4 napary ziołowe, które oczyszczą nasz organizm

4 napary ziołowe, które oczyszczą nasz organizm

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2019

Bardzo często i z różnych powodów, w naszym organizmie mogą magazynować się toksyny. Dlatego też, aby usunąć wszystkie nagromadzone toksyczne odpady, które szkodzą naszemu organizmowi, możemy spożywać napary ziołowe przyrządzone w domu. I dzięki nim osiągniemy fantastyczne efekty oczyszczenia. W dalszej części artykułu zaprezentujemy kilka prostych i dostępnych przepisów na napary ziołowe.

Napary ziołowe, które pomogą nam wyeliminować toksyny z organizmu

Kiedy nasze ciało magazynuje toksyny, możemy zauważyć niektóre z symptomów. Są one różne w zależności od osoby, u której występują. U jednych przejawiać się będą w zanieczyszczeniach powstających na skórze. U innych zaś występować będą częste i przewlekłe przeziębienia. W skrajnych wypadkach u niektórych osób mogą pojawić się zaburzenia pracy wątroby. Można jednak łatwo temu zaradzić poprzez przeprowadzenie właściwej detoksykacji organizmu.

Aby osiągnąć naturalny i odpowiedni efekt oczyszczania organizmu, możemy użyć produktów, które istnieją na rynku. Albo skorzystać z właściwości niektórych roślin leczniczych. W dalszej części będziemy mogli poznać zarówno produkty jak i rośliny lecznicze, które sprawdzą się idealnie w procesie detoksykacji naszego organizmu.

Ważna uwaga! Napary, które przygotujemy w domu z naturalnych składników. Możemy spożywać je nawet przez trzy tygodnie bez używania sztucznych substancji słodzących. Zastąpimy je substancjami naturalnymi. Napary te mogą nam z powodzeniem zastąpić kawę lub czekoladę, które pijemy na śniadanie. Mogą też stanowić smaczne uzupełnienia obiadu czy kolacji.

Nie myślmy sobie, że skoro napary te są tak łatwe w przygotowaniu, nie będą spełniać funkcji, których od nich wymagamy. Aby sporządzić napar, wsypujemy łyżeczkę ziół leczniczych do filiżanki, które następnie zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na pięć lub dziesięć minut pod przykryciem, aby mogły się zaparzyć. Tak przygotowany napar można spożywać ze smakiem i czekać na szybkie efekty działania.

Napar oczyszczający ze skrzypu

 

Skrzyp polny ma ogromne właściwości oczyszczające i z powodzeniem możemy mieszać go z innymi ziołami, takimi jak: mięta zielona, lukrecja, anyż i koper włoski. Aby wykorzystać ich właściwości, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich proporcji ziół do przygotowania naparu.

Skrzyp polny
Taki napar oddziałuje pozytywnie na nasz organizm, oczyszczając płuca z flegmy i śluzu, które powodują przeziębienie oraz wpływa na poprawę trawienia.

 Napar oczyszczający z tymianku

 

Napar ten głównie zalecany jest dla osób mających problemy z przemianą materii oraz nerwowością. Tymianek poprawia funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego i wątroby, przez co pomaga w usunięciu zanieczyszczeń z organizmu.

Tymianek

Aby przygotować napar leczniczy należy wymieszać te same ilości suszonych ziół: tymianku, melisy, kwiatu lipy i dzięgla, wsypać je do filiżanki wrzątku, przykryć i zostawić na dziesięć minut aby zioła się zaparzyły i były gotowe do picia.

Napar oczyszczający z liści truskawek

 

Kiedy toksyny, które gromadzą się w organizmie, powodują pewne zaburzenia, takie jak akumulacja i co za tym idzie nadmiar kwasu moczowego w organizmie lub dnę moczanową, liście truskawek mogą się wtedy okazać idealnym rozwiązaniem.

Truskawki

Napar przygotowujemy z proporcjonalnie zmieszanych liści mięty, liści borówki, liści podbiału i oczywiście liści truskawek. Mieszanka ta ma doskonałe właściwości moczopędne. Należy spożywać jedną filiżankę naparu dziennie.

Napar oczyszczający z czarnego bzu

Napar z kwiatów czarnego bzu ma właściwości moczopędne i wzmaga potliwość dlatego jest bardzo użyteczny w naturalnym oczyszczaniu organizmu.

Bez czarny

Czarny bez może być łączony z ziołami, które mają właściwości poprawiające trawienie i kojące nerwy. Do przygotowania naparu leczniczego używamy w takich samych ilościach: kwiatów czarnego bzu, anyżu, rumianku, liści szałwii i liści driakwi. Napar przyrządza się w taki sam sposób jak wcześniejsze. Jedyną różnicą jest fakt, że napar z liści truskawek można spożywać tylko raz dziennie. Natomiast ten napar możemy spokojnie pić dwa lub trzy razy dziennie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baraniak, J., & Kania, M. (2011). Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym. Postępy Fitoterapii.
  • Sperkowska, B., & Bazylak, G. (2010). Wpływ warunków ekstrakcji na zawartość rozpuszczalnych szczawianów w wodnych naparach herbat zielonych i herbatek ziołowych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość/Food. Science Technology. Quality. https://doi.org/10.1121/1.4866768

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.