Ziemia okrzemkowa - skuteczny sposób na pchły

Ziemia okrzemkowa to najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się pcheł i kleszczy. Mimo że jest śmiertelnie trująca dla pasożytów, jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych.
Ziemia okrzemkowa - skuteczny sposób na pchły
Cesar Paul González

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog Cesar Paul González.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czy wiedziałaś, że ziemia okrzemkowa to świetny sposób na walkę z pchłami? Chyba każdy kto posiada, bądź posiadał w domu zwierzęta, w pewnym momencie musiał walczyć z obecnością pcheł. Te znienawidzone stworzenia to zewnętrzne pasożyty żerujące na zwierzętach stałocieplnych.

Bardzo często żerują na psach i kotach, a pozbycie się ich bywa czasem bardzo trudne. Dodatkowo, ryzyko ugryzienia istnieje także dla domowników. Kiedy w domu pojawia się epidemia pcheł, które atakują Twojego pupila, Twoim zadaniem jest je skutecznie wyeliminować.

Na rynku istnieje nieskończona lista produktów do zwalczania pcheł, które cieszą się dużą skutecznością, ale jednocześnie ich skład opiera się na szkodliwych chemikaliach, które mogą być groźne dla Ciebie i dla Twoich zwierząt.

Zdrową alternatywną jest ziemia okrzemkowa. Jest to skała organogeniczna utworzona z bardzo twardych pancerzyków glonów jednokomórkowych. Jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt, a absorbując pokrywę woskową pcheł powoduje ich wysychanie i śmierć.

Rozprzestrzenianie się pcheł

Kiedy samica pchły dostaje się do futra Twojego pupila, jej głównym zadaniem jest złożenie w nim jaj. To nie jedyny problem. Jaja łatwo spadają i rozprzestrzeniają się na dywanach, meblach, kanapach i we wszystkich miejscach w domu, gdzie leży Twój pies czy kot.

Gdziekolwiek pójdzie Twój zwierzak, zostawi tam prawdopodobnie też jaja, z których później wylęgną się pchły.

Pies się drapie a pchły

W rezultacie mamy do czynienia z ukrytymi larwami. Znajdują się w zakamarkach poduszek, materacy, foteli, a nawet w pęknięciach podłóg. Musisz nieustannie z nimi walczyć, ponieważ bardzo łatwo ponownie zarażają Twojego pupila i Twój dom.

Jeśli nadal nie znasz skutecznego rozwiązania na pozbycie się pcheł, dzisiaj pokażemy ci doskonała metodę, z użyciem ziemi okrzemkowej.

Ziemia okrzemkowa: zastosowanie

Ta kuracja powinna objąć wszystkie obszary, w których często przebywa Twój pupil. Oznacza to łóżko, poduszkę, kocyk na którym sypia, a nawet trawę na podwórku. Ziemia okrzemkowa jest do kupienia w sklepach z narzędziami, aptekach, sklepach ogrodniczych i ze zdrową żywością.

Bardzo ważne jest, aby użyć ziemi okrzemkowej spożywczej, a nie tej do zastosowania w przemyśle.

Oto kroki, które musisz wykonać:

 • Używając rękawiczek i maski ochronnej, weź niewielką ilość ziemi. Następnie posyp po zwierzęciu i wetrzyj w futro.
 • Szczotkuj pupila grzebieniem, aby rozprowadzić preparat po całym futrze.
Ziemia okrzemkowa

Uwaga: postępuj ostrożnie, aby ziemia nie dostała się do uszu zwierzęcia!

 • Rozprowadź ziemię okrzemkową na poduszce czy legowisku, na którym śpi twoje zwierzę. Ważne jest, aby Twój pupil był poza domem, kiedy to robisz i pozostał na zewnątrz, dopóki nie opadnie pył.
 • Ziemia musi dotrzeć do narożników i pęknięć w ścianach i podłogach. Po nałożeniu na poduszki i inne powierzchnie, musimy odczekać kilka godzin, lub najlepiej całą noc. Później należy usunąć pył.

Możesz pozbyć się pyłu otrzepując poduszki, ale najlepiej dokładnie odkurzyć całe mieszkanie przy pomocy odkurzacza.

Nie przegap żadnego miejsca!

 • W miejscach, o których wiesz, że kleszcze mogą dostawać się przez nie do domu, wykonaj barierę z ziemi okrzemkowej, która zablokuje dostęp pasożytom.
 • Wcieraj w szczeliny na zewnątrz domu, a szczególnie na podwórku. Pchły mogą ukrywać się w roślinach i trawie, dlatego ważne jest, aby rozpylić ziemię okrzemkową również w ogrodzie.
 • Jeśli masz drzewa na swoim podwórku, ważne jest, aby na nie również rozpylić ziemię okrzemkową. Posyp również krzewy, ogrodzenie i każde inne miejsce, w którym Twój pupil może złapać te irytujące pasożyty.
Piesek szczeniak
 • Jeśli zwierzę przebywało w samochodzie, dobrym pomysłem jest posypanie ziemią okrzemkową foteli, podłóg i tapicerki. To zabije każdą pchłę, która się uchowała.
 • Najlepiej jest powtarzać ten proces co dwa tygodnie, aby pozbyć się pcheł i kleszczy, które twoje zwierzę mogło przynieść do domu w tym czasie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Luz, C., Rodrigues, J., & Rocha, L. F. N. (2012). Diatomaceous earth and oil enhance effectiveness of Metarhizium anisopliae against Triatoma infestans. Acta Tropica122(1), 29–35.
 • Korunic, Z. (1998). Review Diatomaceous earths, a group of natural insecticides. Journal of Stored Products Research34(2-3), 87-97.
 • Quarles, W. (1992). Diatomaceous earth for pest control. IPM practitioner14(5/6), 1-11.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.