Wysoki cholesterol? Sok z ogórka, aloesu i grejpfruta

W połączeniu ze zbilansowaną dietą sok z ogórka, aloesu i grejpfruta obniży poziom cholesterolu dzięki wspaniałym właściwościom jego składników
Wysoki cholesterol? Sok z ogórka, aloesu i grejpfruta
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wysoki cholesterol jest w dzisiejszych czasach problemem bardzo wielu osób, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Na szczęście można go obniżyć pijąc smaczny i zdrowy sok.

Zacznijmy od tego czym jest cholesterol? Jest to substancja tłuszczowa (lipidowa), pełniąca w organizmie wiele pożytecznych funkcji. Gdy mamy wysoki cholesterol, stopniowo odkłada się on w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych.

Lipidy są produkowane przez wątrobę, mogą one także być wchłaniane do organizmu gdy spożywamy produkty zawierające tłuszcze. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem.

Najbardziej niepokojącym jest fakt, że bardzo wiele osób ignoruje ten problem. Nie daje on żadnych oczywistych objawów dopóki nie wyrządzi w organizmie bardzo poważnych szkód.

Z tego powodu każdy z nas powinien wykonywać okresowe badania poziomu cholesterolu. Jeżeli okaże się on podwyższony, należy natychmiast zacząć temu przeciwdziałać. Na szczęście, oprócz leków istnieją także naturalne sposoby by ustabilizować poziom cholesterolu.

Jednym z nich jest sok z aloesu, ogórka i grejpfruta. Pełen cennych składników potrafi oczyścić tętnice i sprawić że cholesterol zniknie bez śladu. Wypróbuj go!

Sok z aloesu, ogórka, grejpfruta na obniżenie cholesterolu

Składniki tego soku dostarczają dużej ilości substancji odżywczych, które wspomagają proces rozbijania związków lipidowych w krwioobiegu. Ma on działanie oczyszczające i moczopędne, co pomaga schudnąć i zminimalizować ryzyko chorób układu krążenia.

Właściwości zdrowotne aloesu

Właściwości lecznicze aloesu są znane od setek lat.

Aloes ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwutleniające, dzięki czemu jest w stanie zapobiegać wielu problemom, które mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 • Jest niezwykle cenny dla układu krążenia: nie tylko dzięki zdolności zmniejszania stanów zapalnych, ale także dzięki składnikom odżywczym które pomagają wyeliminować złogi cholesterolu ze ścian tętnic.
 • Zawarty w nim błonnik w połączeniu z aminokwasami i witaminami, redukuje poziom złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL).
 • Jest doskonałym sposobem na pozbycie się toksyn z krwioobiegu i ogranicza zatrzymywanie płynów.
aloes

Właściwości zdrowotne ogórka

Ogórek jest niskokalorycznym warzywem, którego wartości odżywcze są niezwykle pomocne w walce z wysokim cholesterolem.

 • Bogaty w wodę i antyoksydanty, ogórek przeciwdziała utlenianiu tłuszczów i hamuje syntezę cholesterolu.
 • Zawarte w nim witaminy i minerały przeciwdziałają formowaniu się złogów w tętnicach i pomaga utrzymać prawidłową cyrkulację krwi.
 • Błonnik wyłapuje szkodliwy tłuszcz, który przyjmujemy z pokarmem, zapobiegając jego odkładaniu w organizmie. Ogórek zawiera także potas, który hamuje retencję płynów i przeciwdziała nadciśnieniu.

Właściwości zdrowotne grejpfruta

Grejpfrut stał się popularny jako doskonały suplement pomocny w walce z nadwagą i wysokim cholesterolem.

Grejpfrut na wysoki cholesterol
 • Regularne spożywanie grejpfrutów obniży poziom złego cholesterolu (LDL) produkowanego przez wątrobę.
 • Poprawia on aktywność antyoksydacyjną krwioobiegu, zmniejszając wpływ wolnych rodników na formowanie złogów w tętnicach.
 • Błonnik pokarmowy pomaga zredukować absorpcję cholesterolu w jelitach oraz usprawnia zdolność trawienia tłuszczów.
 • Doskonale oczyszcza organizm eliminując toksyny oraz pomaga utrzymać prawidłową cyrkulację krwi.

Jak zrobić sok z aloesu, ogórka i grejpfruta na wysoki cholesterol?

Jeżeli masz wysoki cholesterol lub jadłeś ostatnio produkty bogate w tłuszcze spróbuj przygotować sobie ten sok.

Składniki

 • Sok z 5 grejpfrutów
 • 2 łyżki żelu z aloesu (30 g)
 • 1/2 ogórka
 • Sok z połówki cytryny
 • 1 ząbek czosnku (opcjonalnie)

Przygotowanie

 • Wycisnąć sok z grejpfrutów i wlać do blendera, dodać żel z aloesu, ogórek i sok z cytryny.
 • Dla wzbogacenia soku można dodać ząbek czosnku.
 • Miksuj do uzyskania jednolitego napoju i wypij zaraz po przygotowaniu.

Jak spożywać

 • Pić sok na pusty żołądek co najmniej trzy razy w tygodniu.

Jak widać łatwo jest zrobić sok, który pomaga zwalczyć wysoki cholesterol. Nie zawiera on także trudnych do zdobycia, drogich składników.

Najważniejsze w walce o obniżenie cholesterolu jest jednak połączenie tego napoju ze zdrową, niskotłuszczową dietą. Dlaczego? Bo nic nam nie pomoże, jeżeli nie zmienimy niezdrowych nawyków żywieniowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.