Opryszczka wargowa – szybkie i skuteczne leczenie

Oprócz stosowania naturalnych metod leczniczych należy również zachować odpowiednią higienę w celu uniknięcia zakażenia wirusem osób z naszego otoczenia. Nie należy dzielić z nimi żadnych przedmiotów higieny osobistej.
Opryszczka wargowa – szybkie i skuteczne leczenie

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Opryszczka wargowa – popularnie zwana zimnem albo skwarkiem – to bolesny pęcherzyk lub intensywnie czerwona rana pojawiająca się na skórze wokół ust. Jest ona rezultatem zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (HSV typ 1), który rozprzestrzenia się na skórze z ogromną łatwością i jest wysoce zaraźliwy dla otoczenia.

Pierwszym symptomem rozwijającego się zimna jest uczucie mrowienia i swędzenia w miejscu tworzenia się zmiany skórnej. Następnie opryszczka wargowa objawia się w postaci otwartej, bolesnej rany. Często mogą jej towarzyszyć również inne dolegliwości, takie jak gorączka lub silna alergia.

W większości przypadków problem ten nie stanowi zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu. Chociaż opryszczka wargowa zanika samoistnie i po kilku dniach nie pozostaje po niej żaden ślad, warto stosować naturalne środki zaradcze, dzięki którym unikniemy bólu oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Poznaj najlepsze domowe remedia, które sprawiają, że pęcherzyk opryszczki szybciej ulega wyschnięciu – a zatem ograniczamy ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby. Dzięki nim nie tylko szybciej wyleczysz zimno, ale także unikniesz nieprzyjemnych komplikacji oraz utrudniającego codzienne życie bólu w okolicach ust i nozdrzy.

 

7 metod, które sprawią, że opryszczka wargowa znika szybko i skutecznie

1. Zimne mleko

Mleko zawiera substancję zwaną lizyną. Stosowana bezpośrednio na skórę skutecznie hamuje działanie wirusa opryszczki pospolitej oraz przyspiesza leczenie powstających na niej zmian.

Szklanka mleka

Co więcej, zimne mleko w naturalny sposób reguluje pH skóry praz przyspiesza jej regenerację, dzięki czemu pęcherzyk znika szybko, a my jesteśmy w stanie uniknąć przykrych dolegliwości powszechnie towarzyszących opryszczce wargowej.

Jak stosować remedium?

  • Zanurz bawełniany wacik lub płatek kosmetyczny w zimnym mleku, a następnie dokładnie przemyj nim miejsce, w którym rozwija się opryszczka wargowa.
  • Nie zmywaj, pozostaw na skórze aż do całkowitego wchłonięcia. Stosuj zabieg dwa lub trzy razy dziennie.

2. Pomidory

Zawarte w pomidorach antyoksydanty znakomicie wpływają na kondycję komórek skóry. Wspomagają one ich regenerację oraz hamują rozwój wirusa opryszczki pospolitej, zapobiegając tym samym rozwojowi bolesnej zmiany skórnej wokół ust.

Pomidory są cennym źródłem składników, które w naturalny sposób hamują wzrost wszelkiego rodzaju mikroorganizmów i jednocześnie łagodzą podrażnienie skóry oraz swędzenie.

Jak stosować remedium?

  • Wydobądź odrobinę czerwonego miąższu z pomidora i nanieś go bezpośrednio na zmianę skórną wywołaną opryszczką wargową. Stosuj ten zabieg jak najwcześniej – kiedy tylko poczujesz drętwienie lub pieczenie w obrębie ust.
  • Pozostaw miąższ pomidora na skórze przez około 30 minut, po czym dokładnie go zmyj.
  • Stosuj zabieg dwa razy dziennie, tak długo aż objawy opryszczki całkowicie znikną.

3. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy – substancję regulującą pH delikatnej skóry wokół ust. Wykazuje ona właściwości hamujące rozwój opryszczki wargowej oraz skutecznie zwalcza wywołującego ją wirusa.

Jogurt naturalny

Co więcej, kwas mlekowy znakomicie łagodzi zwiastujące zimno swędzenie oraz pomaga zapobiec infekcjom.

Jak stosować remedium?

  • Kiedy zaatakuje cię opryszczka wargowa, nie czekaj i natychmiast zastosuj jeden z domowych sposobów hamujących rozwój wirusa. Możesz nanieść na skórę wokół ust niewielką ilość zimnego naturalnego jogurtu.
  • Jeśli pęcherzyk zdążył się rozwinąć, wetrzyj w niego niewielką ilość jogurtu, a nadmiar pozostaw na rance aż do całkowitego wchłonięcia. Nie spłukuj!
  • Stosuj zabieg trzy razy dziennie, tak długo aż wszystkie objawy i zmiany skórne całkowicie zanikną.

4. Aloes

Żel aloesowy wykazuje silne właściwości antywirusowe i przeciwgrzybiczne, które znakomicie wspomagają leczenie infekcji wywołanej wirusem opryszczki pospolitej.

Dzięki zawartości naturalnych składników aktywnych aloes skutecznie hamuje wzrost pęcherzyka oraz przyspiesza regenerację uszkodzonego obszaru skóry wokół ust.

Jak stosować remedium?

  • Wydobądź z liścia aloesu niewielką ilość przezroczystego żelu i wetrzyj go w zmiany skórne wokół ust.
  • Pozostaw żel aloesowy na skórze przez 30 minut, a następnie dokładnie zmyj zimną wodą.
  • Stosuj zabieg trzy razy dziennie.

5. Ekstrakt z pestek grejpfruta

Ekstrakt z pestek grejpfruta to naturalne remedium o silnych właściwościach przeciwgrzybicznych i antywirusowych, które skutecznie hamują rozwój wirusa opryszczki oraz łagodzą nieprzyjemne objawy związane z rosnącym wokół ust pęcherzykiem.

Ekstrakt z pestek grejpfruta

Pestki grejpfruta są cennym źródłem witaminy C – substancji biorącej czynny udział w procesach naprawczych skóry. Warto zaznaczyć również, że witamina C w naturalny sposób wzmacnia odporność organizmu oraz wspomaga zwalczanie niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów.

Jak stosować remedium?

  • Nanieś bezpośrednio na zmiany skórne dwie krople ekstraktu z pestek grejpfruta.
  • Pozostaw ekstrakt na skórze aż do całkowitego wchłonięcia. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie, tak długo aż opryszczka wargowa i towarzyszące jej objawy zanikną.

6. Kostka lodu

Chociaż lód nie atakuje wirusa opryszczki ani nie hamuje jego rozwoju, warto go stosować w celu złagodzenia stanu zapalnego oraz uczucia swędzenia i mrowienia. Kostka lodu pomaga skutecznie zwalczyć pierwsze objawy pojawiające się zanim rozwinie się bolesny pęcherzyk.

Jak stosować remedium?

  • Owiń bawełnianą chusteczką jedną lub kilka kostek lodu i przyłóż w postaci okładu do objętej zmianami skórnymi strefy wokół ust.
  • Powtarzaj zabieg trzy razy dziennie.

7. Sól morska

Sól morska to niezwykle skuteczny naturalny minerał o silnych właściwościach antyseptycznych i przeciwwirusowych, które znakomicie wspomagają leczenie opryszczki wargowej.

Sól morska

Należy stosować roztwór soli bezpośrednio na rodzący się pęcherzyk. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenieniu się wirusa na pozostałe obszary skóry wokół ust.

Jak stosować remedium?

  • Przygotuj roztwór soli morskiej z wodą lub sokiem z cytryny i nanieś go bezpośrednio na wywołane opryszczką zmiany skórne.
  • Pozostaw remedium na skórze przez 20 minut. Po upływie tego czasu dokładnie umyj twarz.
  • Powtarzaj zabieg dwa lub trzy razy dziennie.

Na zakończenie

Na zakończenie chcielibyśmy ci przypomnieć, że opryszczka wargowa jest zaraźliwa i z łatwością przenosi się na inne części ciała oraz na osoby z najbliższego otoczenia.

Stąd też bardzo istotną kwestią podczas leczenia zimna jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej. Nie należy z nikim dzielić kosmetyków do pielęgnacji ust, szminek, maszynek do golenia, ręczników…

Nawet po zakończeniu kuracji leczniczej, gdy opryszczka wargowa zaniknie, warto szczególnie dbać o higienę osobistą, ponieważ zimno ma tendencje nawrotowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fujeida, S. (2003). Herpes labialis. Otolaryngology – Head and Neck Surgery (Tokyo). https://doi.org/10.1007/BF03085265
  • Opstelten, W., Neven, A. K., & Eekhof, J. (2008). Treatment and prevention of herpes labialis. Canadian Family Physician. https://doi.org/10.1186/cc9185
  • Huertas, R. A. P. (2013). Yogur en la salud humana. Revista Lasallista de Investigacion. https://doi.org/10.1021/jf301903t
  • Feily, A., & Namazi, M. R. (2009). Aloe vera in dermatology: a brief review. Giornale Italiano Di Dermatologia e Venereologia : Organo Ufficiale, Società Italiana Di Dermatologia e Sifilografia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.