Żel aloesowy - 9 zdrowotnych korzyści ze stosowania

Czy wiesz, że żel aloesowy to idealny środek na oczyszczenie organizmu? Pomaga kontrolować poziom cholesterolu w organizmie oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu poprawia krążenie krwi.
Żel aloesowy - 9 zdrowotnych korzyści ze stosowania
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aloes to jedna z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych roślin leczniczych na całym świecie. Żel aloesowy wyróżnia się nie tylko wysoką wartością odżywczą, lecz także licznymi właściwościami przydatnymi w trosce o zdrowie i urodę.

Aloes zawiera składniki przeciwutleniające, witaminy oraz minerały. Już od wieków wykorzystuje się go w zapobieganiu i leczeniu rozmaitych schorzeń i dolegliwości. Obecnie również przemysł kosmetyczny i farmakologiczny stosuje go jako bazę do wytwarzania setek dostępnych na rynku produktów i preparatów.

Większość osób woli jednak stosować żel aloesowy w postaci naturalnej, ponieważ nie powoduje niechcianych skutków ubocznych.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie 9 głównych korzyści zdrowotnych przynosi stosowanie żelu aloesowego. Koniecznie je odkryj!

1. Żel aloesowy pomaga zwalczyć zaparcia

Żel aloesowy to jedno z najstarszych remediów naturalnych mających na celu kontrolowanie zaparć i innych zaburzeń pracy układu trawiennego.

węzeł na brzuchu

Jego wysoka zawartość błonnika oraz wody wykazuje działanie lekko przeczyszczające. Dzięki temu, pobudza ruchy perystaltyczne jelit, co z kolei ułatwia pozbywanie się odpadków i produktów przemiany materii.

2. Dostarcza cennych składników odżywczych

Jeżeli uwzględnimy żel aloesowy w sokach i koktajlach, dostarczymy ciału cennych niezbędnych składników, takich jak:

 • witaminy (witamina A, witaminy z grupy B, C i E),
 • minerały (sód, mangan, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk).

3. Wspomaga kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi

Zawarte w żelu aloesowym składniki przeciwutleniające oraz woda wspomagają regulację poziomu cholesterolu u osób, u których jest on podwyższony. Witaminy i minerały zawarte w żelu pobudzają oczyszczanie arterii, a jednocześnie działają przeciwzapalnie. Poprawia to krążenie krwi w organizmie.

cholesterol we krwi

4. Żel aloesowy wspomaga odchudzanie

Jeżeli regularnie spożywamy niewielkie ilości aloesu, na surowo, w sokach lub koktajlach, uzupełnimy dietę o składnik ułatwiający zdrową utratę wagi.

 • Zawartość błonnika, antyoksydantów oraz wody pomaga usunąć z organizmu szkodliwe odpadki przemiany materii oraz przyspieszyć metabolizm.
 • Błonnik na długo zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko podjadania w ciągu dnia.

5. Korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej

Żel aloesowy zawiera składniki antybakteryjne i przeciwzapalne pomagające chronić zęby oraz dziąsła przed szkodliwymi czynnikami chorobotwórczymi.

Spożywanie żelu oraz jego bezpośrednia aplikacja na zęby i dziąsła wspomaga eliminację bakterii. Pozwala to uniknąć powstania poważniejszych infekcji oraz problemów związanych z nieświeżym oddechem.

jama ustna

6. Wspomaga naturalny detoks organizmu

Składniki odżywcze zawarte w żelu aloesowym doskonale pobudzają oczyszczanie organizmu. Żel oczyszcza również wątrobę i nerki i wspomaga ich działanie, ułatwiając tym samym naturalny detoks krwi i zmniejszając ryzyko zniszczeń komórkowych.

7. Zapobiega cukrzycy

Żel aloesowy wykazuje właściwości obniżające pozom cukru we krwi. Przyczynia się to do zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Błonnik i zawarta w żelu substancja znana jako glukomannan wspiera procesy zmieniające cukier w energię, dzięki czemu cukier nie gromadzi się w krwi.

żal aloesowy a poziom cukru we krwi

8. Poprawia zdrowie skóry

Zarówno jedzenie aloesu, jak i aplikowanie go bezpośrednio na skórę może znacznie poprawić jej wygląd i zdrowie. Składnik ten skutecznie reguluje pH skóry i zapobiega wydzielaniu się nadmiaru sebum.

Co więcej, żel aloesowy ułatwia usuwanie martwych komórek naskórka przy jednoczesnym pobudzaniu regeneracji tkanki skórnej. W praktyce oznacza to, że jeśli stosujemy go regularnie, zapobiegniemy powstawaniu blizn, zmarszczek oraz plam na skórze.

Polecamy przeczytać również: Zastosowanie aloesu dla zdrowia i urody: 6 metod

9. Żel aloesowy działa jak naturalny środek przeciwzapalny

Żel aloesowy zawiera cenne substancje wykazujące właściwości przeciwzapalne, takie jak kampesterol, fitoesterole oraz beta sitosterole. Ich wchłanianie się do organizmu zmniejsza opuchliznę i bóle przez nią wywołane.

Są to doskonałe środki dla osób cierpiących na choroby chroniczne rozwijające się na bazie stanów zapalnych oraz dla osób starszych.

żel aloesowy jako środek przeciwzapalny

Żel aloesowy zaleca się przede wszystkim osobom zmagającym się z:

 • artretyzmem oraz chorobami zwyrodnieniowymi stawów,
 • zespołem wrażliwego jelita,
 • poparzeniami skórnymi,
 • wrzodami układu pokarmowego,
 • chorobami układu sercowo – naczyniowego,
 • chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Czy znałeś wszystkie te właściwości żelu aloesowego? Teraz, gdy już znasz jego działanie, nie wahaj się uwzględnić go w swojej diecie oraz zabiegach kosmetycznych. Wykorzystaj ich działanie.

Jeżeli nie masz ochoty spożywać go samego, możesz “przemycić” żel w sokach i koktajlach.

To może Cię zainteresować ...
Picie aloesu – w jaki sposób może Ci pomóc?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Picie aloesu – w jaki sposób może Ci pomóc?

Picie aloesu polepsza trawienie, pomaga łagodzić dolegliwości występujące u osób cierpiących na zespół drażliwego jelita, a także wrzody żołądka. W...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
 • Ramachandra, C. T., & Srinivasa Rao, P. (2008). Processing of Aloe vera leaf gel: A review. American Journal of Agricultural and Biological Science.
 • Radha, M. H., & Laxmipriya, N. P. (2015). Evaluation of biological properties and clinical effectiveness of Aloe vera: A systematic review. Journal of Traditional and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2014.10.006

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.