Zimne dłonie? Poznaj możliwe przyczyny

· Październik 15, 2015
W większości przypadków wiecznie zimne dłonie są związane ze słabym krążeniem krwi. Możesz je poprawić, zmieniając swoją dietę lub wykonując ćwiczenia rąk.

Masz wiecznie zmarznięte dłonie? Gdy kogoś dotykasz, zawsze odskakuje z krzykiem, bo twoje dłonie są zimne jak lód? Jest to dolegliwość, która dotyka wiele osób, jednak przyczyny tego problemu mogą być bardzo różne. Chcesz dowiedzieć się, jakie z nich są najpowszechniejsze? Przeczytaj ten artykuł.

Zimne dłonie: powód do niepokoju?

Czasami bez żadnej wyraźnej przyczyny, nagle zauważasz, że twoje dłonie robią się zimne. W zimę nosisz rękawiczki nawet w domu, jednakże w lato twoje ręce wcale nie są cieplejsze.

Prawdopodobnie jesteś jedną z wielu osób o wiecznie zmarzniętych dłoniach, ale czy w twoim przypadku powinien być to powód do niepokoju?

Zimne dłonie

Przede wszystkim zimne dłonie to objaw, do którego nie przywiązuje się zbyt dużej wagi. Tolerancja na zimno i ciepło u każdej osoby jest inna, dlatego niektórzy mogą być bardziej wrażliwi na zmiany temperatur.

Generalnie, chłodne dłonie mogą być czymś zupełnie normalnym. Istnieją jednak inne objawy, które powinny zwiększyć twoją czujność, szczególnie jeśli występują równocześnie z zimnymi dłońmi.

Jeśli na przykład Twoje ręce stają się zimne ze zmęczenia czy osłabienia, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, dlaczego te symptomy w ogóle występują w twoim organizmie.

Obniżona temperatura ciała wraz z przemęczeniem mogą oznaczać problemy z krążeniem. Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny…

1. Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy, o której wspominaliśmy także w innych artykułach, to innymi słowy niedobór hormonów tarczycy, który prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Do symptomów tego schorzenia należą między innymi przybieranie na wadze, zmiany skóry i włosów oraz nadmierna wrażliwość na zimno.

Choroba może objawiać się między innymi wiecznie chłodnymi stopami i dłońmi. W takiej sytuacji najlepiej wybrać się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci leczenie, a także zmianę diety na bogatszą w jod.

Przeczytaj również: Zimne dłonie i stopy – przyczyny

2. Zespół Raynauda

Brzmi groźnie, ale nie ma powodów do obaw. Nie jest to poważne schorzenie, choć dosyć dziwne. W wyniku zimna lub emocji zaciskają się naczynia krwionośne w okolicy dłoni, a czasami także stóp.

Czubki palców stają się sine, a osoba odczuwa mrowienie i dyskomfort. Gdy krążenie wraca do normy, dłonie stają się zaczerwienione, a mrowienie nasila się, wywołując niemal uczucie pieczenia.

Jest to dość rzadkie i dziwne schorzenie, więc jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, najlepiej udaj się do lekarza.

3. Anemia

Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości sprawiających, że dłonie są wiecznie zimne. Anemia jest spowodowana obniżonym poziomem żelaza we krwi.

Wśród jej symptomów można wymienić uczucie zmęczenia, wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Wystarczy zwykłe badanie krwi, aby wykluczyć lub potwierdzić anemię, a lekarz od razu zaleci odpowiednie leczenie.

zawsze zimne dłonie

Może cię także zainteresować: Sposoby na piękne i młode dłonie!

4. Zaburzenia krążenia czy wahania wagi?

Zimne dłonie mogą dotyczyć także osób o niskiej masie ciała, gdyż z braku tkanki tłuszczowej, obniżona zostaje ogólna zewnętrzna temperatura ciała.

Innym czynnikiem są zaburzenia krążenia, które mogą objawiać się uczuciem mrowienia. Zimne mogą być nie tylko dłonie, ale również stopy i każda część ciała, gdzie krew dopływa dłużej.

Pamiętaj, że jeśli wiecznie zmarzniętym dłoniom towarzyszy uczucie zmęczenia, warto udać się do specjalisty, który wykluczy możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie diagnozuj się sam, gdyż w przypadku zdrowia nie warto podejmować ryzyka.