Zespół jelita drażliwego - jakie pokarmy się zaleca?

Istnieje kilka pokarmów, które ze względu na swój skład wydają się mieć pozytywny wpływ na objawy zespołu jelita drażliwego. Odkryj w tym artykule pokarmy zalecane dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.
Zespół jelita drażliwego - jakie pokarmy się zaleca?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że niektóre pokarmy są szczególnie zalecane w przypadku osób cierpiących na zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest zespołem zapalnym jelit, który może być przyczyną wielu cierpień. Przede wszystkim powoduje objawy związane z bólem brzucha, biegunką i nudnościami. Ponadto może prowadzić do nietolerancji niektórych pokarmów. Jest to jednak patologia, w której dobór odpowiedniej diety jest nieodzowny.

Tak więc poprzez dietę możemy znacznie złagodzić objawy i polepszycą sytuację. Z tego powodu przedstawimy serię produktów spożywczych, których włączenie do diety może służyć jako pomoc w leczeniu tej choroby. Nie wolno jednak zapominać o przestrzeganiu zaleceń lekarza.

Zespół jelita drażliwego – jakie pokarmy się zaleca?

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w Gastroenterology & Hepatology, żywność może zarówno zaostrzać, jak i łagodzić objawy choroby jaką jest zespół jelita drażliwego. Dlatego interwencje dietetyczne są uważane za ważną część leczenia tej choroby.

Więc jakie są zalecane pokarmy?

Probiotyki

Literatura naukowa dostarcza dowodów na skuteczność probiotyków w leczeniu tego zespołu. Są to, jak zapewne wiesz, bakterie, które kolonizują przewód pokarmowy, powodując szereg korzyści zdrowotnych. Z każdym dniem odkrywamy coraz więcej zastosowań tych mikroorganizmów w leczeniu i profilaktyce chorób. Tradycyjnie stosuje się je w celu złagodzenia objawów biegunki powstałej w wyniku stosowania antybiotyków.

Jednak naukowcy niedawno odkryli, że pomagają znacznie zmniejszyć ból i objawy towarzyszące zespołowi jelita drażliwego. Probiotyki można znaleźć w sfermentowanym mleku, jogurcie i kefirze.

Warto pamiętać, że jedną z głównych cech tej choroby jest potrzeba indywidualizacji. Dlatego wśród pacjentów możemy znaleźć osoby, które odrzucają spożywanie produktów mlecznych i żywności zawierającej laktozę. W tego typu sytuacji wskazana jest suplementacja.

Przykłady żywności probiotycznej.
Probiotyki zawierają żywe kultury bakterii, które pomagają regulować mikroflorę jelitową. Dlatego służą jako adiuwanty przeciwko zespołowi jelita drażliwego.

Błonnik

Eksperci powiązali błonnik pokarmowy z selektywnym wzrostem mikroflory bakteryjnej. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics sugeruje, że przyjmowanie tej substancji zmniejsza problemy związane z tą chorobą.

Z tego powodu zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w pektyny, takich jak jabłka i gruszki. Ponadto można również ocenić reakcję organizmu na włączenie płatków owsianych do diety. Spożycie beta-glukanów z tego zboża znacząco przyczynia się do poprawy jakości mikrobioty.

Jednocześnie badana jest częstotliwość spożywania glutenu i jego wpływ na organizm w tego typu zespołach, ale nie ustalono jeszcze dowodów. Jednak eksperci odradzają spożywanie pełnych ziaren, aby nie powodować zaburzeń równowagi w pasie jelitowym.

Odpowiednie nawadnianie organizmu

Ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. To bardzo ważne w przypadku osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Częste w tego typu patologii epizody biegunki mogą powodować zaburzenia równowagi w bilansie wodnym. Odwodnienie natomiast może być śmiertelne, szczególnie u osób starszych.

Z tego powodu zalecamy spożywanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Ważne jest, aby ograniczyć spożycie fruktozy, która jest ciężkostrawna. Mając to na uwadze, powinieneś unikać słodkich gazowanych napojów.

Alkohol jest również elementem, który warto wykluczyć, jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego. Ta substancja, oprócz tego, że jest toksyczna, powoduje zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, które mogą zagrażać zdrowiu. Podobnie eksperci ostrzegają przed spożywaniem kawy, herbaty i pikantnych lub drażniących potraw, które utrudniają trawienie.

Kobieta pije wodę.
Z powodu epizodów biegunki istnieje ryzyko odwodnienia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie optymalnego spożycia wody.

Pokarmy zalecane w przypadku zespołu jelita drażliwego: Wnioski

Zespół jelita drażliwego jest wysoce indywidualną chorobą zapalną. Z tego powodu żywność, która jest dobra dla jednego pacjenta, może być niekorzystna dla innego. Konieczne jest sprawdzenie własnej tolerancji na różne produkty przed ich systematycznym włączeniem do diety.

Niektóre strategie żywieniowe mogą znacznie poprawić symptomatologię choroby. Większość z nich polega na pozytywnym modulowaniu wzrostu bakterii w jelicie.

Możesz to zrobić, zwiększając spożycie fermentowanych produktów mlecznych i rozpuszczalnego błonnika. Spożycie pektyny z jabłek i gruszek powoduje fermentację na poziomie jelitowym, co powoduje selektywny wzrost niektórych bakterii jelitowych.

Efekty diety bezglutenowej w leczeniu choroby są również przedmiotem aktualnych badań. Ponadto specjaliści zaczynają wdrażać innowacyjne terapie, takie jak przeszczepianie kału, z obiecującymi wynikami w perspektywie średnioterminowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Didari T., Mozaffari S., Nikfar S., Abdollahi M., Effectiveness of probiotics in irritable bowel syndrome: updated systematic review with meta analysis. World J Gastroenterol, 2015. 21 (10): 3072-84.
  • Rao SS., Yu S., Fedewa A., Systematic review: dietary fiber and FODMAP restricted diet in the management of constipation and irritable bowel syndrome. Aliment Pharmacol Ther, 2015. 41 (12): 1256-70.
  • Werlang ME, Palmer WC, Lacy BE. Irritable Bowel Syndrome and Dietary Interventions. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2019;15(1):16–26.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.