom spowodowanym chemioterapią. Zapobiega też śmierci komórek w obszarach obciążonych radioterapią.

Herbata z mięty – klasyczny przepis

Marokańska herbata miętowa nalewana jest z wysoka, do niewielkich szklaneczek. Powinna lekko się przelewać, co symbolizuje dostatek i powodzenie. Co więcej, zauważymy też tworzącą się charakterystyczną piankę, zwaną turbanem.

Woda z mięta

Bez względu na to jaki sposób parzenia herbaty wybierzemy, każdy niesie ze sobą lecznicze korzyści.

Składniki

  • 5 świeżych liści mięty
  • 1 filiżanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Na początku należy dobrze wymyć miętę.
  • Po zagotowaniu się wody dodaj do niej umyte listki mięty.
  • Zdejmij rondelek z ognia, przykryj go i odstaw na kilka minut. 
  • Ciesz się aromatycznym naparem z mięty pieprzowej. Rozkoszuj się chwilą i relaksuj.

Mięta pieprzowa i zielona herbata – odchudzające połączenie

Składniki

  • 5 świeżych liści mięty
  • 2 łyżki zielonej herbaty (30 g)
  • 1 filiżanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Do gotującej się wody dodaj miętę i zieloną herbatę.
  • Przykryj garnek i odstaw na bok. Pozwól naparowi odpocząć przez 5-10 minut. 
  • Pij herbatę na pusty żołądek przez maksymalnie trzy tygodnie. Bez przerwy.

Woda miętowa

Składniki

  • 1 filiżanka świeżych liści mięty (około 100g)
  • 4 filiżanki wody (1 litr)

Przygotowanie

  • Umieść wodę w dzbanku i dodaj liście mięty do wody.
  • Pozostaw mieszankę na 30 minut.
  • Podawaj z lodem, szczególnie w czasie męczących upałów.

Miętowy tonik

Składniki

  • 15 świeżych liści mięty
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Na początku zagotuj wodę i tradycyjnie dodaj do niej miętę.
  • Gotuj napar przez 3 minuty. Odstaw z ognia, przykryj rondelek i pozostaw do ostygnięcia.
  • Przecedź napar i przechowuj go w lodówce.

Co ważne, w wielu kulturach mięta stanowi symbol więzi międzyludzkich. Przy okazji wspólnego popijania herbaty możemy też polepszyć stan naszego zdrowia i samopoczucia. Podziel się z nami ulubionym sposobem wykorzystania tej rośliny.

To może Cię zainteresować ...
Naturalne środki rozluźniające mięśnie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Naturalne środki rozluźniające mięśnie

Jeśli zaczniemy poprzez masaż miejscowo stosować te naturalne środki rozluźniające mięśnie odczujemy znaczną ulgę, ale musimy być konsekwentni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.