Żel aloesowy – 9 zdrowotnych korzyści ze stosowania

· Październik 28, 2017
Czy wiedziałeś, że żel aloesowy jest wręcz idealnym środkiem na oczyszczenie organizmu? Pomaga on nam kontrolować poziom cholesterolu w organizmie. Co więcej wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu poprawia krążenie krwi.

Aloes to jedna z najlepiej znanych i najczęściej stosowanych roślin leczniczych na całym świecie. Żel aloesowy wyróżnia się nie tylko wysoką wartością odżywczą, ale też wykazuje liczne właściwości przydatne w trosce o zdrowie oraz urodę.

Roślina ta zawiera składniki przeciwutleniające, witaminy oraz minerały. Już od wieków wykorzystuje się je w zapobieganiu i leczeniu rozmaitych schorzeń i dolegliwości.

Przemysł kosmetyczny i farmakologiczny również stosuje aloes jako bazę do wytwarzania setek dostępnych na rynku produktów i preparatów.

Większość osób jednak woli stosować żel aloesowy w postaci jak najbardziej naturalnej, ponieważ jest to najlepszy sposób na wykorzystanie jego właściwości bez niepotrzebnego narażania się na niechciane skutki uboczne.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą 9 głównymi korzyściami zdrowotnymi, jakie z tego płyną. Koniecznie je odkryj!

1. Żel aloesowy pomaga zwalczyć zaparcia

Żel aloesowy to jedno z najstarszych remediów naturalnych, mających na celu kontrolowanie zaparć i innych zaburzeń pracy układu trawiennego.

Węzeł na brzuchu

Jego wysoka zawartość błonnika jak również wody, wykazuje działanie lekko przeczyszczające. Dzięki temu, pobudza ruchy perystaltyczne jelit, co z kolei ułatwia pozbywanie się odpadków i produktów przemiany materii.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Zaparcia – 5 domowych napojów, które Ci pomogą

2. Dostarcza cennych składników odżywczych

Jeżeli uwzględnimy żel aloesowy w sokach i koktajlach, dostarczymy naszemu ciału cennych niezbędnych składników takich jak:

  • Witaminy (witamina A, witaminy z grupy B, C i E)
  • Minerały (sód, mangan, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk)

3. Wspomaga kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi

Zawarte w żelu aloesowym składniki przeciwutleniające oraz woda mogą wspomóc regulację poziomu cholesterolu u osób, u których jest on podwyższony. Witaminy i minerały, jakie zawiera żel aloesowy pobudzają oczyszczanie arterii i jednocześnie działają przeciwzapalnie. Poprawia to krążenie krwi w organizmie.

Cholesterol we krwi

Może zainteresuje Cię też artykuł: Wysoki cholesterol – poznaj najlepsze domowe kuracje

4. Wspomaga odchudzanie

Jeżeli spożywamy regularnie niewielkie ilości aloesu, na surowo, w sokach bądź koktajlach, uzupełnimy naszą dietę o składnik ułatwiający zdrową utratę wagi.

  • Zawartość błonnika, antyoksydantów oraz wody pomagają usunąć z organizmu szkodliwe odpadki przemiany materii. Wspomagają one jednocześnie metabolizm, przyśpieszając go.
  • Z drugiej strony, błonnik na długo zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko podjadania w ciągu dnia.

5. Korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej

Żel aloesowy zawiera składniki antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomagają one chronić zęby oraz dziąsła przed szkodliwymi czynnikami chorobotwórczymi.

Jama ustna

Spożywanie żelu oraz jego bezpośrednia aplikacja na zęby i dziąsła wspomaga eliminację bakterii. Można dzięki temu uniknąć powstania poważniejszych infekcji oraz problemów związanych z nieświeżym oddechem.

6. Wspomaga naturalny detoks organizmu

Składniki odżywcze zawarte w żelu aloesowym doskonale pobudzają oczyszczanie organizmu. Oczyszcza również organy takie jak wątroba i nerki. Żel wspomaga ich działanie, ułatwiając tym samym naturalny detoks krwi i zmniejszając tym samym ryzyko zniszczeń komórkowych.

Zobacz również artykuł: Wątroba wymaga detoksu? 5 pysznych przepisów

7. Zapobiega cukrzycy

Żel aloesowy wykazuje właściwości obniżające pozom cukru we krwi. Przyczynia się to do zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 bądź gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Błonnik i zawarta w tym żelu substancja znana jako glukomannan wspiera procesy zmieniające cukier w energię, dzięki czemu unika się gromadzenia go we krwi.

Badanie poziomu cukru we krwi

8. Poprawia zdrowie skóry

Zarówno jedzenie aloesu jak i aplikowanie go bezpośrednio na skórę może nam pomóc znacznie poprawić jej wygląd i zdrowie. Składnik ten skutecznie reguluje pH naszej skóry i zapobiega wydzielaniu się nadmiaru sebum, jak również przesuszaniu się.

Co więcej, żel aloesowy ułatwia usuwanie martwych komórek naskórka przy jednoczesnym pobudzania regeneracji tkanki skórnej. W praktyce oznacza to, że jeśli stosujemy go regularnie, zapobiegniemy powstawaniu blizn, zmarszczek oraz plam na skórze.

Koniecznie zobacz też artykuł: Zmarszczki – jak je zredukować domowymi sposobami

9. Żel aloesowy działa jak naturalny środek przeciwzapalny

Żel aloesowy zawiera cenne substancje wykazujące właściwości przeciwzapalne takie jak kampesterol, fitoesterole oraz beta sitosterole. Ich wchłanianie się do organizmu zmniejsza opuchliznę i bóle przez nią wywołane.

Są to doskonałe środki dla osób cierpiących na choroby chroniczne rozwijające się na bazie stanów zapalnych oraz dla osób starszych.

Dłoń starszej i młodszej osoby

Żel aloesowy jest zalecany osobom cierpiącym na:

  • Artretyzm oraz choroby zwyrodnieniowe stawów
  • Zespół drażliwego jelita
  • Poparzenia skórne
  • Wrzody układu pokarmowego
  • Choroby układu sercowo – naczyniowego
  • Chorobę Leśniowskiego-Crohna

Czy znałeś wszystkie te właściwości żelu aloesowego? Teraz gdy już znasz jego działanie, nie wahaj się uwzględnić go w swojej diecie oraz zabiegach kosmetycznych. Wykorzystaj ich działanie.

Jeżeli nie masz ochotę spożywać go samego, możesz „przemycić” żel w sokach i koktajlach.