Zatrzymanie wody w organizmie - 5 prostych sposobów

Węglowodany mogą okazać się bardzo pomocne przy zatrzymaniu wody w organizmie. Musisz tylko wybrać te właściwe.
Zatrzymanie wody w organizmie - 5 prostych sposobów

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zatrzymanie wody w organizmie, znane również jako retencja płynów, jest problemem dla ludzi, którzy pragną utrzymać formę. Spowalnia ono spalanie tłuszczów oraz nadaje nam większej objętości.

Wraz z upływem czasu może sprawiać więcej kłopotów. Zatrzymanie wody w organizmie uniemożliwia nam odpoczynek i relaks. Podczas oglądania telewizji, ni stąd ni zowąd atakują nas skurcze lub ciarki w kończynach.

Musimy urozmaicić nasze codzienne nawyki, aby pozbyć się tego problemu. Lub przynajmniej go uśmierzyć. Lecz co tak naprawdę powoduje zatrzymanie wody w organizmie?

Płyny gromadzą się w naszych naczyniach krwionośnych lub układzie limfatycznym. Z tamtego miejsca powinny być one przetworzone lub usunięte. Lecz czasami płynów jest zbyt dużo, aby organizm mógł sobie z nimi poradzić.

Innym razem, bez względu na ilość płynów, nasze naczynia krwionośne nie są po prostu w stanie ich przetworzyć. Istnieje wiele powodów dla tego zjawiska. Niektóre z nich to słabe krążenie, nadwaga oraz niewydolność nerek.

Dlatego, jeśli zatrzymanie wody w organizmie nie ustępuje, powinieneś udać się do lekarza po poradę. Nigdy nie wiadomo, za retencją płynów może kryć się jakaś poważniejsza przyczyna.

Mimo to, zazwyczaj to pomniejszy problem. Na zatrzymanie wody w organizmie może wpływać:

 • Siedzenie lub stanie przez długi okres czasu
 • Zmiany w temperaturze
 • Cykl owulacyjny
 • Brak ćwiczeń fizycznych

Może się również pojawić wraz z:

 • Zażywaniem pewnych leków
 • Zbyt dużym spożyciem soli

Cokolwiek byłoby przyczyną, możemy wiele uczynić, aby zmniejszyć retencję płynów. Nasze sposoby są zarówno łatwe, jak i nieinwazyjne.

Zatrzymanie wody w organizmie   – 5 sposobów, aby je zmniejszyć

1. Maszeruj przez 45 minut dziennie

maszerujące kobiety

Chodzenie energicznym krokiem zdecydowanie poprawi jakość Twojego życia. Kiedy chodzisz, używasz wszystkich swoich mięśni. Twoja krew zaczyna płynąć szybciej bez większego wysiłku.

Dzięki temu płyny w Twojej krwi lepiej się wchłoną. Ponadto pocenie się również pomoże w pozbyciu się nadmiaru wody. To zmniejsza ilość pracy, która ciąży na Twoim organizmie.

2. Picie 8 szklanek wody na dzień

picie wody

Wiele osób przestaje pić wodę, aby zapobiec gromadzeniu się jeszcze większej ilości płynów. Nie jest prawidłowe postępowanie, bowiem Twoje ciało potrzebuje wody do poprawnego funkcjonowania w tej sytuacji. Korzysta z wody, aby pozbyć się tego, czego nie potrzebuje.

A więc osoby, u których występuje zatrzymanie płynów w organizmie, powinny pić więcej wody. I to prawda, że czasami może to nastręczać trudności, jako że jest to zadanie dość mozolne.

W tym wypadku proponujemy, abyś w zamian pijał herbaty. Są moczopędne, ogrzewają oraz zawierają wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia.

3. Spożywaj węglowodany

Kiedy przechodzimy na dietę odchudzającą, pierwszą rzeczą, od której zwykle zaczynamy, to ograniczenie spożywania węglowodanów. Lecz to właśnie one dają nam energię niezbędną do wysiłku fizycznego i intelektualnego.

Poza tym pamiętaj, że niewielka ilość węglowodanów jest lepsza, niż żadna. Najlepiej jeść produkty pełnoziarniste oraz węglowodany złożone. Spróbuj mąki orkiszowej lub gryczanej.

4. Spożywaj owoce o właściwościach diuretycznych

sok z warzyw

Owoce to następne kontrowersyjne jedzenie. Ponieważ zawierają cukier, musimy być ostrożni.

Lecz podobnie jak z węglowodanami, niektóre owoce są pomocne przy pozbywaniu się płynów, podczas gdy inne, nie.

Najlepsze z nich to:

 • Kiwi
 • Jabłka
 • Cytryny
 • Truskawki
 • Ananas
 • Melon

Możesz jadać je “tradycyjnie” lub w formie smoothie, czy soku owocowego.

5. Jadaj produkty żywnościowe bogate w witaminę B6

Ta witamina rozpuszcza się w płynach. Jeżeli dolega Ci zatrzymanie wody w organizmie, wspomoże ona usuwanie płynów.

Najlepszym źródłem witaminy B6 jest:

Dzięki tym prostym radom, możesz walczyć z retencją płynów. Nasze metody nie wymagają nakładów finansowych, bardzo łatwo też znaleźć dane produkty.

Jeżeli zbytnio się stresujesz, możesz planować posiłki każdego tygodnia. W ten sposób zostaje Ci tylko ugotowanie ich, bez łamania sobie głowy nad pomysłami.

Jest to strategia, którą coraz więcej ludzi wciela do swojego życia. Jest to pomocne, ponieważ jedzenie zdrowo przy bardzo napiętym terminarzu wydaje się niemożliwe do pogodzenia. Zatrzymanie wody w organizmie to problem, na który istnieją sposoby, nie wahaj się wypróbować ich już dziś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Galloza J, Castillo B, Micheo W. Benefits of Exercise in the Older Population. Phys Med Rehabil Clin N Am. 2017 Nov;28(4):659-669. doi: 10.1016/j.pmr.2017.06.001. PMID: 29031333.
 • Yoshida Y, Simoes EJ. Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Curr Diab Rep. 2018 Apr 18;18(6):31. doi: 10.1007/s11892-018-1004-6. PMID: 29671076; PMCID: PMC6025796.
 • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056. doi: 10.1093/ije/dyw319. PMID: 28338764; PMCID: PMC5837313.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.