Wrzody żołądka? Wylecz je bananem i ziemniakami

5 stycznia, 2019
Chociaż w przypadku wrzodów żołądka naturalne kuracje nigdy nie zastąpią specjalistycznego leczenia, warto je stosować, ponieważ doskonale łagodzą przykre dolegliwości towarzyszące tej chorobie.

Chorujesz na wrzody żołądka? Bananowo-ziemniaczany koktajl jest prostym i skutecznym naturalnym środkiem, który wspomaga specjalistyczne leczenie tej choroby. Doskonale łagodzi on towarzyszące jej nieprzyjemne objawy i związany z nimi dyskomfort.

Niewielkie rany i wrzody żołądka, które pokrywają ściany żołądka, przełyku i górnej części jelita cienkiego, przynoszą nam tyle problemów i nieprzyjemnych konsekwencji, że w znacznym stopniu wpływają na jakość naszego codziennego życia.

Na szczęście istnieje szereg naturalnych produktów, które są w stanie złagodzić te przykre dolegliwości. Na pewno masz w swojej kuchni banany i ziemniaki! Zawarte w nich enzymy wspomagają naturalną regenerację błony śluzowej żołądka oraz sprzyjają zabliźnianiu się ran i owrzodzenia.

Koktajl z banana na wrzody żołądka

Jednym z głównych składników naszego naturalnego środka do walki z wrzodami żołądka są zielone banany. Są one znacznie bogatszym źródłem skrobi i flawonoidów niż banany żółte, dzięki czemu łagodzą zmiany powstające na błonach śluzowych żołądka.

Zielone banany

Jest oczywiste, że koktajl bananowy nie stanowi panaceum na wrzody żołądka, jest jedynie wsparciem dla leczenia farmakologicznego. Niestety bez konsultacji lekarskiej nie da się samodzielnie pokonać tej choroby.

Napój ten skutecznie sprzyja jednak zabliźnianiu się ran, dzieje się tak dzięki zawartości leucocyanidin – odmiany flawonoidów, które są odpowiedzialne za regenerację chorych tkanek i stanu zapalnego błony śluzowej żołądka.

 • Koktajl lub purée z zielonego banana skutecznie łagodzi zarówno nadkwasotę, jak i zgagę oraz nieprzyjemne uczucie sytości. Jeśli nie jesteś w stanie zdobyć zielonych bananów, wykorzystaj żółte, ale nie powinny być one zbyt dojrzałe.
 • Jako ciekawostkę możemy podać fakt, że ekstrakt z zielonych bananów, dzięki swoim właściwościom regenerującym błonę śluzową wszystkich odcinków przewodu pokarmowego,  jest szeroko stosowany w medycynie naturalnej jako wsparcie tradycyjnych metod leczenia wrzodów żołądka.

Przeczytaj koniecznie: Nadkwaśność żołądka – niezawodne remedium z kapusty

Sok z ziemniaków – jego wpływ na wrzody żołądka

Być może zabrzmi to zaskakująco, ale ziemniaki są niezwykle silnym naturalnym środkiem, który łagodzi nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe, towarzyszące nie tylko chorobie wrzodowej żołądka, ale również wszelkim innym problemom jelitowym.

Wrzody żołądka

Aby sok z ziemniaków miał działanie lecznicze, należy mieć na względzie poniższe uwagi:

 • Sok z ziemniaków należy spożywać tuż po przygotowaniu, nigdy nie zostawiaj go na następny dzień, ponieważ straci on wszystkie swoje właściwości!
 • Ziemniaki nie powinny być zbyt dojrzałe, zdrowe i dobrej jakości, bez białych kiełków wyrastających z ich powierzchni.
 • Przed wyciśnięciem soku z ziemniaków, należy je dokładnie umyć i obrać ze skórki.
 • Połączenie właściwości zielonych bananów i ziemniaków daje silne naturalne lekarstwo na wrzody żołądka, które należy przyjmować codziennie rano na czczo, a następnie odczekać 30 minut i zjeść śniadanie.
 • Spożywanie napoju na pusty żołądek jest kluczowe, ponieważ w tej sposób możemy w pełni wykorzystać wszystkie zawarte w koktajlu cenne składniki odżywcze, na przykład potas, żelazo, wapń czy witaminy A, B i C.
 • Sok z ziemniaków jest bogatym źródłem soli alkalicznych, które łagodzą zapalenie błony śluzowej żołądka i jelita cienkiego. Ponadto wspomaga również oczyszczanie organizmu, usuwanie toksyn wraz z moczem oraz wspomaga proces leczenia, sprawiając że wrzody stopniowo się zamykają.

Przeczytaj koniecznie: Zapalenie żołądka a naturalne leczenie

Bananowo-ziemniaczany koktajl na wrzody żołądka – przepis

Składniki

 • 1 banan (im bardziej zielony, tym lepiej)
 • Połówka niezbyt dojrzałego ziemniaka
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do leczenia wrzodów żołądka najbardziej nadają się zielone, czyli mało dojrzałe banany. Jeśli jednak trudno ci takie dostać, wybierz po prostu te mniej dojrzałe.
 • Obierz banana ze skórki i pokrój na małe kawałki. Następnie należy wycisnąć sok z ziemniaka, jednak wcześniej dokładnie go umyj, obierz ze skórki i pokrój na ćwiartki.
 • Wrzuć ziemniaka do sokowirówki, by otrzymać gęsty sok o białawym kolorze, bogaty w skrobię i witaminy.
 • Przelej sok do blendera, dodaj banana i szklankę wody, po czym dokładnie zmiksuj wszystkie składniki.
 • W rezultacie powstanie koktajl o jasnym kolorze, niezbyt gęsty (dzięki dodaniu szklanki wody) i przyjemny w smaku.Banany i ziemniaki

Jeśli chorujesz na chorobę wrzodową, staraj się codziennie rozpoczynać dzień od szklanki tego soku. Przekonaj się sam, że ma on cudowny wpływ na żołądek, łagodzi zgagę i inne przykre dolegliwości.

Pamiętaj jednak, że leczenie farmakologiczne jest równie ważne w tym przypadku. Regularnie się badaj, przyjmuj leki i unikaj pikantnych i tłustych potraw, a wrzody żołądka będą stopniowo zanikały.

 • Hasik, J., Rajewska, J., Rzymski, K., & Kiczka, M. (1975). Wrzody żołądka i dwunastnicy w przewlekłych chorobach wątroby. Polski Tygodnik Lekarski. https://doi.org/10.1093/cvr/cvq095
 • BROKMAN, H., PIEŁOWSKA, E., & DZIEWICKA, A. (1955). Ostre wrzody żołądka i dwunastnicy oraz ich znaczenie kliniczne. Pediatria Polska. https://doi.org/10.1016/j.jfoodeng.2015.07.010