Doskonałe zioła na odchudzanie!

22 marca, 2019
Niektóre zioła pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów, jednakże w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów należy połączyć je ze zdrową dietą, ćwiczeniami i 2 litrami wody dziennie.

Odchudzanie to zwykle trudny proces. Stosowanie zdrowej diety i regularne ćwiczenia nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Właśnie dlatego warto czasem sięgnąć po różnego rodzaju zioła na odchudzanie.

Dlaczego tak ciężko schudnąć? Niektórzy nie potrafią oprzeć się zachciankom, a inni po prostu mają wolną przemianę materii.

Bez względu na przeszkody w procesie utraty wagi, na pewno warto zastosować zioła, ponieważ zmniejszają ochotę na podjadanie, przyspieszają spalanie tłuszczu i dodają energii podczas treningu. Jakie zioła na odchudzanie są najlepsze? Przeczytaj artykuł!

Najlepsze zioła na odchudzanie: zielona herbata

Zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych sprzymierzeńców odchudzania na całym świecie. Zawiera między innymi teinę, katechiny i minerały, dzięki którym jest doskonałym dodatkiem do diet odchudzających.

Katechiny to bardzo silne antyoksydanty przyspieszające metabolizm oraz wspomagające proces spalania tłuszczu. Zawarte w zielonej herbacie minerały, takie jak potas i magnez, sprawiają, że jest ona skutecznym diuretykiem, a co za tym idzie – ułatwia pozbycie się zatrzymanej wody w organizmie.

Badania przeprowadzone przez American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że osoby spożywające 690 miligramów ekstraktu z zielonej herbaty dziennie w ciągu trzech miesięcy straciły więcej na wadze niż osoby, które go nie piły.

Skrzyp polny

skrzyp polny, idealne zioło na odchudzanie

Skrzyp polny to kolejna roślina wspomagająca odchudzanie. Powszechnie znany jest ze swych właściwości oczyszczających i moczopędnych. Sprzyja przede wszystkim usuwaniu toksyn i wody mających tendencję do gromadzenia się w tkankach organizmu.

Należy jednak pamiętać, że skrzyp sam w sobie nie spala tłuszczu, lecz dzięki właściwościom oczyszczającym pomaga usunąć toksyny z organizmu i walczyć ze złogami tłuszczu. Ponadto, nadaje się do walki z cellulitem.

Berberys

Berberys to roślina będąca świetnym dodatkiem do diety odchudzającej. Wyróżnia ją przede wszystkim zdolność do zwalczania napadów lęku i niepokoju. Pomaga także kontrolować podjadanie między posiłkami, czyli główną przyczynę przybierania na wadze.

Ponadto, przeprowadzone badania wykazały, że berberys poprawia trawienie i podkręca przemianę materii, a tym samym wspomaga odchudzanie.

Może zainteresuje Cię artykuł: Przyprawy i zioła najlepsze dla zdrowia i wydajności mózgu

Karczochy

karczochy to świetne zioła na odchudzanie

Karczoch posiada wiele właściwości odchudzających, które można wykorzystać jako uzupełnienie diety. Jest także doskonałym diuretykiem, który sprzyja usuwaniu toksyn i zatrzymanej w tkankach organizmu wody.

Liście karczocha zawierają dużo magnezu, wapnia, żelaza i potasu. Wspomagają też procesy trawienne i zapewniają uczucie sytości na dłużej.

Brzoza

Brzoza to doskonały diuretyk pomagający usunąć nagromadzoną w tkankach wodę i toksyny, stymulując przy tym pracę nerek. Jest także naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Co więcej, dzięki specjalnym właściwościom hipolipidemicznym i hipocholesterolemicznym, wspomaga odchudzanie.

Dobrze radzi sobie też ze stymulacją produkcji żółci przez wątrobę.

Morszczyny – doskonałe zioła na odchudzanie

napar z morszczynu

Morszczyn jest wodorostem zawierającym jod, białko, witaminy z grupy B i minerały, takie jak żelazo, magnez, fosfor, itd. Ze względu na zawartość jodu, roślina stymuluje pracę tarczycy, dzięki czemu organizm z łatwością spala tłuszcz.

Pamiętaj jednak, aby nie spożywać morszczynu codziennie. Poza tym, z upływem czasu traci niektóre ze składników odżywczych, dlatego należy spożywać go tylko, gdy jest świeży. Pamiętaj także, aby jeść go wyłącznie przed posiłkami, żeby szybciej odczuwać sytość.

Przeczytaj też: 4 napary ziołowe, które oczyszczą nasz organizm

Yerba Mate

Yerba mate, znana również jako ostrokrzew paragwajski, to roślina powszechnie znana ze względu na swoje właściwości odchudzające. Zawiera substancje, które w organizmie wywołują tzw. efekt termogeniczny. Ponadto, roślina ta pomaga zmniejszyć apetyt i zwiększyć uczucie sytości.

Zioła na odchudzanie: nasze porady

  • Zioła na odchudzanie najlepiej spożywać w formie naparów. Pozwoli to w pełni skorzystać ze wszystkich ich właściwości.
  • Nie należy przekraczać dziennej dawki naparu, ponieważ, mimo że są to rośliny lecznicze, ich nadmierne spożycie może negatywnie odbić się na zdrowiu.
  • Pamiętaj, że tylko wtedy uzyskasz oczekiwane rezultaty, gdy dodatkowo będziesz stosować zdrową dietę, regularnie ćwiczyć i pić codziennie duże ilości wody. W przeciwnym wypadku odchudzanie nie zakończy się sukcesem.
  • W szczególnych przypadkach, takich jak ciąża, przyjmowanie niektórych leków, nadciśnienie tętnicze krwi czy inne choroby zalecamy przed spożyciem którejkolwiek z powyższych roślin skonsultować z lekarzem. Dowiesz się wtedy, czy żaden z naparów nie spowoduje skutków ubocznych.
  • Bahmani, M., Eftekhari, Z., Saki, K., Fazeli-Moghadam, E., Jelodari, M., & Rafieian-Kopaei, M. (2015). Obesity Phytotherapy: Review of Native Herbs Used in Traditional Medicine for Obesity. Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1177/2156587215599105
  • Kazemipoor, M., Cordell, G. A., Sarker, M. M. R., Radzi, C. W. J. B. W. M., Hajifaraji, M., & En Kiat, P. (2015). Alternative Treatments for Weight Loss: Safety/Risks and Effectiveness of Anti-Obesity Medicinal Plants. International Journal of Food Properties. https://doi.org/10.1080/10942912.2014.933350