Zadbać o wątrobę — najlepsze składniki odżywcze i ćwiczenia
Czasami w celu odchudzanie stawiamy sobie za cel utrzymanie zbilansowanej diety, ubogiej w tłuszcz. Zależy nam na uzyskaniu zdrowej sylwetki. Nie powinno to jednak stanowić jedynej motywacji. Powinniśmy podejmować świadomy wysiłek, aby zadbać o wątrobę
Rzeczywistość jest taka, że zwykle pamiętamy o wątrobie tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy. Czy nie byłoby bardziej właściwe podejmowanie odpowiednich i odpowiedzialnych decyzji, aby zadbać o ten ważny organ? Oczywiście! Dlatego zapraszamy w tym artykule do zapoznania się z codziennymi ćwiczeniami i składnikami odżywczymi, które pomagają zadbać o wątrobę.
Zadbać o wątrobę — ważna motywacja
Zobaczmy krótkie zestawienie tego, co możesz zrobić, aby w sposób przemyślany i planowany zadbać o wątrobę.
Odżywki do pielęgnacji wątroby
Badanie przeprowadzone przez dr Edward Group wskazuje, że w dzisiejszych czasach problemy związane z wątrobą stają się coraz bardziej powszechne.
Powodem jest to, że nasze nawyki związane ze stylem życia często są nieprawidłowe. Czynniki takie jak siedzący tryb życia, zła dieta, w której musimy również brać pod uwagę słabą jakość samego jedzenia oraz problemy psychologiczne, takie jak stres i niepokój, mogą łatwo powodować problemy z wątrobą.
Wszystko to zmusza nas nie tylko do uświadomienia sobie, jak ważne są nasze nawyki związane ze stylem życia, ale także do zaakceptowania konieczności wprowadzania zmian i dbania o swoją dietę.
Co powiesz na włączenie tych składników odżywczych do swojej diety?
1. Produkty pełnoziarniste i warzywa kapustne
Aby cieszyć się zdrowszą wątrobą, niezbędne jest spożywanie produktów pełnoziarnistych. Przede wszystkim unikaj rafinowanej białej mąki, która jest używana do produkcji wielu naszych podstawowych produktów spożywczych, takich jak między innymi chleb, ciastka, pizza.
Rafinowana biała mąka nie jest dobrze trawiona i traci składniki odżywcze w procesie rafinacji. Z kolei produkty pełnoziarniste zawierają:
- Otręby: zawiera błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, miedź, cynk i przeciwutleniacze oraz związki fitochemiczne.
- Kiełki: bogaty w witaminę E i zdrowe tłuszcze.
- Bielmo: dostarcza węglowodanów, białka, minerałów i witamin z grupy B.
O ile nie jesteś uczulony, uwzględnij w swojej diecie następujące pokarmy:
- Komosa ryżowa
- Gryka
- Proso (takie, które znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością)
- Owies
Przeczytaj też: Wątroba: zadbaj o nią za pomocą 5 naturalnych środków
2. Witamina C
Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, cytryny, kiwi czy papaje, są bogate w witaminę C. Witamina ta pomaga nam w oczyszczaniu organizmu, a co za tym idzie, zapobiega występowaniu pewnych niedoborów, np. związanych z żelazem, u osób z problemami z nerkami. Sugerują to badania przeprowadzone przez University of Massachusetts-Lowell (USA).
Jeśli chcesz wzmocnić zdrowie swojej wątroby, nie zapomnij rozpocząć dnia od szklanki ciepłej wody z cytryną.
3. Orzechy i awokado
Czy wiesz, że awokado może pomóc zadbać o naszą wątrobę? Jest bogaty w zdrowe tłuszcze, które są niezbędne do wspomagania jego oczyszczania i wzmacniania dzięki wielu składnikom odżywczym.
Nie powinniśmy też zapominać, że awokado jest jednym z najbogatszych pokarmów w glutation , rodzaj cząsteczki utworzonej z 3 aminokwasów, która według tego badania przeprowadzonego w szpitalu Necker Hospital (Francja) jest bardzo niezbędna do pełnienia przez wątrobę jej funkcji oczyszczających.
Tymczasem orzechy włoskie, oprócz glutationu, zawierają również argininę, pokarm, który pozwala wątrobie na detoksykację amoniaku.
A co powiesz na dodawanie do naszego śniadania trzech orzechów każdego dnia?
4. Chlorofil
Chlorofil pomoże nam przede wszystkim leczyć uszkodzenia wątroby. Jest to niezbędne, jeśli chodzi o kontrolowanie żelaza we krwi i promowanie nie tylko zdrowia wątroby, ale także zapewnienie zdrowych, czystych jelit, wolnych od toksyn.
Dowodzą tego badania przeprowadzone w Universitas Islam Sultan Agung (Indonezja).
Biorąc pod uwagę znaczenie chlorofilu dla naszej wątroby, zwróć uwagę na produkty, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie:
- Glony chlorelli.
- Szparag.
- Papryka.
- Brokuły.
- Brukselki.
- Seler.
- Zielony groszek.
- Pory.
- Zielone oliwki.
- Pietruszka.
- Warzywa morskie.
- Szpinak.
Przeczytaj również: Wątroba – jak odżywić ją i oczyścić tymi trzema napojami
Ćwiczenia mające na celu utrzymanie zdrowej wątroby
Kanadyjska Fundacja Zdrowia wątroby oświadczyła, że regularne ćwiczenia są niezbędne do osiągnięcia zdrowej, czystej i silnej wątroby.
Dzięki regularnej aktywności fizycznej możemy uniknąć otyłości i poprawić nasze samopoczucie. Z tego powodu zalecamy, aby każdego dnia poświęcić od pół godziny do godziny na następujące ćwiczenia aerobowe:
- Spacer.
- Pływanie.
- Jazda rowerem.
- Bieganie w umiarkowanie niskim tempie.
- Taniec.
- Aerobik.
Dlaczego nie zacząć już dziś, aby zastosować te wskazówki w praktyce? Z pewnością zauważysz korzyści!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Global Healing Center. (Consulta 2018). 14 FOODS THAT CLEANSE THE LIVER. Online [https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/liver-cleanse-foods/].
- Liver.ca. (Consulta 2018). Online [https://www.liver.ca/].
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). HÍGADO. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/H%C3%ADgado].