Zespół jelita drażliwego - 3 lecznicze smoothie

Zespół jelita drażliwego może być spowodowany stresem, infekcją lub nietolerancją pokarmową. Jednak niezależnie od przyczyn, objawy tego schorzenia mogą być bardzo uciążliwe.
Zespół jelita drażliwego - 3 lecznicze smoothie
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia, 2019

Zespół jelita drażliwego to bardzo powszechny problem, jednak wciąż nie do końca znamy przyczyny tej dolegliwości. Czasami może być to spowodowane stresem, infekcjami albo nietolerancją pokarmową. Niezależnie jednak od tego, co wywołuje zespół jelita drażliwego, jego objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Co zrobić jeśli zespół jelita drażliwego dotknął również Ciebie? Przede wszystkim niezwłocznie udaj się do lekarza i stosuj się do jego zaleceń. Dodatkowo możesz też skorzystać z naszych porad i wypróbować 3 proste i smaczne smoothie, które przyniosą Ci ulgę. Przepisy znajdziesz poniżej.

Zespół jelita drażliwego ― 3 lecznicze smoothie

1. Smoothie z aloesem i kiwi

Jak przygotować smoothie?

Potrzebne składniki:

 • 1 łyżka stołowa żelu aloesowego
 • 1 kiwi
 • szklanka wody

Zapewne znasz już wiele właściwości zdrowotnych aloesu, nie zaskoczy Cię więc fakt, że jest on również świetnym lekarstwem na zespół jelita drażliwego. Aloes pomoże Ci zwalczyć stan zapalny, a dodatkowo ograniczy występowanie bakterii, które podrażniają okrężnicę.

Smoothie z aloesem

 Co więcej, aloes podczas rozkładu nie uwalnia gazów, dzięki czemu ma działanie nawilżające i łagodzące dla ścianek jelit.

Smoothie z kiwi i aloesem zapewni Ci porządną dawkę witamin, a dodatkowo nie podrażni Twojego układu trawiennego, gdyż jest lekkostrawne. Jest także bardzo łatwe do przygotowania – musisz tylko podgrzać szklankę wody i rozpuścić w niej łyżkę żelu aloesowego. Następnie dodaj kiwi i zblenduj. Tak przygotowane smoothie możesz dosłodzić miodem.

Pamiętaj, aby pić ten napój lekko podgrzany, ale nie gorący. Dzięki temu Twój organizm łatwiej poradzi sobie z jego strawieniem.

2. Smoothie z papają i rumiankiem

Jak przygotować smoothie?

Potrzebne Ci są:

 • 3 kawałki papai
 • 1 torebka herbaty rumiankowej
 • 1 torebka herbaty miętowej
 • kilka kropli soku z cytryny
 • łyżka stołowa miodu
 • szklanka wody

Jest to wspaniałe smoothie, od którego warto zacząć dzień! Dzięki niemu zwalczysz stan zapalny, złagodzisz ból oraz towarzyszące wzdęcia zespołowi jelita drażliwego. Dzięki zawartości papainy, papaja jest jednym z najbardziej lekkostrawnych owoców, więc z pewnością przyniesie Ci ulgę.

Smoothie z papają

Warto podkreślić również korzystny wpływ mięty na zdrowie Twojego jelita. Olejek miętowy zawiera mentol, składnik, który pozwala kontrolować skurcze jelitowe, pozwala na ich rozluźnienie i uwolnienie się od bólu.

Z kolei rumianek działa skutecznie na opuchliznę i wzdęcia – pozwala uspokoić procesy jelitowe i reguluje je tak, by zapobiec biegunce lub zaparciom, które towarzyszą często zespołowi jelita drażliwego.

Przygotuj smoothie z papai, a osobno zaparz herbatę rumiankową i miętową. Gdy napary są gotowe, wymieszaj je ze smoothie. Dla smaku możesz dodać odrobinę miodu. Tak przygotowane smoothie pozwoli Ci się zrelaksować i poczuć ulgę. Jest idealne, by pić je codziennie rano.

 3. Smoothie arbuzowo-gruszkowe z melisą

Jak przygotować smoothie?

Potrzebne składniki:

 • kawałek arbuza
 • gruszka
 • torebka melisy
 • szklanka wody

Wystarczy połączyć cudowne właściwości roślin leczniczych i owoców, aby sprawić, że leczenie zespołu jelita drażliwego będzie skuteczniejsze. Takie połączenie zwiększy działanie przeciwzapalne, łagodzące i uspokajające. Melisa to świetny środek uspokajający i ułatwiający zasypianie, pomoże też zapobiec bolesnym skurczom jelit.

Arbuz i gruszki

Z kolei gruszki to jeden z tych owoców, które warto jeść codziennie. Są one niezwykle bogate w witaminy i minerały, a w dodatku są lekkostrawne. Zapewnią Ci między innymi dużą dawkę witamin z grupy B.

Dlaczego do tego smoothie warto dodać także arbuza? Arbuz ma działanie moczopędne, zawiera także wiele witamin i minerałów. Doskonale nawodni Twój organizm, a dodatkowo przyczyni się do zmniejszenia stanu zapalnego jelita.

Nie zapomnij także o melisie. Zaparz szklankę tego naparu, a gdy będzie gotowy, dodaj go do smoothie arbuzowo-gruszkowego. Pamiętaj, że należy wypić ten napój zanim ostygnie, jednak nie może być zbyt gorący. Mamy nadzieję, że jego działanie pozytywnie Cię zaskoczy i pomoże Ci uporać się z objawami zespołu jelita drażliwego!

To może Cię zainteresować ...
Zespół jelita drażliwego – Co jeść, by złagodzić objawy?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zespół jelita drażliwego – Co jeść, by złagodzić objawy?

Zespół jelita drażliwego to bolesna i uciążliwa choroba. Aby nie nasilać jej objawów, należy zadbać o odpowiednią dietę i nawyki.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.