Żelazko do prasowania ubrań - które wybrać?

Jakie jest idealne żelazko do prasowania ubrań? Te urządzenia różnią się wielkością i funkcjonalnością. Tylko znając ich cechy, rozpoznasz ten model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Żelazko do prasowania ubrań - które wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2022

Dziś w każdym domu jest jakieś żelazko do prasowania ubrań. Choć to urządzenie z wielowiekowa tradycją, ewoluowało na przestrzeni lat. Dziś nie są to już żelazne skrzynki do prasowania spodni ogrzewane węglem. Teraz w sprzedaży oferuje się najnowocześniejsze przyrządy wyposażone w różne funkcje.

Bez zagnieceń i reprezentacyjnie, właśnie tak lubimy się ubierać. Według konferencji na temat profesjonalnego doradztwa na temat wizerunku przy poszukiwaniu pracy, opublikowanej przez Uniwersytet La Rioja, 93% pierwszego wrażenia zależy od wyglądu.

A zatem już sam ten fakt to wystarczający powód, aby nosić ubrania w doskonałym stanie. Specjaliści w tej dziedzinie są zdania, że różne rodzaje żelazek do ubrań to niezastąpione narzędzie, aby osiągnąć ten cel. Wiele pań domu zgadza się natomiast, że sekret tkwi w tym, by żelazko do prasowania ubrań było naprawdę dobrej jakości.

Żelazko do prasowania ubrań: jakie rodzaje mamy do dyspozycji

Jako powszechnie używane urządzenie, żelazko do prasowania ubrań występuje na runku w bardzo bogatej ofercie. Nie jest źle kupić niedrogie urządzenie, jeśli chcesz go używać tylko do podstawowych zadań. Niemniej warto trochę zagłębić się w funkcje i zalety, aby inwestycja była tego warta.

Poniżej przedstawiamy różne rodzaje żelazek do ubrań, które znajdziesz na rynku.

1. Podstawowe żelazko parowe do prasowania ubrań

Jest proste, niedrogie i chyba najbardziej popularne. Te proste modele stworzono, aby skutecznie wygładzały tkaniny syntetyczne, bawełnę i dżinsy. Wystarczy je tylko włączyć, ustawić regulator temperatury i możesz zacząć prasować.

Niektóre modele mają dodatkowo pojemnik z wodą do parowania, dzięki czemu lepiej radzą sobie z zagnieceniami. Inne odprowadzają parę przez podstawę, aby całkowicie zmiękczyć nawet najbardziej odporne tkaniny.

Nagrzewanie takiego żelazka nie trwa długo. Można ich używać do średnich i normalnych ilości ubrań. Ponieważ nie są duże, można je łatwo przechowywać w dowolnym miejscu. Zaleta? Posiadają automatyczny wyłącznik po osiągnięciu wysokiej temperatury, co stanowi środek bezpieczeństwa.

Prasowanie
Praktycznie w każdym domu jest żelazko do prasowania ubrań, co sprawiło, że rynek się zróżnicował, dzięki czemu można znaleźć rozmaite modele w zależności od potrzeb.

2. Żelazko pionowe

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj żelazka do prasowania tkanin pionowych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz go używać również w poziomie. Służy wyłącznie do tego, co wisi na wieszaku, na przykład koszule lub sukienka, ale także zasłony, o ile nie są wykonane z bardzo twardych tkanin.

W tej kategorii znajdziesz modele wyposażone w podstawę i drążek, na których możesz zawiesić ubrania w trakcie prasowania. Działają z z wykorzystaniem pary.

3. Turystyczne żelazko do prasowania ubrań

Jego cechą szczególną jest rozmiar: mniejszy niż konwencjonalne, dzięki czemu łatwo je zapakować. Są przeznaczone do prasowania niewielkiej ilość ubrań, dzięki czemu najlepiej sprawdzają się na wyjazdach.

Jeśli należysz do osób, które często jeżdżą z jednego miasta do drugiego lub często wyjeżdżają z kraju, przy pakowaniu nie zapomnij o podróżnym żelazku. dzięki temu twoje ubranie zawsze będzie wyglądało reprezentacyjnie.

Myśląc o Twoim spokoju, producenci wyposażyli te modele w podwójną opcję napięcia, biorąc pod uwagę różnice w tym względzie między strefami.

4. Stół prasowalniczy

Ten specjalistyczny sprzęt nosi również nazwę żelazka ze stacją parową. Posiada ono niezależny zbiornik, który daje mu większą zdolność do wytwarzania pary i pozwala na skrócenie czasu pracy.

Takie żelazko do prasowania ubrań działa łatwiej niż elektryczne. Chociaż zwykle używa się go w celach profesjonalnych, można je również stosować do prasowania w domu, ze względu na szybkość i jakość wykończenie, jakie oferują.

Wydajność stołów prasowalniczych jest optymalna w przypadku dużych ilości ubrań. Jeśli mają jakiś słaby punkt, to tylko ten, że zajmują dużo miejsca i że ich cena jest wyższa od zwykłych żelazek.

5. Żelazka bezprzewodowe

Są odpowiedzią na postęp technologii domowej. Nie muszą być podłączone do kabla, aby je włączyć. Posiadają podstawę, która się ładuje i za kilka minut możesz już korzystać z żelazka.

Może Cię zainteresować również ten temat: Tłuste plamy? Nie wyrzucaj odzieży – wypróbuj nasze triki

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, aby dobrze wybrać żelazko do prasowania ubrań?

Najważniejszą rzeczą przy wyborze rodzaju żelazka do ubrań jest jasne określenie, z jaką ilością rzeczy do prasowania będziesz pracować i jak często będziesz go używać. Znając cechy różnych sprzętów, które wyjaśniliśmy wcześniej, łatwiej będzie podjąć decyzję.

Zużycie energii elektrycznej i moc

Nikt nie chce zwiększać swojej faktury za prąd, a żelazko to sprzęt, które zużywa go zbyt wiele. Przed zapłaceniem za żelazko do prasowania ubrać sprawdź więc, ile zużywa energii.

Ogólnie moc żelazka waha się od 800 do 2200 watów lub od 2400 do 3200 watów i więcej, jeśli model jest wyższy. Jeśli jest to stół prasowalniczy, moc wzrośnie, ponieważ nagrzewa się maksymalnie w ciągu 2 minut.

Dobre żelazko do prasowania ubrań powinno mieć zbiornik na wodę

Skonsultuj się ze sprzedawcą w sprawie wydajności podgrzewacza. Weź tez pod uwagę, że im większy zbiornik na wodę, tym dłużej żelazko działa bez konieczności napełniania.

Innym aspektem związanym z wodą jest sprawdzenie, czy model dopuszcza użycie wody z kranu. Niektóre żelazka mają funkcję zapobiegającą osadzaniu się kamienia, ale zaleca się mieszanie wody destylowanej z wodą z kranu. Szczególnie, jeśli wodą w twojej dzielnicy jest bardzo twarda i bogata w minerały.

Długość kabla może sprawić, że nawet najlepsze żelazko do prasowania ubrań będzie sprawiało problemy

Im dłuższy kabel tym lepiej, ponieważ nie będziesz musiał pracować blisko wtyczki. Jeśli kabel ma długość od 2 do 2,5 metra i można go obracać, masz większy komfort i swobodę podczas prasowania.

Regulator ciepła – funkcja, którą powinno mieć dobre żelazko do prasowania ubrań

Kontrola temperatury żelazka może odbywać się w jednym etapie lub w kilku. Ten czynnik ma duże znaczenie przy prasowaniu.

Funkcja zapobiegająca kapaniu

W przypadku delikatnych tkanin, takich jak bielizna, temperatura prasowania musi być niska, co oznacza, że ​​nie dochodzi do wytworzenia pary i czasem spadają krople plamiące odzież.

Jak temu zapobiec? Poszukaj żelazka do prasowania ubrań z funkcją drop-stop lub water-stop. Warto zapłacić nieco więcej, ale dzięki temu lepiej zadbasz o swoje ubrania.

Wylot pary

Nawet te najprostsze żelazka mają wylot pary, aby zmiękczyć tkaninę podczas prasowania. Funkcje wylotu pary mogą być ciągłe lub regulowane uderzeniami, w przypadku wyraźnych zagnieceń.

Powiadomienie o odkamienianiu

W zbiornikach tych urządzeń odkłada się kamień, co stwarza ryzyko zatkania otworów parowych. Na szczęście niektóre żelazka powiadamiają, że czas je odkamienić. Gdy zobaczysz migające światełko, to znak, że nadszedł czas, aby wyczyścić filtr.

Wykończenie podstawy

Istnieją trzy rodzaje podstawy i różnią się pod względem ich zdolności przewodzenia ciepła. Najczęściej używane materiały to:

  • Aluminium: Lekkie, ale łatwo się ścierają i nie są tak miękkie w prowadzeniu po tkaninie. Łatwo się nagrzewają i chłodzą.
  • Stal nierdzewna: są bardziej odporne, ale ważą proporcjonalnie więcej. Chociaż są lepszymi przewodnikami ciepła, ich ochłodzenie zajmuje trochę czasu.
  • Powłoka ceramiczna: od spodu mają warstwę aluminium, stali lub stopu. Powłoka ceramiczna oferuje wyjątkowo gładkie prowadzeni po tkaninie. Ponadto są doskonałymi przewodnikami ciepła, równomiernie rozprowadzając je po całym prasowanym kawałku. Wadą jest ich kruchość i szybsze zużycie.

Waga

Żelazko trzeba podnosić w dłoni i wygodniej jest, jeśli waży mniej, ponieważ wymaga niewielkiego wysiłku. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wygładzanie grubych tkanin, takich jak zasłony, poszwy czy pościel, polecane są ciężkie sprzęty.

Ogólnie rzecz biorąc, waga żelazka parowego waha się od 1330 do 1500 gramów. Zmienia się to w przypadku stołów prasowalniczych, ponieważ ich zbiornik na wodę nie jest zintegrowany ze sprzętem.

Żelazko w trakcie pracy
Wiele cech żelazka decyduje o tym, że jest ono odpowiednie do zadań, które chcemy nim wykonywać. Dlatego musisz wybierać z rozwagą

Łatwość obsługi

Sprawdź, czy wybrane urządzenie składa się z ergonomicznego, wygodnego i łatwego w obsłudze uchwytu. Te wykonane z gumy lub kauczuku zapobiegają ślizganiu się dłoni, gdy spędzasz dużo czasu na prasowaniu i pocisz się.

Automatyczny wyłącznik

Istnieją podstawowe zasady postępowania z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Aby uniknąć ryzyka wypadków, które mogłyby wyrządzić krzywdę Tobie lub dzieciom, najlepiej kupić żelazko z automatycznym odcinaniem zasilania.

Oznacza to, że w połowie pracy, wyłączają się na kilka minut, hamując na chwilę ogrzewanie, a następnie ponownie się włączają. Dzięki temu unikasz poparzeń, pożarów i oszczędzasz energię.

Odkryj również ten praktyczny materiał: Przypalone żelazko? – Są na to sposoby!

Wykorzystuj różne rodzaje żelazek do prasowania ubrań

Biorąc pod uwagę różne typy żelazek do prasowania, sposób ich działania i cechy łatwo wywnioskować, że przy wyborze najlepszego żelazka kluczowe są następujące kwestie:

  • Ilość ubrań i czas prasowania.
  • Funkcja zapobiegająca osadzaniu się kamienia i automatyczne wyłączanie, jeśli masz tendencję do roztargnienia.
  • Turystyczne żelazko jako dodatkowe urządzenie w domu.
  • Upewnij się, że nie przecieka parowaniu, aby chronić delikatną odzież przed plamami.

Pamiętaj również, że musisz regularnie czyścić Twoje żelazko do prasowania ubrań, aby zawsze było w optymalnym stanie. W momencie inwestycji upewnij się też, że kupujesz sprzęt częstego użytku.

Przekonasz się z czasem, że jeśli zainwestujesz w naprawdę dobre żelazko, z pewnością wystarczy na wiele lat. A prasowanie stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.