Zbędna tkanka tłuszczowa - co jeść żeby ją zredukować
Zbędna tkanka tłuszczowa to coś, co wielu osobom spędza sen z powiek. Na szczęście istnieją grupy żywności, które pomagają zredukować poziom tłuszczu w określonych obszarach ciała. W ten sposób możemy sprecyzować naszą dietę i wzbogacić ją o takie pokarmy, które pomogą osiągnąć oczekiwane efekty. Zbędna tkanka tłuszczowa może zniknąć bez gwałtownej ingerencji w nasze ciało.
Produkty spalające tłuszcz
Pewnie zastanawiasz się czy oprócz aktywności fizycznej istnieją produkty, które pomogą zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej w biodrach, udach czy na brzuchu. W tym artykule przedstawimy najskuteczniejsze rozwiązania.
Istnieje wiele praktyk z wykorzystaniem konkretnych produktów, dzięki którym zbędna tkanka tłuszczowa może zniknąć. Jednak trudno to udowodnić w praktyce. Powszechnie uważa się, że produkty takie jak zielona herbata, chili, soja, grejpfrut, czosnek czy imbir zwiększają metabolizm, co może przyczynić się do utraty wagi.
Efekty jednak są prawie niezauważalne, zatem bazowanie tylko i wyłącznie na tych produktach nie przyniesie żadnych rezultatów.
Zbędna tkanka tłuszczowa na brzuchu i najlepsze produkty aby się jej pozbyć
Naukowcy zajmujący się badaniem otyłości przedstawiają badania, w których wykazano, że najbardziej niekorzystny dla zdrowia jest tłuszcz usytuowany w obrębie talii, związany z otyłością brzuszną – wisceralną.
Znienawidzona przez nas fałdka na brzuchu wiąże się z nadmiarem poziomu tłuszczu w okolicy żołądka, co może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Zwiększa się ryzyko zatkania tętnic i może prowadzić to do problemów z wydolnością serca.
Zaleca się aby obwód talii u mężczyzn nie przekraczał 102 cm, natomiast w przypadku kobiet: 88 centymetrów. Aby wspomóc naszą dietę i pozbyć się nadmiaru tłuszczu w talii powinniśmy zwrócić uwagę na wskazane poniżej produkty.
Zobacz też: Dieta jabłkowa – czyli przepis na płaski brzuch
Przykłady produktów spalających tłuszcz
- Niskotłuszczowy nabiał: do tej grupy należą odtłuszczone mleko, jogurt i niskotłuszczowe sery. Wszystkie te produkty mają wysoką zawartość wapnia, a ten pierwiastek pomaga rozkładać komórki tłuszczowe w organizmie.
- Owoce cytrusowe: niektóre owoce cytrusowe takie jak pomarańcze, grejpfruty i cytryny mają wysoką zawartość witaminy C. Wspomaga to proces spalania i przetwarzania tłuszczu oraz umożliwia kontrolę poziomu insuliny. Wysokie stężenie insuliny prowadzi bowiem do zintensyfikowanego składowania tkanki tłuszczowej.
- Melon: bogaty w potas, pozwala regulować poziom sodu, zmniejsza obrzęk i uczucie wzdęcia.
- Orzechy: Ze względu na wysoką zawartość Omega 3, orzechy pomagają obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, którego obecność przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Ważne jest aby konsumować je w odpowiednich dawkach i nie prowadzić do nadużyć.
- Migdały: znane szczególnie we włoskiej kuchni są bogate w białko, wapń, błonnik i kwasy Omega 3, przekształcając je w ważne dla nas źródła energii. Ponadto pomagają kontrolować poziom cukru i aktywizują metabolizm.
- Owies: jego wysoki poziom białka i włókna sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu. Inną ważną właściwością jest oczyszczanie krwi. Dochodzi do tego dzięki substancjom, które pozwalają kapsułkować tłuszcze i toksyny aby następnie wydalić je z organizmu.
- Łosoś: ważne źródło kwasów Omega 3 i białka. Przyczynia się do produkcji dobrego cholesterolu bądź HDL, przyspieszając metabolizm i redukując nadmiar tłuszczu w okolicach jamy brzusznej.
- Oliwa z oliwek: bogata w tłuszcze nienasycone, które są niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Ponadto sprzyja wchłanianiu składników odżywczych i obniża poziom cholesterolu.
Zbędna tkanka tłuszczowa w biodrach i udach – żywność, która pomoże ją zwalczyć
Produkty pełnoziarniste: brązowy ryż, owies, chleb pełnoziarnisty, pełnoziarnisty makaron czy popcorn.
Rośliny strączkowe np.: groch, fasola i soczewica.
Chude białka: drób np. kurczak, jajka, niskotłuszczowy nabiał, białe ryby czy tofu.
Błonnik: pokarmy szczególnie bogate w błonnik to jabłka, ziemniaki, truskawki i brokuły.
Przeczytaj też: Jak schudnąć dzięki 5 prostym napojom!
Na odkładanie się tłuszczu wpływ mają przede wszystkim tak zwane czynniki behawioralne, czyli styl życia i odżywiania, ale także uwarunkowania genetyczne.
Wszystkie wymienione produkty pomogą Ci stworzyć zrównoważoną dietę, skoncentrowaną na wyeliminowaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, że najlepsze rezultaty otrzymasz łącząc zbilansowaną dietę z aktywnością fizyczną.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Champagne CM, Broyles ST, Moran LD, et al. Dietary intakes associated with successful weight loss and maintenance during the Weight Loss Maintenance trial. J Am Diet Assoc. 2011;111(12):1826–1835. doi:10.1016/j.jada.2011.09.014
- Roby, F. B. (1962). Effect of exercise on regional subcutaneous fat accumulations. Research Quarterly of the American Association for Health, Physical Education and Recreation. https://doi.org/10.1080/10671188.1962.10613202
- Aguilar-Salinas, C. A. (2007). Mesa redonda XXV. Adiposidad abdominal como factor de riesgo para enfermedades crónicas. Salud pública de México, 49, 311-316.
- Bouza, A., Bellido, D., Rodríguez, B., Pita, S., & Carreira, J. (2008). Estimacíon de la grasa abdominal visceral y subcutánea en pacientes obesos a través de ecuaciones de regressíon antropométricas. Rev Esp Obes, 6(3), 153-62.
- Pérez Miguelsanz, M., Cabrera Parra, W., Varela Moreiras, G., & Garaulet, M. (2010). Distribución regional de la grasa corporal: Uso de técnicas de imagen como herramienta de diagnóstico nutricional. Nutrición Hospitalaria, 25(2), 207-223.
- Blaak, E. (2001). Gender differences in fat metabolism. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. https://doi.org/10.1097/00075197-200111000-00006