Znamiona kukurydzy i 9 płynących z niej korzyści

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym napar na bazie znamion kukurydzy jest bardzo korzystny i pomaga łagodzić liczne dolegliwości, takie jak na przykład bóle głowy i stawów. Stanowi także nieocenioną pomoc podczas przeziębienia i grypy.
Znamiona kukurydzy i 9 płynących z niej korzyści
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Znamiona kukurydzy, zwane także włosami lub wąsami, to charakterystyczne włókna rosnące podczas procesu dojrzewania na kolbach tej specyficznej dla obu kontynentów amerykańskich rośliny. Jest ona powszechnie używana jako składnik pożywienia już od ponad 10 tysięcy lat.

Obecnie jest ona uprawiana w regionach o cieplejszym klimacie praktycznie na całym świecie. Szacuje się, że w sprzyjających warunkach roślina ta może sięgać nawet do trzech metrów wysokości.

Większość ludzi pomija zupełnie znamiona kukurydzy i skupia się wyłącznie na spożywaniu ziaren tej rośliny. Nie jest niczym zaskakującym, bo kukurydza, zaliczana zresztą do grona zbóż jest świetnym dodatkiem do zup, wypieków, różnego rodzaju potraw i innych rodzajów przepisów kulinarnych.

Jednak zdecydowana większość z Was z pewnością nie wie o tym, że najcenniejszym elementem tej rośliny są znamiona kukurydzy.

Pojawiają się one wewnątrz kolby podczas procesu dojrzewania. To właśnie w nich koncentrują się wszystkie najcenniejsze właściwości tej rośliny. Dzięki temu te charakterystyczne włókna mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Co więcej, nie warto ich lekceważyć!

Kukurydza i znamiona kukurydzy

Mamy z reguły tendencję do wyrzucania wszystkiego, co nie jest kolbą, czyli liści, znamion kukurydzy, zazwyczaj przez zwykłą niewiedzę lub niczym nieuzasadnione przekonania. Bez wątpienia jednak prawdą jest, że mogą one służyć jako lekarstwo na różne dolegliwości.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Wam 9 głównych korzyści, jakimi cechują się znamiona kukurydzy. Dodatkowo, na samym końcu zamieścimy prosty przepis pozwalający przygotować szybki i cechujący się niezwykłymi z punktu widzenia zdrowotnego właściwościami napar z “włosów” tej rośliny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również: Mąka kukurydziana – 5 zastosowań, które pokochasz

1. Znamiona kukurydzy pozwalają chronić Twoje drogi moczowe

Znamiona kukurydzy cechują się właściwościami antyseptycznymi i moczopędnymi. Sprawia to, że są one wspaniałymi sojusznikami pozwalającymi skutecznie bronić Twój organizm przed infekcjami, które wpływają między innymi na układ moczowy.

Podczas spożywania naparów z tego produktu możesz zredukować występujące w drogach moczowych stany zapalne, złagodzić ich podrażnienia oraz zatrzymać rozwój groźnych dla zdrowia bakterii.

2. Zwalczanie bólu stawów

Przeciwzapalne i zasadowe właściwości tego produktu doskonale sprawdzają się w przypadku leczenia bólu stawów.

Znamiona kukurydzy wykorzystane jako baza do naparu pozwalają obniżyć poziom zakwaszenia organizmu, zwalczają zatrzymanie płynów i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji zapalnej.

3. Regulacja ciśnienia krwi, redukowanie nadciśnienia

Znamiona kukurydzy doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które borykają się z wysokim ciśnieniem krwi. Wysoka zawartość flawonoidów poprawia krążenie i reguluje ciśnienie krwi w całym organizmie.

Nadciśnienie, pomiar ciśnienia

Pomagają one również kontrolować poziom sodu w organizmie. Wysoka wartość sodu jest natomiast jedną z pośrednich przyczyn występowania zbyt wysokiego ciśnienia krwi.

Przeczytaj również ten artykuł: Terapia muzyką może pomóc w nadciśnieniu

4. Zwalczanie stanów zapalnych gardła

Znamiona kukurydzy w postaci naparu pomagają oczyścić drogi oddechowe, zmniejszając stan zapalny w gardle. Wpływają także korzystnie na łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.

Posiadają również właściwości wykrztuśne, co pozwala skuteczne oczyścić i odblokować niedrożne z powodu nadmiaru śluzu przewody nosowe oraz drogi oddechowe.

5. Pomoc w procesie eliminowania toksyn z organizmu

Przeciwutleniacze, z których wysokiej zawartości znane są znamiona kukurydzy są idealnymi związkami w celu stymulowania procesów eliminacji toksyn. Toksyny są produktem przemiany materii, a które są zatrzymywane w Twoim organizmie.

Ma to bezpośrednie korzyści dla zdrowia Twojej wątroby. Optymalizuje bowiem funkcjonowanie układu wydalniczego i zmniejsza ryzyko stłuszczenia tego niezwykle istotnego dla Twojego zdrowia narządu.

6. Regulowanie poziomu cukru we krwi

Pacjenci z cukrzycą typu 2 powinni zawsze pamiętać o tym, że znamiona kukurydzy pozwalają znacząco obniżyć poziom cukru we krwi. Dlatego też napar z tego produktu powinien stanowić część ich codziennej diety.

Cukier we krwi, glukometr

Z wyników badań wynika, że ten konkretny element rośliny pomaga stymulować produkcję insuliny i osłabia oporność organizmu na ten związek chemiczny.

7. Ulga w przypadku bólu głowy

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe znamiona kukurydzy są w stanie skutecznie łagodzić przewlekłe bóle głowy.

Regularne picie naparu z włosów kukurydzy pozwoli Ci zredukować wszelkie stany napięcia nerwowego, a przy tym poprawi krążenie i zmniejszy uczucie sztywności w barkach, szyi i żuchwie.

Być może zaciekawi Cię również ten artykuł: Poranny ból głowy – 4 najczęstsze przyczyny

8. Regulowanie napięcia mięśni

Znamiona kukurydzy są także produktem niezwykle polecanym dla sportowców i osób uprawiających regularne ćwiczenia fizyczne. Pomagają one łagodzić napięcie mięśni po każdym rodzaju aktywności fizycznej i poprawiają ich wytrzymałość.

Cenną ich cechą jest również bardzo niska kaloryczność, przez co napar ze znamion pomaga skutecznie nawodnić Twój organizm i zapewnić odpowiednio zrównoważony poziom elektrolitów bez jednoczesnego dostarczania zbyt dużej liczby niepotrzebnych kalorii.

9. Wspomaganie utraty wagi

Napar z włosów kukurydzy zawiera niewielką liczbę kalorii i posiada silne właściwości moczopędne. Stanowi więc cenne wsparcie dla osób starających się zgubić zbędne kilogramy.

Picie takiego naparu jest w stanie przedłużyć uczucie sytości. Dodatkowo poprawia procesy metaboliczne, redukuje ewentualne stany zapalne i ułatwia usuwanie z organizmu produktów przemiany materii.

Jak przygotować napar ze znamion kukurydzy?

Napar ze znamion kukurydzy jest zapewne najbardziej zalecanym i najzdrowszym sposobem wykorzystania wszystkich zalet i właściwości tego wspaniałego składnika naturalnego pochodzenia.

Napar ze znamion kukurydzy

Niezbędne składniki

  • 3 łyżki stołowe znamion kukurydzy (30 g)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Doprowadź litr wody do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień tak, aby woda się wciąż lekko gotowała i dodaj do niej znamiona kukurydzy.
  • Niech całość pogotuje się przez około dwie minuty.
  • Następnie zdejmij naczynie z ognia i odstaw do ostudzenia do temperatury pokojowej.
  • Teraz przecedź płyn przez sitko i wypij.
  • Każdego dnia możesz wypić od trzech do czterech szklanek tego naparu.

Przeciwwskazania do jego stosowania

Kobiety w ciąży lub osoby cierpiące z powodu choroby nerek nie powinny pić tego naparu. Jeśli zażywasz leki na nadciśnienie tętnicze, powinieneś dla pewności przed zastosowaniem tego naparu porozmawiać z lekarzem. Upewnij się, że nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guo J, Liu T, Han L, Liu Y. 2009. The effects of corn silk on glycaemic metabolism. Nutrition & Metabolism. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19930631
  • Hasanudin, K., Hashim, P., & Mustafa, S. (2012). Corn silk (Stigma maydis) in healthcare: a phytochemical and pharmacological review. Molecules (Basel, Switzerland), 17(8), 9697–9715. https://doi.org/10.3390/molecules17089697
  • A.A. Adedapo, O.S. Babarinsa, A.A.O. Ogunshe, A.A. Oyagbemi, T.O. Omobowale, A.D. Adedapo. Evaluation of some biological activities of the extracts of corn silk and leaves. Tropical Veterinarian.
  • Kim, H.Y. & Lee, M.-J & Seo, W.D. & Choi, S.-W & Kim, S.L. & Jung, G.-H & Kang, H.J.. (2017). Anti-inflammatory and anti-atopic effects of corn silk (Zea mays L.) ethanol extracts. Korean Journal of Food Science and Technology. 49. 710-713. 10.9721/KJFST.2017.49.6.710.
  • CORN SILK. WebMD. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-140/corn-silk

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.