Zatrzymywanie gazów – co dzieje się z ciałem?

Zatrzymywanie gazów w ciele może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Dowiedz się, co może się stać, jeśli nie wydalisz gazów w naturalny sposób.
Zatrzymywanie gazów – co dzieje się z ciałem?
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W większości przypadków wydalanie gazów jest dość krępujące. Zwłaszcza, gdy jesteś w pobliżu innych osób. W takich momentach możesz spróbować zatrzymać gazy, zamiast narażać się na zakłopotanie. Zatrzymywanie gazów może być jednak niezdrowe.

Oddawanie moczu, defekacja, wymioty i praktycznie wszystko związane z wydalaniem odpadów z naszego ciała jest dla nas nieprzyjemne i nie wpływa korzystnie na nasz wizerunek. Jest to jednak coś zupełnie naturalnego.

Niewiele osób wie, jak szkodliwe jest dla naszego organizmu zatrzymywanie gazów. Konsekwencje dla zdrowia różnią się w zależności od tego, jak często zdarza Ci się to robić. Im częściej to robisz, tym bardziej staje się to szkodliwe.

Dlaczego zatrzymywanie gazów jest szkodliwe?

Wzdęcia mogą być spowodowane spożywanym przez nas pożywieniem, wdychanym powietrzem, a nawet bakteriami wytwarzanymi podczas trawienia. Wydalanie gazów jest konieczne, aby zapobiec problemom zdrowotnym. Poniżej znajdują się konsekwencje zatrzymywania gazów:

 • ból brzucha,
 • nieprzyjemny zapach,
 • ból żołądka,
 • zapalenie otrzewnej (w poważnych przypadkach),
 • zapalenie żołądka.
zatrzymywanie gazów

Wydalanie gazu jest naturalne i każdy powinien to robić od 14 do 18 razy dziennie. Najprawdopodobniej będziesz częściej wydalać gazy, jeśli zjesz produkty bogate w błonnik lub wypijesz napoje z gazem, na przykład różne napoje bezalkoholowe.

Problemy zdrowotne

Lekarze twierdzą, że można określić stan czyjegoś zdrowia poprzez gazy i wzdęcia. Ukazują one stan układu trawiennego nie tylko za pomocą zapachu – z powodu składników, które go powodują – ale także ilości gazów wydalanych każdego dnia.

Jeśli już cierpisz na dolegliwości z tym związane, zatrzymywanie gazów może tylko pogorszyć sytuację.

Zatrzymywanie gazu może uniemożliwić prawidłowe rozpoznanie objawów. Na przykład kolka lub obrzęk jamy brzusznej mogą być spowodowane tysiącami chorób. Jeśli jednak masz zły nawyk zatrzymywania gazów, nie będziesz w stanie dowiedzieć się, co tak naprawdę jest przyczyną. Możesz mieć inne objawy związane z gazami, takie jak:

 • zmiany temperatury,
 • wysypki skórne,
 • krew w kale,
 • utrata masy ciała,
 • biegunka,
 • zmęczenie.

Ważne jest, aby natychmiast udać się do lekarza w celu oceny objawów i przeprowadzenia niezbędnych badań w celu wskazania danej choroby. W przeciwnym razie, najczęściej zalecaną rzeczą jest – zamiast przetrzymywania gazów – zatrzymanie wytwarzania ich, stosując się do kilku zasad.

Jak zapobiegać gazom

1. Zwróć uwagę na swoją dietę

Każda żywność wytwarza gazy, kiedy jest trawiona w ciele. Jednak niektóre pokarmy zwiększają poziom gazu i utrudniają pracę jelitom. Zamiast usuwać dane pokarmy z diety, lepiej spożywać je w małych ilościach, jeśli stale cierpisz na wzdęcia.

zatrzymywanie gazów - dieta

Przede wszystkim należy zmniejszyć spożycie nabiału, czyli produktów takich jak mleko, ser, masło i lody. Należy również unikać niektórych warzyw, owoców i roślin strączkowych:

 • kapusta,
 • ogórek,
 • kukurydza,
 • brokuł,
 • cebula,
 • rzodkiewka,
 • kalafior,
 • rodzynki,
 • śliwki,
 • fasola, groch, soczewica.

Poza zmianami w diecie istnieją inne sposoby, aby pomóc w trawieniu i zapobiec nadmiernym wzdęciom.

2. Nie jedz zbyt dużo

Przejadanie się zwiększa produkcję gazów. Zwłaszcza tłuste jedzenie, niezdrowe jedzenie, żywność o dużej zawartości pszenicy, mleko, fasola lub soczewica.

3. Unikaj napojów bezalkoholowych

Napoje, napoje bezalkoholowe i piwo zawierają dużo gazu. Gaz ten trafia prosto do żołądka i powoduje obrzęk, który następnie wywołuje gazy. Pij je w umiarkowanych ilościach i nie używaj słomki, ponieważ spożyjesz wtedy więcej gazu.

gazy - napoje

4. Dokładnie przeżuwaj

Najlepiej jest nie rozmawiać podczas jedzenia. Mówienie lub picie podczas jedzenia powoduje, że łykasz więcej powietrza. Dlatego możesz czuć się nieswojo i nie będziesz czuł się pełen.

5. Nie pij zimnych napojów w nocy

To ochłodzi Twój żołądek. Lepiej spędzić cały wieczór pijąc napoje ciepłe lub w temperaturze pokojowej.

zatrzymywanie gazów - zimne napoje

Zawsze ważne jest, aby słuchać swojego ciała. Wszyscy jesteśmy dorośli i wszyscy jesteśmy ludźmi – naturalne jest, że wydalamy gazy. Pamiętaj, że dobrze jest zachować przyzwoitość i rozwagę, ale nie pozwól, aby naturalne procesy Twojego ciała zostały zakłócone.

To może Cię zainteresować ...
Wzdęcia i gazy – zwalcz je ćwiczeniami!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wzdęcia i gazy – zwalcz je ćwiczeniami!

Mało z nas wie, że doskonałym i w pełni naturalnym sposobem na wzdęcia i gazy jest aktywność fizyczna. Poznaj najlepsze ćwiczenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.