Problemy z nerkami - 7 objawów

Bardzo często zdarza się, że trudno jest uzyskać natychmiastową diagnozę niewydolności nerek. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu naukowców jest to jedna z tak zwanych "cichych chorób".
Problemy z nerkami - 7 objawów
Grecia Morillo

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Grecia Morillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Problemy z nerkami dają pewne oznaki, które alarmują nas o tym, że coś nie funkcjonuje prawidłowo w naszym organizmie. W razie wątpliwości najlepszą rzeczą do zrobienia jest uzyskanie informacji na ich temat, aby móc w porę wykryć źródło problemu i skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że zadaniem nerek jest filtrowanie wszystkich odpadów w ciele. Gdy wszystko to zostanie odfiltrowane, jest przekształcane w mocz i opuszcza ciało. Mocz składa się głównie z toksyn i wody.

Jeden z najczęstszych problemów z nerkami występuje, gdy nerki nie filtrują krwi z powodu niewystarczającej ilości płynów, szczególnie wody. Kiedy nie pije się wystarczającej ilości wody, odpady i toksyny są zatrzymywane w ciele. Następnie mocznik i kreatynina gromadzą się w organizmie i zaczynają się w nim rozkładać.

Czy problemy z nerkami można wykryć na początku choroby?

W niektórych przypadkach istnieją różne znaki ostrzegające o problemach już na początku. Powinieneś zwrócić uwagę na każdy z nich. Wskazane jest, aby unikać sytuacji, w których choroba staje się zaawansowana i doprowadza do stanu, który może zakończyć się śmiercią.

Bolące nerki - problemy z nerkami

Przede wszystkim bądź uważny, jeśli cierpisz na jedną z następujących chorób:

  • Cukrzyca
  • Kamienie nerkowe
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Zastoinowa niewydolność serca

Niemniej jednak bardzo często zdarza się, że trudno jest uzyskać natychmiastową diagnozę niewydolności nerek. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu naukowców jest to jedna z tak zwanych “cichych chorób”.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Retencja wody: 10 naturalnych diuretyków

Oznaki, które mogą ostrzegać nas, że mamy problemy z nerkami

Zmiany we wzorcach oddawania moczu

Jednym z bardzo ważnych objawów choroby nerek są zmiany obserwowane w moczu. Nie jest to konkretnie charakterystyka fizyczna, ale raczej ilość i częstotliwość oddawania moczu.

Gdy występują problemy z nerkami, ilość moczu ma tendencję do zwiększania się w pierwszych etapach. Później ma tendencję do zmniejszania się. Dzieje się tak pomimo wzrostu odczucia konieczności oddawania moczu.

Retencja płynów

Retencja płynów jest jednym z nieomylnych objawów problemów z nerkami. Jednym z jej objawów są spuchnięte nogi, opuchlizna pojawia się niezależnie od wykonywania ćwiczeń fizycznych.

W bardziej zaawansowanych przypadkach występuje również miękki obrzęk kostek, dłoni, a nawet twarzy. Retencje zwalcza się poprzez stosowanie specjalnych środków, mających na celu zapobieganie zatrzymywaniu się płynów, nawet jeśli to jedynie rozwiązanie doraźne.

Zwróć uwagę na każdy z tych objawów problemów z nerkami

Chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie i uczucie wycieńczenia są oznaką, że coś nie działa zbyt dobrze w organizmie. To może być również oznaka problemów z nerkami.

Retencja płynów, jak również brak filtracji toksyn i odpadów, wywołują zmęczenie u osób, które mają problemy z nerkami.

Przede wszystkim ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu zbadania medycznych przyczyn chronicznego zmęczenia w Twoim przypadku. W ten sposób będziesz wiedzieć na pewno, czy masz niewydolność nerek lub czy przyczyna ciągłego zmęczenia leży gdzie indziej.

próbka krwi - anemia może, chociaż nie musi, sygnalizować problemy z nerkami

Anemia jest kolejnym wyraźnym znakiem możliwych problemów z nerkami. Jednak niedokrwistość niekoniecznie oznacza, że nerki nie pracują prawidłowo. Badania u specjalisty pozwolą Ci się upewnić, czy anemia jest spowodowana zaburzeniami czynności nerek.

Swędzenie całego ciała

Ogólne swędzenie lub swędzenie skóry jest jednym z wyraźnych objawów problemów z nerkami. Uciążliwy świąd może być spowodowany złym funkcjonowaniem nerek. Toksyny gromadzą się i zagrażają zdrowiu. Jeśli od dłuższego czasu dokucza Ci świąd, bądź ostrożny i odwiedź lekarza.

To może Cię zainteresować ...
Nieprzyjemny zapach moczu i jego przyczyny
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Nieprzyjemny zapach moczu i jego przyczyny

Za nieprzyjemny zapach moczu może odpowiadać stosowana dieta lub odwodnienie. Jeśli utrzymuje się przed długi czas, najlepiej jest udać się do spec...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.