Zapalenie śluzówki żołądka - Owoce przyniosą Ci ulgę

Cierpisz na nieprzyjemne objawy zapalenia śluzówki żołądka? Wypróbuj te naturalne metody, które przyniosą Ci ulgę.
Zapalenie śluzówki żołądka - Owoce przyniosą Ci ulgę

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie śluzówki żołądka jest zaburzeniem układu trawiennego, spowodowanym stanem zapalnym śluzówki, która chroni żołądek przed kwasami żołądkowymi. Wywołuje ono silne uczucie pieczenia w brzuchu, ból, gazy, a także inne objawy niestrawności.

Ta przypadłość może mieć podłoże genetyczne, ale w większości przypadków ma związek ze złymi nawykami żywieniowymi i infekcją spowodowaną przez bakterię Helicobacter pylori.

Z reguły objawy pojawiają się sporadycznie i są wywołane różnymi bodźcami zewnętrznymi, jednak wiele osób cierpi na nawracające zapalenie śluzówki żołądka, z którym wiążą się również groźne powikłania.

Mimo że w przypadku tej choroby opieka medyczna jest niezbędna, pewne zdrowe nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów i zniwelować ich wpływ na jakość naszego życia. Dlatego chcemy wam odkryć, które owoce mogą pomóc w naturalnym przeciwdziałaniu temu problemowi.

Zapalenie śluzówki żołądka – owoce, które przynoszą ulgę

1. Banany

Banany są bogate w błonnik, witaminy i minerały, które działają stymulująco na proces trawienia, a także mogą przynieść ulgę w przypadku zapalenia żołądka. Są to miękkie owoce o niskiej zawartości tłuszczu i białka, a ponieważ regulują pH żołądka, zapobiegają wrzodom i zgadze.

banany leczą zapalenie śluzówki żołądka

Zawarte w nich witaminy A i C, wraz z potasem i magnezem, pomagają chronić błonę śluzową żołądka i zapobiegać stanom zapalnym.

Zalecenia

 • Zjedz banana przy pojawieniu się pierwszych objawów.
 • Dodawaj banany do koktajli i innych deserów.

2. Papaja znakomicie zwalcza zapalenie śluzówki żołądka

Ten smaczny owoc tropikalny jest naturalnym lekarstwem na pieczenie i zgagę wywołaną przez zapalenie śluzówki żołądka. Jego główne zalety wynikają z zawartości błonnika i enzymów trawiennych, które pomagają poprawić trawienie.

Jest zalecany między innymi przy stanach zapalnych żołądka i nadkwaśności.

Zalecenia

 • Zjadaj 2-3 plasterki papai dziennie.
 • Dodawaj pokrojoną na kawałki papaję do jogurtu naturalnego, by zapobiec problemom żołądkowym i poprawić zdrowie całego układu pokarmowego.

3. Brzoskwinie

Brzoskwinie są pełne niezbędnych składników odżywczych, które nadają im właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeczyszczające. Wysoka zawartość błonnika pomaga poprawić trawienie, jednocześnie kontrolując stany zapalne w żołądku.

Brzoskwinie

Te właściwości, wraz z witaminami i minerałami, pomagają złagodzić ból i nieprzyjemne objawy towarzyszące zapaleniu żołądka.

4. Jabłka

Jabłka zawierają rodzaj błonnika zwany pektyną, który w kontakcie z płynami przyjmuje żelową konsystencję. Dzięki temu pomaga chronić błonę śluzową żołądka, a także zapobiega powstawaniu wrzodów.

Regularne spożywanie jabłek zapobiega problemom, takim jak zaparcia oraz zmniejsza nadmierną produkcję kwasów żołądkowych.

Zalecenia

 • Spożywaj do 2 jabłek dziennie, aby poprawić zdrowie całego organizmu.
 • Przygotuj własny sok jabłkowy i pij go za każdym razem, gdy poczujesz pierwsze objawy dyskomfortu.

5. Kokos zwalcza zapalenie śluzówki żołądka

Kokos jest niezwykle bogaty w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe i naturalny błonnik, które zbawiennie wpływają na układ pokarmowy. Zarówno miąższ z kokosa, jak i woda mają działanie kojące zgagę i zapalenie żołądka, minimalizując produkcję kwasu.

Zawarte w nim witaminy i minerały uzupełniają utracone składniki odżywcze z powodu biegunki, a także łagodzą bóle żołądka wywołane zapaleniem okrężnicy.

Domowej roboty lemoniada

Zalecenia

 • Spożywaj miąższ z kokosa do 3 razy dziennie.
 • Wypijaj szklankę wody kokosowej na złagodzenie zgagi.

6. Gruszki

Dzięki podobnemu składowi odżywczemu do jabłek, gruszki są kolejnym dobrym rozwiązaniem dla łagodzenia objawów zapalenia śluzówki żołądka poprzez dietę. Zawierają błonnik i przeciwutleniacze, które zmniejszają stan zapalny w wyściółce żołądka.

Wśród składników odżywczych gruszki znajdziemy znaczne ilości kompleksu witaminy A, C i B, które są niezbędne do prawidłowego trawienia.

Zalecenia

 • Zjedz dwie gruszki dziennie i zapomnij o bólu brzucha.
 • Wypij szklankę soku gruszkowego, aby złagodzić objawy niestrawności.

7. Wiśnie

Te pyszne małe owoce zawierają przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne, które pomagają zwalczyć negatywne skutki działania wolnych rodników.

Zawarte w nich antocyjany nadają im wyrazisty kolor, a także wpływają na łagodzenie objawów zapalenia śluzówki żołądka, w tym bólu brzucha i niestrawności.

Zalecenia

 • Zjadaj 5-6 dojrzałych wiśni dziennie.
Wiśnie owoce na zapalenie śluzówki żołądka

Czy lubisz którekolwiek z tych owoców? Postaraj się, aby znalazły się w Twojej codziennej diecie, by złagodzić objawy zapalenia śluzówki żołądka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • DiMarino, M. C. (n.d.). Gastritis
  merckmanuals.com/home/digestive-disorders/gastritis-and-peptic-ulcer-disease/gastritis
 • DiMarino, M. C. (n.d.). Introduction to gastritis and peptic ulcer disease
  merckmanuals.com/home/digestive-disorders/gastritis-and-peptic-ulcer-disease/introduction-to-gastritis-and-peptic-ulcer-disease
 • Gastritis. (n.d.) Retrieved from
  my.clevelandclinic.org/health/articles/gastritis
 • Gastritis. (2015, July)
  niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gastritis

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.