Żelatyna - 11 korzyści, które warto poznać

Oprócz tego, że żelatyna dostarcza nam białka niezbędnego do zwiększenia naszej wydajności fizycznej, pomaga nam również zrelaksować się. Może się również okazać skuteczna w zwalczaniu zaburzeń związanych ze snem.
Żelatyna - 11 korzyści, które warto poznać
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żelatyna to substancja o charakterystycznej konsystencji. Jest bezbarwna i uzyskuje się ją z kolagenu poprzez gotowanie kości i zwierzęcych tkanek łącznych w wodzie.

Żelatyna w 98% składa się ze złożonych białek a w 2% z soli mineralnych. W połączeniu z wodą, w której się ją przyrządza, stanowi dla naszego organizmu źródło licznych zdrowotnych substancji.

Dzięki swojej konsystencji oraz tendencji do ścinania się, stanowi jeden z najczęściej stosowanych składników w przygotowywaniu smacznych deserów i innych kulinarnych przepisów.

Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Oprócz swoich zastosowań w kuchni, żelatyna okazuje się być bowiem naturalnym remedium i środkiem leczniczym pomagającym nam zapobiegać i leczyć rozmaite choroby oraz dolegliwości.

Choć stosuje się ją już od wieków, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie korzyści może nam przynieść ten niedrogi produkt. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o jedenastu korzyściach, jakich źródłem jest dla nas żelatyna. Koniecznie przeczytaj i jak najszybciej je wykorzystaj!

1. Żelatyna działa detoksykująco

Glicyna, jeden z aminokwasów, jakie zawiera żelatyna, skutecznie wspomaga eliminację toksyn jakie zazwyczaj gromadzą się w naszej wątrobie. Substancja ta wspomaga pracę organów oczyszczających nasz organizm. Jest wręcz niezbędna do prawidłowej pracy wątroby.

Kobiecy brzuch a spożywanie żelatyny

Jej przyswajanie pomaga przeciwdziałać negatywnemu wpływowi wolnych rodników oraz zniszczeniom na poziomie komórkowym, wywołanym nadmiarowi toksycznych substancji we krwi.

2. Wspomaga procesy trawienne

Żelatyna stanowi substancję hydrofilową, czyli rozpuszczalną w wodzie. Łatwo się z nią łączy.

Ta cecha charakterystyczna czyni z niej wielkiego sprzymierzeńca naszego układu trawiennego. Żelatyna wspomaga gromadzenie się soków trawiennych, co znacznie ułatwia trawienie i wchłanianie pokarmu.

Poprawia ruchy perystaltyczne jelit, pomaga odbudować błonę śluzową układu pokarmowego, co z kolei poprawia wchłanianie się cennych składników odżywczych i pomaga nam uniknąć chorób układu trawiennego.

3. Pomaga zadbać o zdrowie układu kostnego

Dzięki dużemu skoncentrowaniu niezbędnych do utrzymania zdrowia aminokwasów, żelatyna stanowi doskonałe uzupełnienie diety dla osób chcących zadbać o zdrowie kości, chrząstek i stawów.

Jej właściwości przeciwzapalne pomagają zwalczyć rozmaite dolegliwości dotykające te części naszego ciała. Jednocześnie, zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób takich jak artretyzm i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Zdrowe kości a żelatyna

4. Stanowi zdrowe źródło białka

Jak już wspomnieliśmy, żelatyna w ponad 90% składa się z wysokowartościowego białka. Oprócz tego, że pozwala nam to szybko odbudować energię, wspomaga tworzenie masy mięśniowej i poprawia naszą wydolność.

Substancja ta polecana jest sportowcom i kobietom w ciąży. Zawarte w niej aminokwasy są łatwo przyswajalne, dzięki temu korzystają z nich komórki naszego ciała.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj też do artykułu: Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy

5. Wzmacnia włosy i paznokcie

Keratyna, jakiej dostarcza nam żelatyna stanowi doskonałą kurację aby wzmocnić paznokcie i osłabione, łamliwe włosy. Właściwości te można wykorzystać zarówno spożywając żelatynę jak i stosując ją zewnętrznie.

Zadbane dłonie i piękne paznokcie a żelatyna w diecie

6. Korzystnie wpływa na wygląd skóry

Kolagen to jedna z substancji najczęściej wykorzystywanych w produkcji kosmetyków i kuracji do pielęgnacji skóry.

Wziąwszy pod uwagę fakt, że żelatyna wykonana jest na bazie ugotowanego kolagenu, okazuje się, że stanowi dla nas źródło aminokwasów niezbędnych do zachowania młodej i zdrowej skóry.

Jej regularne spożywanie oraz stosowanie na skórę pomaga zmniejszyć negatywny wpływ słońca na naszą skórę oraz usunąć toksyny. Dzięki temu unikniemy między innymi pojawienia się przedwczesnych zmarszczek.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Skóra twarzy – zdrowa i młoda dzięki tym olejom

7. Ułatwia radzenie sobie z niepokojem i stresem

Glicyna zawarta w żelatynie działa również jak naturalny środek uspokajający. Dzieje się tak, ponieważ hamuje wydzielanie norepinefryny, hormonu powiązanego ze stanami niepokoju oraz atakami paniki.

Gdy glicyna wchłonie się do organizmu, równoważy pracę układu nerwowego, hamując jednocześnie hormony stresu.

Zestresowana kobieta trzyma się za głowę

8. Odbudowuje ściany naszych jelit

Składniki żelatyny są przydatne w zmniejszaniu uszkodzeń naszych jelit. Wspomagają regenerację ich ścian, które często podrażniają się z powodu nietolerancji pokarmowych oraz niektórych chorób.

To z kolei wspomaga procesy wchłaniania składników odżywczych pochodzących z jedzonych przez nas pokarmów. Jest to czynnik kluczowy w utrzymaniu ciała w idealnym stanie.

9. Wspomaga zdrowy sen

Pacjenci, u których zdiagnozowano bezsenność lub inne zaburzenia snu, mogą wspomóc walkę z tym problemem włączając do swojej diety niewielkie porcje żelatyny.

Aminokwasy i niezbędne minerały, jakie zawiera ta substancja, zwiększają produkcję melatoniny, hormonu, który pomaga nam lepiej i głębiej spać.

Kobieta śpi

10. Pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów

Z racji swojej niskokaloryczności oraz dużej zawartości wysokowartościowego białka, żelatyna stanowi doskonałe uzupełnienie diety dla osób starających się pozbyć zbędnych kilogramów.

Jej skład hamuje chęć podjadania, dzięki czemu unikamy “przemycania” pustych kalorii do naszego organizmu. Co więcej, dzięki żelatynie zwiększa się nasze zużycie kalorii podczas wysiłku fizycznego.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Z pomocą natury zgubisz zbędne kilogramy!

11. Żelatyna przyśpiesza gojenie się ran

Przeciwzapalne i kojące właściwości żelatyny są bardzo przydatne, aby przyśpieszyć gojenie się ran – zarówno tych zewnętrznych jak i wewnętrznych. Jest to naturalne remedium zalecane aby szybko zagoić rany powstałe na skórze jak również zaburzenia takie jak wrzody.

Podsumowując, choć żelatyna wydaje się być jedynie produktem przydatnym w kuchni, może ona dostarczyć Ci wielu cennych składników pomocnych w zadbaniu o całe ciało.

Nie wahaj się jak najczęściej po nią sięgać i całymi garściami czerpać z jej leczniczych właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.