Zazdrość po niewierności: jak ją pokonać

Radzenie sobie z zazdrością po niewierności nie jest łatwym zadaniem. Może powodować trudności w związku. W tym artykule wyjaśniamy najlepsze strategie ich zwalczania.
Zazdrość po niewierności: jak ją pokonać
Montse Armero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Montse Armero.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kiedy w związku ma miejsce zdrada, przypomina to trzęsienie ziemi, które wstrząsa fundamentami, na których go zbudowano. Po niewierności niezwykle łatwo zaczyna się budzić nieufność i zazdrość.

Nasilenie podejrzeń będzie częściowo zależeć od tego, jaka byłaś przed zdradą. Na przykład, czy ogólnie ufałaś swojemu partnerowi? A może zazdrość była już częścią twojego codziennego życia. Ale bez względu na to, jak było, jest prawdopodobne, że w obliczu niewierności naturalnie staniesz się bardziej podejrzliwa.

Nie ma znaczenia, na jakim etapie związku była para, zdrada zawsze powoduje ból, a tym bardziej, gdy ma ona charakter emocjonalny i seksualny. I, mówiąc wprost, nikt z nas nie jest przygotowany na to, by osoba, której ufamy najbardziej, nas okłamała.

Modele relacji

Do niedawna dominującym modelem pary było monogamiczne małżeństwo heteroseksualne. Jednak społeczeństwo ewoluowało i coraz więcej osób nawiązuje relacje przekraczające te oczekiwania.

W rzeczywistości w dzisiejszych czasach znacznie częściej spotyka się pary swingersów lub osoby, które praktykują poliamorię w jednej z jej różnych struktur.

Ale jest coś, co łączy wszystkie rzeczywiste relacje. Zaangażowane w nie osoby  muszą wyraźnie lub domyślnie uzgodnić zasady i granice. I oczywiście jednym z najbardziej podstawowych punktów, do których muszą się odnieść, jest model emocjonalnej i seksualnej relacji, który chcą ustanowić.

Co rozumiemy przez niewierność?

Niewierność partnera.
Pojęcie niewierności może różnić się w zależności od pary. Podczas gdy dla niektórych oznacza to, że ich partner ma związek z osobą trzecią, dla innych może to być nawet fakt kontaktowania się z ludźmi online w intencjach seksualnych.

Każda para musi ustalić, jak rozumie niewierność. Tak więc dla wielu osób będzie to polegać na tym, że jedna z osób w związku ma stosunki seksualne z kimś innym.

Jednak w przypadku innych będzie to również obejmować flirtowanie, kontaktowanie się z ludźmi online w intencjach seksualnych lub utrzymywanie emocjonalnego związku z kimś innym niż ich partner.

Wszystkie relacje przechodzą przez różne etapy, a rozumienie wierności nie musi być statyczne. Podejście do niej może ewoluować, jeśli istnieje porozumienie. Problemy pojawiają się wtedy, gdy jedna z dwóch stron łamie ustalone zasady i rzeczywiście dochodzi do zdrady.

Jak pokonać zazdrość po niewierności

Jeśli chodzi o zazdrość, łatwo może zaistnieć i opanować życie pary po niewierności. Przyjrzyjmy się więc niektórym emocjonalnym wskazówkom, które możemy wdrożyć, aby zwalczać zazdrość po niewierności.

Popraw swoją samoświadomość

Niewierność to czas na autoanalizę. Skąd bierze się nasza niepewność i dlaczego przeradza się ona w zazdrość? Jeśli nie znamy siebie odpowiednio i nie rozumiemy, co sprawia nam ból, trudno będzie nam przezwyciężyć taki kryzys.

Odzyskaj zaufanie do swojego partnera

Bardzo ważnym składnikiem zazdrości jest nieufność . Aby ponownie zaufać naszemu partnerowi, ważne jest, abyśmy mogli omówić każdy aspekt relacji, który nas dotyczy. To pomoże nam  zdecydować, jak najlepiej sobie z tym poradzić.

Brak zaufania.
Zaufanie to jedna z najtrudniejszych rzeczy po niewierności. Musisz jednak spróbować je odzyskać, aby uniknąć problemów z zazdrością w dalszej kolejności.

Naucz się używać komunikatów “ja”

Odpowiednia komunikacja z naszym partnerem jest niezbędna do zarządzania sytuacją. Komunikaty typu “ja” polega na opisaniu tego, co się dzieje w Twoim wnętrzu. Spróbuj skupić się na swoich uczuciach i opisać je. Mów raczej o nich niż o samym fakcie, bez popadania w jakiekolwiek oskarżenia wobec drugiej strony. Używając tego przekazu typu „ja” zapewniamy bardziej płynną i mniej konfliktową komunikację.

Staraj się nie robić wyrzutów

Kiedy zostaliśmy zdradzeni, łatwo jest nam wypominać drugiej osobie ból, który nam zadała. Jednak takie postępowanie jeszcze spotęguje ból, stworzy niepotrzebne przeszkody i zwiększy dyskomfort.

Brak zaufania do drugiej osoby i chęć kontrolowania jej przez cały czas tylko oddali ją od nas. To prawda, że jej niewierność nas zraniła. Jednak dopiero zrozumienie, że nie należy do nas i poszanowanie jej niezależności , to dwie dobre zasady, aby zacząć odbudowywać związek.

Możesz być także zainteresowany: Jak rozpoznać, kiedy Twój partner Cię zdradza

Kochaj, nie potrzebuj

Kiedy czujemy zazdrość po niewierności, możemy zapomnieć o różnicach między kochaniem a potrzebą. Ludzie muszą nauczyć się kochać swoich partnerów bez popadania w zależność emocjonalną. Takie podejście da jedynie odwrotny efekt. W rzeczywistości zrazi do nas naszego partnera.

Zazdrość po niewierności
Miłość to nie to samo co zależność. W związku, bardzo ważne jest, aby mieć jasność co do tego, ponieważ na dłuższą metę uzależnienie może być szkodliwe.

Przejdź przez ból

To całkowicie normalne, że czujemy się smutni, przygnębieni lub źli, kiedy zostaliśmy zdradzeni. Mimo to musimy nauczyć się odczuwać emocje, a następnie pozwolić im odejść. W przeciwnym razie ryzykujemy, że przejmą one kontrolę nad naszym codziennym życiem.

Wybacz

W końcu mamy dwie opcje. Możemy albo wybaczyć naszemu partnerowi, albo zakończyć związek. Jednak pozostanie w związku bez wybaczenia nie opłaca się na dłuższą metę. Taka postawa spowoduje o wiele więcej bólu i dyskomfortu dla obojga partnerów.

Zaakceptuj

Możemy pogodzić się z naszym partnerem tylko wtedy, gdy zaakceptujemy jeden fakt. Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy możemy popełniać błędy, nie znając konsekwencji naszych działań.

Poczuj wdzięczność

Bycie wdzięcznym za wszystko, czego doświadczyliśmy, jest ważne. Odkrycie tego, czego nauczyliśmy się w tej trudnej sytuacji , pomoże nam pozostać w harmonii z samym sobą i naszym partnerem. W ten sposób więź zostanie wzmocniona i będziemy lepiej przygotowani na przyszłe przeciwności.

Jeśli uda nam się pokonać zazdrość po niewierności i odzyskać zaufanie do partnera, przejdziemy wspaniałą lekcję życia i bez wątpienia urośniemy w siłę i mądrość. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espinoza, A. V., Correa, F.E. y García, L.F. (2014). Percepción social de la infidelidad y estilos de amor en la pareja. Enseñanza e Investigación En Psicología, 19(1), 135-147.
  • Humberto, J. y Osorio, V. (2011). La dinámica vincular celos-infidelidad. Pensamiento Psicológico, Volumen 9(17), 97-102.
  • Parada, M. (2012). Recursos utilizados en la relación de pareja que ayudan a superar la crisis producida por la infidelidad. BS thesis. Universidad de la Sabana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.