Pchły i kleszcze – jak je usunąć?

· Lipiec 6, 2016

Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, może się zdarzyć iż spotkasz się w domu z tymi niepożądanymi gośćmi. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla twoich zwierzęcych przyjaciół, ale również dla ciebie. Pchły i kleszcze mogą powodować choroby, zarówno u zwierząt, jak i ludzi.

Z tego też powodu powinieneś zadbać by nie dostały się one do twojego domu. W dzisiejszym artykule podpowiemy kilka najlepszych naturalnych sposobów by wytępić pchły i kleszcze z twojego otoczenia.

Kleszcze – domowe sposoby i metody ich zwalczania

Jeśli twój pies ma kleszcza – tego okropnego robaka, posiadającego mnóstwo odnóży, które przyczepiają się do skóry i żywią się krwią – możesz usunąć go naturalnymi metodami. Kleszcze najczęściej przyczepiają się do ciała zwierzęcia za uszami, w okolicach odbytu lub na karku, gdzie pokrywa je futro i pies nie ma łatwego dostępu.

Za każdym razem gdy twój pies wraca ze spaceru, powinieneś dokładnie go obejrzeć, aby upewnić się, że nic się do niego nie „przyczepiło”, jeżeli zauważysz, że drapie się w wymienionych wcześniej miejscach.

Alkohol i olej

Przygotuj mieszankę z dwóch trzecich czystego alkoholu (w celu odkażenia pasożytów skóry) oraz jednej trzeciej oleju (do natłuszczenia). Nasącz tą miksturą wacik, bądź gazę i wcieraj w skórę zwierzaka do momentu całkowitego rozprowadzenia.

Jeżeli zwierzę ci na to pozwoli, przytwierdź wacik z przygotowaną mieszanką do miejsca na ciele, w którym znajduje się kleszcz, tak by nie mógł on oddychać i zmuszony był odczepić się od jego skóry.

Pies z kotem

Rumianek

Jedną z najbardziej skutecznych metod na kleszcze jest rumianek. Sporządź herbatę z kwiatów tej rośliny (lub zaparz tą kupioną w torebkach), zostaw do ostygnięcia, zamocz w niej wacik i przebywam nim skórę psa, szczególnie w miejscach ugryzienia. Pasożyt zacznie „odrywać się” od zwierzaka. Po czym, zdezynfekuj dobrze to miejsce by pozbyć się wszelkich resztek po insekcie.

Cytrusy

Równie dobrym domowym „odstraszaczem” jest stosowanie cytrusów, które znajdziemy w domu, jak na przykład pomarańcze, cytryny, mandarynki lub grejpfruty (przy czym dwa pierwsze są najbardziej polecane).

Zagotuj pół litra wody i dodaj do niej pokrojone w plastry owoce. Gotuj razem przez kilka minut, po czy zmniejsz gaz i pozostaw pod przykryciem na godzinę (pilnując przy tym by woda całkowicie się nie wygotowała).

Pozostaw do wystygnięcia i przelej do butelki z dozownikiem. Spryskaj miksturą ciało psa, uważając by nie dostała się do jego oczu. Możesz również użyć tego specyfiku do dezynfekcji domu, w szczególności podłóg i narożników.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy sprawdza się świetnie przy tępieniu kleszczy. Wymieszaj ocet i wodę w jednakowych proporcjach, zanurz w nim ściereczkę bądź wacik i natrzyj nim skórę twojego psa. Czynność tą możesz wykonać po jego kąpieli.

Pies z kotem

Jeśli wyjęty kleszcz pozostawi na skórze twojego zwierzaka ranę bądź obrażenie, użyj kremu z nogietka (działanie gojące), żelu bądź kremu z aloesem (nawilżające) i olejku lawendowego (o właściwościach ochronnych).

Pchły- domowe sposoby i techniki zwalczania

W przypadku pcheł, są one traktowane tak samo jak ludzkie wszy. Problem z tymi pasożytami polega na tym, iż gryzą one nie tylko zwierzęta ale także ludzi i mogą przenosić różnego rodzaju choroby (z których jedna stanowi śmiertelne zagrożenie dla kotów).

W celu usunięcia pcheł można sporządzić napar z miętą. Po wystygnięciu naparu, należy przelać go do butelki z dozownikiem i spryskać futro zwierzaka. Natomiast, aby zapobiec pojawianiu się pcheł, dodaj niewielką ilość drożdży lub czosnku do pożywienia. Oba te produkty, skonsumowane przez zwierzę, uwalniają specyficzny zapach poprzez skórę, przez co chronią psa lub kota od siadania na nich insektów.

Inne mikstury

  • Zagotuj około trzech kubków wody. W osobnym naczyniu wymieszaj łyżkę stołową octu jabłkowego z łyżką wódki. Dodaj dwie krople esencjonalnego olejku z lawendy i dwie krople eukaliptusa, opcjonalnie również dwie krople olejku z mirry.
  • Po czym dodawaj po jednej kropli cedru, geranium, rozmarynu, majeranku i hiszpańskiej limonki. Wciśnij dwie krople soku z cytryny i dołóż kupek wysuszonej mięty. Dodaj wrzątek i dobrze wymieszaj. Spryskaj wszystko sporządzoną miksturą; zaczynając od futer zwierząt, po meble, podłogi i ściany.
  • Wymieszaj dwa kubki gorącej wody, jedną czwartą kubka alkoholu i sześć kropli płynnego detergentu. Natrzyj futro swojego psa tym domowym szamponem, aż do całkowitego spienienia; po czym dokładnie spłucz.
kot-spi-na-laptopie

Innym dobrym sposobem na pchły (i kleszcze) jest rozsypanie soli na dywany, podłogi i posłania zwierząt. Doprowadzi to do ich odwodnienia i szybkiej eliminacji. Aby dodatkowo przyspieszyć ten proces, rozstaw w domu pojemniki z wodą i dziesięcioma około kroplami detergentu.

Insekty powinny skorzystać z tej darmowej kąpieli dla ochłody, dzięki oleistości detergentu nie dadzą one jednak rady się z niej wydostać. Aby uniknąć zatrucia zwierząt tym domowym sposobem, najlepiej przeprowadzić go podczas spaceru psa lub gdy wybierzemy się z nim na wakacje.

W ten sposób pasożyty nie zdołają uciec, uczepione skóry naszego zwierzaka.

kot-2-1024x677

Jako ostatnia radę, przypominamy o dobrej diecie dla naszych czworonożnych pupili. Dzięki odpowiedniemu żywieniu ich system odpornościowy wzmocni się i ustrzeże przed ewentualnymi dolegliwościami ze strony pasożytów spijających ich krew, takich jak anemia, przemęczenie, fatyga, i inne.

Włącz do diety swoich zwierząt składniki zawierające selen, cynk i kompleks witamin z grupy B.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dotyczący naturalnych, domowych metod na pchły i kleszcze będzie dla ciebie przydatny! Życzymy powodzenia.