Niedoczynność tarczycy - 9 sposobów na jej poprawę

Regularne ćwiczenia przy niedoczynności tarczycy są bardzo ważne. Oprócz przyspieszenia metabolizmu, pomagają również w spalaniu tłuszczu i zwiększają energię.
Niedoczynność tarczycy - 9 sposobów na jej poprawę
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem charakteryzującym się zmniejszeniem funkcji tarczycy. Możesz wierzyć lub nie, ale poprawa niedoczynności tarczycy jest możliwa dzięki kilku poradom typu “zrób to sam”.

Zmniejszenie wydzielania hormonów tarczycy powoduje takie objawy jak, obniżenie metabolizmu podstawowego, zwiększenie masy ciała, wyczerpanie, nadwrażliwość na zimno, zaparcia, niedokrwistość, itp.

W tym artykule odkryjemy kilka naturalnych, prostych i możliwych do wykonania w domu sposobów na poprawienie najbardziej powszechnych objawów niedoczynności tarczycy.

Czy można wyleczyć niedoczynność tarczycy?

Niestety niedoczynność tarczycy jest chorobą, której w zasadzie nie można wyleczyć. Jednak po zdiagnozowaniu można ją w dużym stopniu kontrolować za pomocą odpowiednich leków. Pomimo leczenia, wiele osób nadal cierpi z powodu objawów tej choroby. W takim przypadku można wykorzystać dostępne naturalne środki wspomagające.

Te alternatywne rozwiązania są również bardzo skuteczne na etapie odczuwania pierwszych objawów niedoczynności tarczycy, jednak przed podjęciem leczenia, ponieważ mogą pomóc w zapobieganiu pogorszeniu choroby.

Porady dla zmniejszenia objawów niedoczynności tarczycy

1. Zielone smoothie

Zielone smoothie są pyszne, wygodne w przyrządzeniu oraz są zdrowym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości owoców i warzyw każdego dnia. Jest to świetnym rozwiązaniem dla tych, którym spożywanie warzyw przychodzi z trudnością.

Zielone smoothie poprawiają funkcjonowanie organizmu i eliminują toksy ny. 

niedoczynność tarczycy smoothie

Oczywiście jest to bardzo korzystne w zapobieganiu wszelkiego rodzaju objawom niedoczynności tarczycy. Tego rodzaju smoothies pomagają również w utrzymaniu odpowiedniej wagi, zwalczaniu zaparć, podniesieniu poziomu energii oraz korzystnie wpływają na samopoczucie.

2. Pobudzające przyprawy

Niektóre kulinarne i aromatyczne przyprawy posiadają właściwości lecznicze wspomagające przy wielu chorobach, chociaż są bardziej znane ze swoich zdolności do poprawiania smaku potraw.

W przypadku niedoczynności tarczycy polecamy dodawać do potraw i herbat te 3 przyprawy:

 • Pieprz Cayenne
 • Imbir
 • Cynamon cejloński

Możesz dodać je do przepisów pikantnych, a także do słodkich deserów, koktajli lub soków.

3. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Ogólnie rzecz biorąc, wykonywanie ćwiczeń fizycznych jest zalecane wszystkim. Jednak osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy mogą zauważyć znaczną poprawę dzięki uprawianiu sportu. W końcu ćwiczenia przyspieszają metabolizm, który w tym przypadku jest zwykle niski, a co za tym idzie zapobiegają przybieraniu na wadze.

Przyspieszony metabolizm nie tylko pomaga spalić zbędne kalorie, ale również zwiększa witalność i pomaga w walce z nadwrażliwością na zimno.

niedoczynność tarczycy a uprawianie sportu

4. Olej kokosowy

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia staje się coraz bardziej popularny wśród osób poszukujących pożywienia, które wzbogaci ich dietę.

Ten olej roślinny ma dużą zaletę: stymuluje produkcję hormonów tarczycy. W ten sposób przyspiesza metabolizm i zwalcza nadwagę, mimo że jest tłusty sam w sobie.

Możesz spożywać dwie łyżeczki oleju kokosowego dziennie, jedną na pusty żołądek tuż po wstaniu z łóżka, a drugą wieczorem. Jednak lepiej jest zacząć od mniejszej ilości i stopniowo przyjmować więcej, jeśli czujesz u siebie pozytywne skutki.

5. Masaż tarczycy

Chociaż ten sposób wydaje się banalny, nie należy lekceważyć prostego ćwiczenia masowania okolicy szyi, gdzie znajduje się tarczyca, przy użyciu odrobiny oleju kokosowego. Możesz to robić delikatnie przez kilka minut dziennie.

Każdy samodzielnie wykonany masaż korzystnie wpływa na twoje zdrowie, oczywiście dopóki nie sprawia dyskomfortu lub bólu.

niedoczynność tarczycy- masaż

6. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Jednym z symptomów niedoczynności tarczycy jest sucha skóra. Aby poprawić tę kondycję skóry, należy dostarczyć jej składniki nawilżające, aby była odżywiona i promienna. Ponadto pomaga to zapobiegać przedwczesnym zmarszczkom.

Możesz codziennie spożywać poniższe produkty:

 • Siemię lniane
 • Nasiona Chia
 • Olej z kryla
 • Awokado
 • Ghi lub klarowane masło
 • Tłuste ryby

7. Nasiona Chia

Nasiona Chia mogą okazać się bardzo pomocne, jeśli cierpisz na zaparcia.

niedoczynność tarczycy nasiona chia
 • Przed spożyciem nasion, powinieneś zamoczyć je w wodzie na kilka godzin (np. na noc), po czym zjeść je z wodą.
 • Możesz również zmiksować je z sokami lub smoothies.

8. Nauczyć się śpiewać

Nie trzeba mieć wspaniałego talentu, aby śpiewać w domu pod prysznicem.

Ten nawyk może być bardzo pomocny przy regulacji tarczycy. Wszakże wibracja podczas śpiewania ma miejsce dokładnie w obszarze, w którym znajduje się ten gruczoł. Nawet na poziomie energetycznym może to być bardzo korzystna terapia dla twojego dobrego samopoczucia.

9. Pij wodę

niedoczynność tarczycy woda kobieta trzyma szklankę wody

Picie wody to prosty nawyk, który pomaga w prawidłowej pracy twoich organów. Dodatkowo, zwiększa metabolizm, pomaga w walce z zaparciami, nawilża suchą skórę, a także sprzyja w utracie zbędnych kilogramów.

Z tych wszystkich powodów, jest to ważną częścią każdego leczenia, a zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.