Ugryzienie pchły – leczenie i zapobieganie

Należy zadbać o zachowanie miejsca ugryzienia w czystości i nie drapać się, by nie pogłębić rany. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się infekcji.
Ugryzienie pchły – leczenie i zapobieganie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Nie oszukujmy się – ugryzienia spowodowane przez pchły do najprzyjemniejszych nie należą. Są one przyczyną nieprzyjemnego i uciążliwego pieczenia oraz swędzenia. Dodatkowo również niekorzystnie wpływają na estetykę naszego ciała.

Chcielibyśmy cię dziś zachęcić do lektury artykułu o tym, w jaki sposób możemy naturalnie złagodzić przykre dolegliwości związane z ukąszeniem przez pchły oraz jak skutecznie im zapobiec. Wszyscy przecież zgodnie uważamy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jak nasza skóra reaguje na ukąszenie przez pchły?

Zasadniczo organizm ludzki reaguje na ugryzienie przez pchły w formie niewielkiej, o okrągłym kształcie ranki. Obszar ukąszenia przyjmuje czerwoną barwę, a w samym jego środku można zauważyć czerwony punkcik. Co więcej, pojawia się również niewielka opuchlizna i nieprzyjemne swędzenie.

Zróbmy małą powtórkę z biologii. Pchły to organizmy należące do grupy pasożytów zewnętrznych, które odżywiają się krwią ssaków. Do najczęstszych żywicieli należą głównie psy i koty. Często celem ich ataku staje się również organizm człowieka.

Ulubionym miejscem pcheł na ludzkim ciele są zwykle dolne partie nóg oraz kostki u stóp. Niektóre osoby są bardziej podatne na inwazję tych małych pasożytów niż inne. Naukowcy nie odkryli dotychczas, dlaczego tak się dzieje, że tylko niektórzy z nas „zwabiają” pchły.

Nawet mieszkańcy jednego, tego samego domu mogą być mniej lub bardziej podatni na ataki pcheł. Podobno sytuacja ta jest powiązana z niedoborem witamin w naszym organizmie.

Jak pozbyć się pcheł oraz jak leczyć ugryzienia?

Absolutną podstawą w przypadku leczenia ukąszeń przez pchły są dwie zasady: należy utrzymywać okolice rany w nienagannej czystości oraz unikać drapania podrażnionej skóry. Ta druga zasada bywa często prawdziwym wyzwaniem, ponieważ świąd może być naprawdę uciążliwy, momentami wręcz nie do wytrzymania.

Dziecko i kot

Jak należy dbać o higienę ran, aby nie dostały się do nich bakterie? W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć cały obszar podrażnionej skóry zimną wodą z dodatkiem neutralnego mydła, a następnie nanieść środek antyseptyczny. Pamiętajmy, że ciepła woda może zwiększyć obrzęk.

Jeśli nie zadbamy o odpowiednią czystość obszaru ukąszeń i dodatkowo będziemy się drapać bez końca, wzrośnie ryzyko większego otwarcia się ran oraz wystąpienia licznych infekcji. Lepiej więc dokładnie umyć skórę, a następnie zastosować odpowiednie środki lecznicze.

Leczenie farmakologiczne

Jeśli rany powstające w wyniku ukąszenia przez pchły wywołują silne pieczenie i widoczny jest obrzęk, można zastosować kremy lub maści z aptecznych półek. W takim przypadku pomoże na przykład hydrokortyzon, lek wydawany bez recepty.

Domowe sposoby na walkę z pchłami

Istnieje cały wachlarz domowych, sprawdzonych sposobów na złagodzenie nielubianych przez nikogo ugryzień przez pchły. Wiele z nich jest powszechnie stosowana w większości domów, ponieważ ich skuteczność znały już nasze babcie i prababcie.

Wiele z naturalnych metod leczenie ukąszeń nie tylko wykazuje silne właściwości łagodzące pieczenie i swędzenie, ale również ich składniki doskonale odżywiają naszą skórę, sprawiając że szybciej wraca ona do zdrowia.

Niezastąpiona soda oczyszczona

Doskonałym naturalnym remedium na swędzące ukąszenia przez pchły okazuje się pospolita soda oczyszczona. Wystarczy przygotować leczniczą pastę z łyżeczki białego proszku i kilku kropel wody i następnie nanieść ją na podrażniony obszar skóry. Pozostawiona na skórze przez około 20 minut papka skutecznie złagodzi swędzenie.

Skórka cytryny

Innym, równie skutecznym rozwiązaniem będzie przygotowanie naparu ze skórki cytryny. Zagotuj ją w 250 ml wody, a następnie odstaw do zaparzenia. Nakładaj płyn na podrażnioną skórę za pomocą płatka kosmetycznego lub gazy. Powtarzaj zabieg kilka razy dziennie, a nieprzyjemne objawy będą stopniowo ustępowały.

Skórka z cytryny

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to kolejny klasyczny produkt do naturalnego zwalczania stanu zapalnego oraz swędzenia skóry. Zmieszaj dwie łyżki wody z jedną łyżką octu jabłkowego. Schowaj roztwór w lodówce na kila godzin, a następnie – schłodzony – przykładaj do ran za pomocą płatka kosmetycznego lub gazy.

W przypadku gdy wysypka jest bardzo silna i nie znika wraz z upływem dni lub dodatkowo pojawiają się inne objawy należy bezzwłocznie pójść do lekarza. Zwykle ukąszenia przez pchły nie wywołują niepożądanych konsekwencji w naszym organizmie, lecz może się zdarzyć, że staną się bezpośrednią przyczyną rozmaitych reakcji alergicznych.

Ponadto pamiętajmy, że pchły są pasożytami, więc mogą przenosić różne niebezpieczne choroby, na przykład tyfus lub dżumę.

W poszukiwaniu ostatecznego rozwiązania

Należy uświadomić sobie, że pomyślne skutki leczenia ukąszeń przez pchły, czyli złagodzenie uciążliwego swędzenia, nie jest synonimem całkowitego zażegnania problemu.

Szczeniak

Aby nie pojawiło się więcej nowych ran, należy całkowicie wyeliminować pchły. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomagają w eksterminacji tych małych pasożytów u naszych włochatych pupili. Warto więc skonsultować się z weterynarzem.

Pamiętajmy, że jeśli masz w domu psy lub koty, okresowe ataki pcheł są wręcz nieuniknione.

Zwierzęta te stanowią bowiem naturalne środowisko rozwoju tego typu pasożytów. Stąd też tak bardzo ważna jest świadomość na temat problemu oraz wiedza odnośnie ich zwalczania zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.