Żelatyna i korzyści zdrowotne jej stosowania w diecie

Korzyści zdrowotnych żelatyny jest wiele. Po pierwsze, może przyczynić się do zapobiegania i leczenia różnych chorób. Jednak sama w sobie nie leczy, więc należy ją stosować jedynie jako uzupełnienie zdrowej diety. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Żelatyna i korzyści zdrowotne jej stosowania w diecie
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dodanie do diety żelatyny, półstałej i bezbarwnej substancji, niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Żelatyna pochodzi z kolagenu i uzyskuje się ją po ugotowaniu zwierzęcej tkanki łącznej. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie używają jej między innymi do zagęszczania galaretek, sosów, żelków i ciast.

Jednak poza zastosowaniami kulinarnymi może również zapobiegać różnym chorobom a nawet i je leczyć. Chociaż nie jest lekiem ani odrębnym pokarmem, jej składniki odżywcze zostały powiązane z zapobieganiem i leczeniem niektórych problemów zdrowotnych. Czy chcesz poznać jedenaście korzyści zdrowotnych żelatyny?

Jakie właściwości odżywcze i korzyści zdrowotne oferuje żelatyna

Według informacji zawartych w Encyklopedii Żywności i Zdrowia, żelatyna jest nierozpuszczalnym białkiem otrzymywanym w wyniku hydrolizy kolagenu, podstawowej struktury znajdującej się w skórze, ścięgnach, kościach i tkankach łącznych zwierząt. Wyróżnia się jako produkt o szerokim zastosowaniu w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, fotograficznym i spożywczym.

Według Wikipedii przezroczysta żelatyna składa się w 98% do 99% z białka i w 2% z minerałów. Jest to jednak białko niekompletne, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Do jej najliczniejszych aminokwasów należą:

  • Glicyna 27%
  • prolina 16%
  • Walina 14%
  • Hydroksyprolina 14%
  • Kwas glutaminowy 11%

Jednak ten skład aminokwasów może się różnić w zależności od rodzaju tkanki zwierzęcej użytej do jej przygotowania. Ogólnie rzecz biorąc, żelatyna jest więc produktem spożywczym z największą ilością glicyny, aminokwasu, który jest bardzo ważny dla twojego zdrowia.

Jeśli chodzi o inne składniki odżywcze, które zawiera w minimalnym stopniu, może dostarczać witamin i minerałów, takich jak sód, wapń, fosfor i kwas foliowy, zgodnie z danymi z SELF Nutrition Data.

Jedenaście korzyści zdrowotnych żelatyny

Przed poznaniem korzyści zdrowotnych czystej żelatyny ważne jest, aby dokonać pewnych wyjaśnień. Po pierwsze, zaprzeczając temu, co twierdzą niektórzy, nie jest to „uzdrawiająca” ani „super” żywność skuteczna przeciwko chorobom. Chociaż wykazała korzystne działanie, nie ma dowodów na to, że może być lekarstwem na problemy zdrowotne.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie zastępuje leczenia. W niektórych przypadkach może być uważana za środek wspomagający łagodzenie objawów niektórych chorób. Nie powinna jednak w żadnym wypadku stanowić leczenia pierwszego rzutu. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

1. Żelatyna pomaga kontrolować poziom cukru we krwi

Glicyna jest jednym z aminokwasów zawartych w żelatynie. Według badań opublikowanych w Journal of Endocrinological Investigation, ten aminokwas może pomóc pacjentom z cukrzycą typu 2 kontrolować ich stan.

W szczególności pomaga obniżyć wysoki poziom cukru we krwi i zapobiega powikłaniom związanym ze stanem zapalnym.

Lekarz opowiadający pacjentowi o jego poziomie cukru.
Żelatyna ma pozytywny wpływ na pacjentów z cukrzycą. Nie powinna jednak zastępować regularnego leczenia.

2. Poprawia trawienie

Ponadto żelatyna jest hydrofilowa. Innymi słowy, przyciąga i wchłania płyn, nawet gdy jest już ugotowana. Ta cecha sprawia, że jest doskonałym sprzymierzeńcem układu pokarmowego. Chodzi o to, że zatrzymuje soki żołądkowe i w efekcie ułatwia trawienie pokarmu.

Wchłanianie żelatyny poprawia również ruch w jelitach. Dodatkowo pomaga wydalać odpady, które mają tendencję do utykania w okrężnicy. Dzięki zawartości glicyny możliwa jest odbudowa błony śluzowej żołądka. Tym samym optymalizuje ona wchłanianie składników odżywczych i zapobiega rozwojowi chorób przewodu pokarmowego.

3. Żelatyna poprawia stan zdrowia kości i stawów

Ponadto wysokie stężenie niezbędnych aminokwasów sprawia, że żelatyna jest dobrym suplementem do utrzymania w zdrowiu kości i chrząstek.

Chociaż dowody są ograniczone, jej działanie przeciwzapalne zwalcza bóle w tych obszarach. Jednocześnie, jak wynika z badań opublikowanych w Seminars in Arthritis and Rheumatism, żelatyna zmniejsza ryzyko chorób takich jak zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów.

4. Żelatyna jest cennym źródłem białka

W końcu żelatyna składa się w ponad 90% z białek o wysokiej wartości biologicznej. Przede wszystkim ich spożycie zwiększa poziom energii. Dodatkowo przyczyniają się również do budowania większej masy mięśniowej i poprawy wytrzymałości.

Żelatyna bardzo korzystnie wpływa na sportowców i kobiety w ciąży. Nasz organizm bowiem łatwo przyswaja i wykorzystuje jej aminokwasy. Ułatwia to komórkom ich wykorzystanie.

Żelatyna
Sportowcy, kobiety w ciąży i seniorzy mogą odnieść korzyści z żelatyny ze względu na jej zawartość białka.

5. Wzmacnia paznokcie i włosy

Paznokcie i włosy mogą również skorzystać z aminokwasów zawartych w żelatynie. Właściwości te mogą być wykorzystywane zarówno przez spożycie, jak i przez zastosowanie zewnętrzne. W rzeczywistości wiele produktów do włosów zawiera ją w swoich składnikach.

6. Żelatyna poprawia stan skóry

Kolagen jest jedną z substancji najczęściej wykorzystywanych w produkcji balsamów i kosmetycznych środków pielęgnacyjnych. Żelatyna ma bazę kolagenową. W ten sposób dostarcza niezbędnych aminokwasów, aby skóra wyglądała młodo i zdrowo.

Jej spożywanie i miejscowe stosowanie minimalizuje negatywny wpływ słońca i innych toksyn. Ponadto, jak szczegółowo opisano w badaniu opublikowanym w Journal of the Science of Food and Agriculture, zapobiega pojawianiu się przedwczesnych zmarszczek.

7. Pomaga złagodzić stres i niepokój

Glicyna działa również jako naturalny środek, który zatrzymuje nadmierną produkcję noradrenaliny, hormonu związanego ze stanami lękowymi i paniką. Jej wchłanianie równoważy aktywność układu nerwowego. Dodatkowo spowalnia produkcję hormonów związanych ze stresem.

Kobieta z bólem głowy.
Składniki odżywcze zawarte w żelatynie mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ pomagają zmniejszyć stres i niepokój.

8. Naprawia ścianę jelita

Składniki żelatyny są również przydatne w zmniejszaniu przepuszczalności jelit. Jest to możliwe dzięki naprawie ściany jelita, która ma tendencję do ulegania podrażnieniom na skutek alergii pokarmowych i niektórych chorób.

W konsekwencji ta właściwość żelatyny pozwala na usprawnienie procesu wchłaniania składników odżywczych pochodzących z pożywienia. Dzięki temu utrzymuje ciało w idealnym stanie.

9. Pomaga dobrze spać

Pacjenci cierpiący na bezsenność lub inne zaburzenia snu mogą stawić czoła tym problemom, po prostu dodając porcję żelatyny do swojej diety.

Aminokwasy i niezbędne minerały zwiększają produkcję melatoniny. Według badań opublikowanych w Sleep and Biological Rhythms, jest to hormon, który indukuje dobrą jakość snu.

10. Żelatyna pomaga schudnąć

Ze względu na niską kaloryczność i wysoki poziom białka żelatyna jest dobrym uzupełnieniem diety podczas odchudzania.

Chociaż nie ma dowodów wskazujących na związek między spożyciem żelatyny a utratą masy ciała, niektóre badania pokazują, że optymalne spożycie białka odgrywa kluczową rolę w kontroli masy ciała.

Substancja te spowalnia nienasycony apetyt na kalorie. Dodatkowo zwiększa wydatek energetyczny podczas czynności wymagających wysiłku fizycznego.

Utrata masy ciała jest jedną z korzyści zdrowotnych żelatyny.
Spożywanie żelatyny zmniejsza chęć na jedzenie, a w konsekwencji przyczynia się do utraty wagi.

11. Żelatyna przyspiesza proces gojenia

Niedawne badanie opublikowane w Journal of Biomaterials Applications wykazało, że właściwości przeciwzapalne i lecznicze żelatyny są przydatne w przyspieszaniu gojenia urazów wewnętrznych i zewnętrznych. Dlatego doskonale nadaje się do leczenia powierzchownych zmian skórnych i zaburzeń, takich jak wrzody.

Korzyści zdrowotne żelatyny jako suplementu

Badania wykazały pozytywne działanie czystej żelatyny jako suplementu diety. Jednak ustalenia są niewystarczające, aby uznać ją za środek zaradczy. Dlatego wskazane jest jej spożywanie w ramach zdrowej, zbilansowanej diety. W przypadku problemów zdrowotnych najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.