Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - dieta i zalecenia

Gdy rozwijają się procesy związane z chorobą zwyrodnieniową stawów, konieczne jest włączenie do diety produktów i żywności o właściwościach przeciwzapalnych, aby zapobiec postępowi choroby.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - dieta i zalecenia
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest patologią, która występuje w przebiegu chorób stawów w okolicy kręgosłupa. Charakteryzuje się rozwijającym się stanem zapalnym i obrzękiem między kręgami, powodując funkcjonalną niepełnosprawność i ból. Można je leczyć lekami, chociaż kluczowa jest również odpowiednia dieta.

Należy pamiętać, że wielu procesom reumatycznym i zapalnym można zapobiec poprzez poprawę nawyków związanych ze stylem życia. Kluczowe są regularne ćwiczenia, dobry wypoczynek oraz zbilansowana i zróżnicowana dieta.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można kontrolować, jeśli przestrzegamy zaleceń co do tych zdrowych nawyków.

Dlaczego dieta jest ważna u chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Jak wspomnieliśmy, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest patologią, która występuje w przebiegu procesu zapalnego i zwyrodnienia chrząstki stawowej. We wszystkich tych procesach zapewnienie odpowiedniej ilości określonych składników odżywczych jest niezbędne, aby zapobiec postępowi objawów.

Wykazano, że istnieją pewne związki, takie jak kwasy tłuszczowe z serii omega 3, które mają działanie przeciwzapalne. Według badania opublikowanego w Nutrition, mogą one poprawić skuteczność leczenia zapalenia stawów, zmniejszając ból i przyszłą progresję choroby.

Ważne jest również uwzględnienie niezbędnych dawek wapnia, ponieważ ten minerał gwarantuje dobre stan zdrowia kości i stawów, jak wynika z badań opublikowanych w Nutrients. Jednak wapń nie zawsze jest prawidłowo przyswajany w jelitach.

Dlatego ważne jest, aby stosować dobre połączenia pokarmów, aby wygenerować skuteczny metabolizm i jak najlepszą przyswajalność wszystkich niezbędnych minerałów.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Kręgosłup – czy wiesz, jak szkodzi mu stres?

Zalecane pokarmy dla chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Pokażemy Ci, jakie pokarmy mogą pomóc w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i zapobieganiu mu. Jeśli cierpisz na zaburzenie i włączysz je regularnie do swojej diety, możesz zauważyć poprawę objawów.

Niebieska ryba

Ryby tłuste charakteryzują się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega 3. Tłuszcze te, jak już wspomnieliśmy, są zdolne do modulowania i łagodzenia mechanizmów zapalnych, generując tym samym skuteczne zwalczanie problemów. Przynoszą odczuwalne korzyści w zapobieganiu ostrym epizodom bólu.

Zdrowe jedzenie
Spożywanie tłustych ryb jest nie tylko przydatne przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, ale także wpływa korzystnie na różne aspekty zdrowia.

Kurkuma

Kurkuma zawiera w sobie fitoskładnik, kurkuminę, która również ma zdolność do wywierania pozytywnego wpływu, jeśli chodzi o kontrolowanie stanu zapalnego w organizmie.

Według badań opublikowanych w Journal of Medicinal Food suplementacja ekstraktem z kurkumy skutecznie pomaga w leczeniu wszystkich procesów związanych z zapaleniem stawów.

Pikantne jedzenie

Jedną z cech pikantnych pokarmów, takich jak chili, jest obecność w ich składzie związku zwanego kapsaicyną. Chociaż może nie być odpowiedni dla delikatnych żołądków, ma zdolność zmniejszania stanu zapalnego w organizmie i łagodzenia bólu.

Stosuje się ją miejscowo w postaci kremów, ale zaleca się również jej przyjmowanie w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Pokarmy niezalecane dla chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Tak jak istnieją produkty i składniki odżywcze, które mogą pomóc złagodzić objawy, są też inne, które będą miały odwrotny skutek. Poniższa lista posłuży jako przewodnik do opracowania planu żywieniowego w tym zakresie.

Słodycze

Duże ilości cukrów prostych mogą wywierać działanie zapalne, wynikające ze wzrostu poziomu glukozy we krwi, a tym samym zapotrzebowania na pracę ze strony trzustki.

Spożywanie tych składników przyczynia się do zwiększonego odczuwania bólu i sztywności, dlatego należy ich jak najbardziej unikać.

Wędliny

Wędliny zwykle zawierają w środku różne, niekoniecznie naturalne dodatki. Chociaż wiele z nich zapewnia poziom bezpieczeństwa w perspektywie średnioterminowej, prawda jest taka, że ​​mogą powodować wzrost stanu zapalnego.

I dlatego właśnie należy ich unikać, zarówno w normalnej diecie osoby zdrowej, jak i w diecie osób cierpiących na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Wędliny
Ze względu na zawartość soli i dodatków w zdrowej diecie prawie nigdy nie poleca się wędlin.

Ultra przetworzone

Ogólnie rzecz biorąc, z diety należy wyeliminować całą przemysłową żywność ultra-przetworzoną. Produkty posiadają bowiem w swoim składzie bardzo szkodliwe kwasy tłuszczowe trans.

Powodują one pogorszenie stanu zdrowia i nasilenie mechanizmów zapalnych w organizmie. Z tego powodu mogą zwiększać odczuwanie bólu.

Alkohol

Spożywanie alkoholu zwiększa obciążenie wątroby, ponieważ ten narząd będzie musiał zadbać o jego przetworzenie, aby go następnie wyeliminować z organizmu. Jak wiadomo, alkohol jest toksyczny i powoduje wzrost ogólnego stanu zapalnego.

Może więc przynosić efekty odwrotne do zamierzonych w procesach zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i innych zapaleniach stawów.

Zadbaj o swoją dietę i nawyki, aby złagodzić zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Jak widzieliście, poprawa nawyków żywieniowych jest kluczem do zapobiegania postępowi choroby. Dla chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa zaleca się zwiększenie spożycia świeżej żywności, takiej jak warzywa i ryby.

Z drugiej strony konieczne jest zmniejszenie udziału ultra-przetworzonych produktów pochodzenia przemysłowego.

Podobnie unikanie alkoholu i dbanie o regularne ćwiczenia fizyczne pozwala zachować funkcjonalność organizmu. Ponadto chorzy powinni regularnie dbać o optymalny odpoczynek w nocy, ponieważ w tym czasie uszkodzone tkanki się regenerują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gioxari A, Kaliora AC, Marantidou F, Panagiotakos DP. Intake of ω-3 polyunsaturated fatty acids in patients with rheumatoid arthritis: A systematic review and meta-analysis. Nutrition. 2018 Jan;45:114-124.e4. doi: 10.1016/j.nut.2017.06.023. Epub 2017 Jul 8. PMID: 28965775.
  • Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, Guasti L, Pampaloni B, Gronchi G, Giusti F, Romagnoli C, Cianferotti L, Marcucci G, Brandi ML. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018 Dec 5;10(12):1930. doi: 10.3390/nu10121930. PMID: 30563174; PMCID: PMC6316542.
  • Daily JW, Yang M, Park S. Efficacy of Turmeric Extracts and Curcumin for Alleviating the Symptoms of Joint Arthritis: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. J Med Food. 2016 Aug;19(8):717-29. doi: 10.1089/jmf.2016.3705. PMID: 27533649; PMCID: PMC5003001.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.