Operacja zmniejszenia żołądka – zalety i efekty uboczne

Operacja zmniejszenia żołądka jest powszechna i bardzo skuteczna. Większość osób cierpiących na nadwagę przechodzi ją bez komplikacji dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarzy.
Operacja zmniejszenia żołądka – zalety i efekty uboczne
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Operacja zmniejszenia żołądka – zgodnie z nazwą – prowadzi do pomniejszenia żołądka i zmiany sposobu w jaki łączy się on z jelitem cienkim. Dzięki temu, trawiony pokarm omija część jelita cienkiego.

W konsekwencji organizm przyswaja mniej kalorii. Mniejsza objętość żołądka z kolei sprawia, że osoba po operacji je mniej i szybciej czuje się najedzona.

Operacja zmniejszenia żołądka to idealny wybór dla osób otyłych, którym diety zawodzą. Jest szczególnie zalecana pacjentom cierpiącym na poważną otyłość. Umożliwia schudnięcie, co pozwala też zwalczyć kłopoty związane z bólem stawów, pleców, zbyt słabym krążeniem krwi i inne towarzyszące otyłości problemy.


Wszystkie inwazyjne zabiegi chirurgiczne niosą ze sobą ryzyko powikłań i efektów ubocznych. W przypadku operacji zmniejszenia żołądka niewykonanie jej może natomiast skończyć się dla pacjenta poważnymi chorobami powiązanymi z otyłością.

Strona internetowa Obesidad UC podaje, że operacja zmniejszenia żołądka to “najczęściej stosowana w leczeniu otyłości procedura na całym świecie.”

Jeśli zaś chodzi o efekty zabiegu, Obesidad UC zapewnia, że “operacje te kończą się sukcesem, pozwalając pacjentom schudnąć o 60-70% w rok i niwelując szereg towarzyszących otyłości komplikacji”.

Operacja zmniejszenia żołądka: korzyści

  • Przeprowadzenie operacji jest szczególnie wskazane u osób, których BMI przekracza wartość oznaczającą poważną otyłość. Znacząca nadwaga wiąże się z dużym ryzykiem i zagrożeniem zdrowia.
  • Operacja jest bardzo skuteczna i pozwala na schudnięcie. Co więcej, pacjenci stosunkowo szybko wracają do pełnej sprawności po zabiegu.
  • Pacjenci po operacji mogą schudnąć nawet o 70%. Zazwyczaj takie efekty pojawiają się w okresie od 6 do 12 miesięcy po zabiegu. Część osób chudnie w przeciągu 24 miesięcy.
  • Operacja zmniejszenia żołądka nie wiąże się z długim i skomplikowanym procesem odzyskiwania pełnej sprawności. Pacjenci zazwyczaj spędzają w szpitalu 3 dni i są w stanie wrócić do wykonywania codziennych czynności już po 8-10 dniach.
  • Jako że operacja ta jest bezpieczna i dość prosta oraz ma potwierdzone pozytywne efekty, stała się bardzo popularna jako sposób na odzyskanie pełnego zdrowia.
Operację zmniejszenie żołądka zaleca się osobom otyłym.

Podobnie, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, operacja zmniejszenia żołądka wiąże się z krótkoterminowym i długoterminowym ryzykiem dla pacjenta. Mimo to zdecydowanie warto ją rozważyć. Jest stosowana od dawna i relatywnie bezpieczna, a przy tym daje spektakularne efekty

Znajdź doświadczonego chirurga, który specjalizuje się w tego typu zabiegach. Po operacji koniecznie przestrzegaj wyznaczonej diety i pracuj nad zmianą nawyków na zdrowsze.

Efekty uboczne

Efekty uboczne i komplikacje po operacji pojawiają się kiedy pacjent nie przestrzega zaleceń lekarzy. Oto przykłady problemów, które mogą wystąpić po zabiegu:

1. Niedobory pokarmowe

Po operacji część jelita cienkiego nie przyswaja niezbędnych składników odżywczych (na przykład żelaza i wapnia), a więc organizm ich nie otrzymuje.

W efekcie może pojawić się niedobór tych składników, prowadzący następnie do anemii czy osteoporozy. Dlatego właśnie ważne jest przyjmowanie witamin i suplementów zaleconych przez lekarzy.

Operacja zmniejszenia żołądka może wiązać się z niedoborami pokarmowymi.

2. Niedożywienie

W związku z tym, że organizm nie otrzymuje wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach, działanie układu odpornościowego może zostać osłabione.

3. Zespół poposiłkowy

Zespół poposiłkowy to zjawisko występujące około 20 minut po zjedzeniu posiłku. Wiąże się ze skurczami i mdłościami. Wywołują je tłuszcze z pokarmu wchodzące w kontakt z jelitem. Podrażnienie i gwałtowne rozszerzenie jelita prowadzi to nasilenia skurczy i biegunki.

Zespół poposiłkowy pojawia się u pacjentów którzy nie przestrzegają zaleceń lekarzy.

Pacjenci którzy nie stosują się do zaleceń lekarzy i spożywają nadmierne ilości tłustych dań i słodyczy  często mierzą się z zespołem poposiłkowym. Zmieniaj dietę stopniowo ale stale, usuwając niezdrowe produkty i zastępując je zdrowymi zamiennikami. Dzięki temu schudniesz i unikniesz komplikacji.

4. Niedrożność jelit

Pacjentom mogą dokuczać poważne skurcze, bóle w podbrzuszu oraz zaparcia. Podczas zabiegu lekarz mógł niechcący naruszyć strukturę jelita cienkiego. Ten błąd w sztuce zdarza się jednak bardzo rzadko.

Zalecenia pooperacyjne

  • Trzymaj się diety opartej na płynnych posiłkach którą zalecił Ci lekarz. Stopniowo wprowadzaj pokarmy stałe.
  • Przestrzegaj ściśle wszystkich zaleceń lekarza. Dzięki temu wrócisz szybko do pełnej sprawności i prędko wydobrzejesz po operacji.
Koniecznie przestrzegaj diety opartej na płynach.
  • Przyjmuj witaminy i inne suplementy, aby zapobiec wystąpieniu niedoborów i zrównoważyć konsekwencje zmian w strukturze układu pokarmowego.
  • Dowiedz się wszystkiego o tego rodzaju operacji. Omów szczegółowo z lekarzem swój przypadek i zapytaj o wszystko, co chcesz wiedzieć.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díez del Val, I., Martínez-Blázquez, C., Valencia-Cortejoso, J., Sierra-Esteban, V., & Vitores-López, J. M. (2004). Bypass gástrico. Cirugia Espanola. https://doi.org/10.1016/S0009-739X(04)72311-8
  • Garciacaballero, M., Reyes-Ortiz, A., Toval, J. A., Martinez-Moreno, J. M., & Miralles, F. (2014). Development of type 2 diabetes mellitus thirty-one years after Billroth II in a patient asking for diabetes surgery. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2014.30.1.7472
  • Rubio, M. A., Rico, C., & Moreno, C. (2005). Nutrición y cirugía bariátrica. Supl Rev Esp Obes. https://doi.org/10.1016/S0737-0806(02)70026-9
  • Herrera, M. F., Zarain, A., & Arceo, R. (2005). Cirugía bariátrica. Revista de Gastroenterología de México. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(12)70296-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.