Operacja zmniejszenia żołądka – zalety i efekty uboczne

21 grudnia, 2018
Operacja zmniejszenia żołądka jest powszechna i bardzo skuteczna. Większość osób cierpiących na nadwagę przechodzi ją bez komplikacji dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarzy.

Operacja zmniejszenia żołądka – zgodnie z nazwą – prowadzi do pomniejszenia żołądka i zmiany sposobu w jaki łączy się on z jelitem cienkim. Dzięki temu, trawiony pokarm omija część jelita cienkiego.

W konsekwencji organizm przyswaja mniej kalorii. Mniejsza objętość żołądka z kolei sprawia, że osoba po operacji je mniej i szybciej czuje się najedzona.

Operacja zmniejszenia żołądka to idealny wybór dla osób otyłych, którym diety zawodzą. Jest szczególnie zalecana pacjentom cierpiącym na poważną otyłość. Umożliwia schudnięcie, co pozwala też zwalczyć kłopoty związane z bólem stawów, pleców, zbyt słabym krążeniem krwi i inne towarzyszące otyłości problemy.


Wszystkie inwazyjne zabiegi chirurgiczne niosą ze sobą ryzyko powikłań i efektów ubocznych. W przypadku operacji zmniejszenia żołądka niewykonanie jej może natomiast skończyć się dla pacjenta poważnymi chorobami powiązanymi z otyłością.

Strona internetowa Obesidad UC podaje, że operacja zmniejszenia żołądka to „najczęściej stosowana w leczeniu otyłości procedura na całym świecie.”

Jeśli zaś chodzi o efekty zabiegu, Obesidad UC zapewnia, że „operacje te kończą się sukcesem, pozwalając pacjentom schudnąć o 60-70% w rok i niwelując szereg towarzyszących otyłości komplikacji”.

Operacja zmniejszenia żołądka: korzyści

  • Przeprowadzenie operacji jest szczególnie wskazane u osób, których BMI przekracza wartość oznaczającą poważną otyłość. Znacząca nadwaga wiąże się z dużym ryzykiem i zagrożeniem zdrowia.
  • Operacja jest bardzo skuteczna i pozwala na schudnięcie. Co więcej, pacjenci stosunkowo szybko wracają do pełnej sprawności po zabiegu.
  • Pacjenci po operacji mogą schudnąć nawet o 70%. Zazwyczaj takie efekty pojawiają się w okresie od 6 do 12 miesięcy po zabiegu. Część osób chudnie w przeciągu 24 miesięcy.
  • Operacja zmniejszenia żołądka nie wiąże się z długim i skomplikowanym procesem odzyskiwania pełnej sprawności. Pacjenci zazwyczaj spędzają w szpitalu 3 dni i są w stanie wrócić do wykonywania codziennych czynności już po 8-10 dniach.
  • Jako że operacja ta jest bezpieczna i dość prosta oraz ma potwierdzone pozytywne efekty, stała się bardzo popularna jako sposób na odzyskanie pełnego zdrowia.
Operację zmniejszenie żołądka zaleca się osobom otyłym.

Podobnie, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, operacja zmniejszenia żołądka wiąże się z krótkoterminowym i długoterminowym ryzykiem dla pacjenta. Mimo to zdecydowanie warto ją rozważyć. Jest stosowana od dawna i relatywnie bezpieczna, a przy tym daje spektakularne efekty

Znajdź doświadczonego chirurga, który specjalizuje się w tego typu zabiegach. Po operacji koniecznie przestrzegaj wyznaczonej diety i pracuj nad zmianą nawyków na zdrowsze.

Efekty uboczne

Efekty uboczne i komplikacje po operacji pojawiają się kiedy pacjent nie przestrzega zaleceń lekarzy. Oto przykłady problemów, które mogą wystąpić po zabiegu:

1. Niedobory pokarmowe

Po operacji część jelita cienkiego nie przyswaja niezbędnych składników odżywczych (na przykład żelaza i wapnia), a więc organizm ich nie otrzymuje.

W efekcie może pojawić się niedobór tych składników, prowadzący następnie do anemii czy osteoporozy. Dlatego właśnie ważne jest przyjmowanie witamin i suplementów zaleconych przez lekarzy.

Operacja zmniejszenia żołądka może wiązać się z niedoborami pokarmowymi.

Polecamy: Które suplementy warto zażywać codziennie?

2. Niedożywienie

W związku z tym, że organizm nie otrzymuje wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach, działanie układu odpornościowego może zostać osłabione.

3. Zespół poposiłkowy

Zespół poposiłkowy to zjawisko występujące około 20 minut po zjedzeniu posiłku. Wiąże się ze skurczami i mdłościami. Wywołują je tłuszcze z pokarmu wchodzące w kontakt z jelitem. Podrażnienie i gwałtowne rozszerzenie jelita prowadzi to nasilenia skurczy i biegunki.

Zespół poposiłkowy pojawia się u pacjentów którzy nie przestrzegają zaleceń lekarzy.

Pacjenci którzy nie stosują się do zaleceń lekarzy i spożywają nadmierne ilości tłustych dań i słodyczy często mierzą się z zespołem poposiłkowym. Zmieniaj dietę stopniowo ale stale, usuwając niezdrowe produkty i zastępując je zdrowymi zamiennikami. Dzięki temu schudniesz i unikniesz komplikacji.

4. Niedrożność jelit

Pacjentom mogą dokuczać poważne skurcze, bóle w podbrzuszu oraz zaparcia. Podczas zabiegu lekarz mógł niechcący naruszyć strukturę jelita cienkiego. Ten błąd w sztuce zdarza się jednak bardzo rzadko.

Przeczytaj także: Zespół nieszczelnego jelita – nie lekceważ tych 8 objawów

Zalecenia pooperacyjne

  • Trzymaj się diety opartej na płynnych posiłkach którą zalecił Ci lekarz. Stopniowo wprowadzaj pokarmy stałe.
  • Przestrzegaj ściśle wszystkich zaleceń lekarza. Dzięki temu wrócisz szybko do pełnej sprawności i prędko wydobrzejesz po operacji.
Koniecznie przestrzegaj diety opartej na płynach.

  • Przyjmuj witaminy i inne suplementy, aby zapobiec wystąpieniu niedoborów i zrównoważyć konsekwencje zmian w strukturze układu pokarmowego.
  • Dowiedz się wszystkiego o tego rodzaju operacji. Omów szczegółowo z lekarzem swój przypadek i zapytaj o wszystko, co chcesz wiedzieć.

1. Bruce DM, Mitchell AI. Surgery for obesity. Med (United Kingdom). 2015;
2. Ahmed AR, Roux CLG. Bariatric surgery. In: Essential Surgical Practice: Higher Surgical Training in General Surgery, Fifth Edition. 2015.
3. Colquitt JL, Pickett K, Loveman E, Frampton GK. Surgery for weight loss in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2014.
4. Hofsø D, Nordstrand N, Johnson LK, Karlsen TI, Hager H, Jenssen T, et al. Obesity-related cardiovascular risk factors after weight loss: A clinical trial comparing gastric bypass surgery and intensive lifestyle intervention. Eur J Endocrinol. 2010;
5. Ells LJ, Mead E, Atkinson G, Corpeleijn E, Roberts K, Viner R, et al. Surgery for the treatment of obesity in children and adolescents. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2015.
6. Pories WJ, Swanson MS, MacDonald KG, Long SB, Morris PG, Brown BM, et al. Who would have thought it? An operation proves to be the most effective therapy for adult-onset diabetes mellitus. In: Annals of Surgery. 1995.
7. Kashyap SR, Bhatt DL, Wolski K, Watanabe RM, Abdul-Ghani M, Abood B, et al. Metabolic effects of bariatric surgery in patients with moderate obesity and type 2 diabetes: Analysis of a randomized control trial comparing surgery with intensive medical treatment. Diabetes Care. 2013;
8. Le Roux CW, Welbourn R, Werling M, Osborne A, Kokkinos A, Laurenius A, et al. Gut hormones as mediators of appetite and weight loss after Roux-en-Y gastric bypass. Ann Surg. 2007;
9. Aldoheyan T, Hassanain M, Al-Mulhim A, Al-Sabhan A, Al-Amro S, Bamehriz F, et al. The effects of bariatric surgeries on nonalcoholic fatty liver disease. Surg Endosc. 2017;
10. Nguyen NT, Nguyen B, Gebhart A, Hohmann S. Changes in the makeup of bariatric surgery: A national increase in use of laparoscopic sleeve gastrectomy. J Am Coll Surg. 2013;