Wszystko, z czym wiążą się uwięzione gazy i jak leczyć ten problem

Uwięzione gazy to bardzo powszechny problem, który zwykle rozwiązuje odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowe nawyki. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Wszystko, z czym wiążą się uwięzione gazy i jak leczyć ten problem

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Uwięzione gazy to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych problemów trawiennych. Te zablokowane bąbelki powodują intensywny ból i uogólniony dyskomfort, który trudno znieść.

W rzeczywistości szacuje się, że 5% wizyt w izbie przyjęć jest spowodowanych przez uwięzione gazy. Powodują tak poważne objawy, że wiele osób myli je z poważnym problemem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem wyrostka robaczkowego, a nawet zawałem serca.

Istnieje kilka sposobów leczenia uwięzionych gazów w domu. Jednak nadal nie ma dostępnych danych dotyczących skuteczności niektórych z tych środków. Dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania, albo często cierpisz z powodu uwięzionych gazów.

Czym są uwięzione gazy?

Każde normalne trawienie powoduje powstawanie gazu. Organizm eliminuje następnie nadmiar gazu przez odbyt lub przez odbijanie. Czasami jednak nie może go wydalić, ponieważ coś utrudnia mu przemieszczanie się przez układ pokarmowy lub coś go zablokuje.

Istnieje kilka pokarmów, które powodują więcej gazów. Ich zidentyfikowanie i unikanie jest często prostym sposobem, aby zapobiec wzdęciom. Dieta jest kluczowym czynnikiem dobrego lub złego trawienia.

Możliwe też, że za nadmierną produkcją gazu kryje się jakieś zaburzenie. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na te objawy i skonsultować się z lekarzem, jeśli problem często nawraca.

Uwięzione gazy często powodują nagłe objawy. Najbardziej charakterystycznym jest obecność ostrego, przeszywającego bólu w okolicy brzucha. Może również wystąpić ogólne uczucie dyskomfortu.

Często pojawia się również uczucie wzdęcia żołądka, któremu często towarzyszą skurcze w okolicy brzucha. Jeśli gaz utknie po lewej stronie okrężnicy, ból będzie promieniował po tej samej stronie.

Gdy uwięzione gazy znajdują się po prawej stronie okrężnicy, często można je pomylić z zapaleniem pęcherzyka żółciowego, kamieniami żółciowymi lub zapaleniem wyrostka robaczkowego. Jednak dyskomfort zwykle ustępuje po wydaleniu gazów.

Uwięziony gaz

Uwięzione gazy mogą przypominać inny stan, taki jak kamienie nerkowe lub zapalenie wewnętrzne.

Dlaczego występują uwięzione gazy?

Uwięzione gazy występują z różnych powodów. Czasami ma to po prostu związek z dietą lub sposobem jedzenia. W innych przypadkach problem wynika z chorób pierwotnych.

Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych przyczyn.

Nieodpowiednie trawienie

Pokarmy, które jemy, a także szybkość, z jaką je spożywamy, wpływają na produkcję gazu. Podobnie istnieją pewne kombinacje, które sprzyjają wzdęciom. Połykanie powietrza podczas jedzenia bardzo mocno wpływa na ten aspekt.

U  niektórych ludzi jelito grube może również działać wolniej podczas przetwarzania gazu i jego wydalania. Być może brakuje mu enzymów, które wspomagają to zadanie. Jedną z możliwych konsekwencji jest powstanie nadmiaru gazu, który następnie utyka.

Nietolerancje pokarmowe lub alergie

Blokowaniu gazu sprzyjają dwa warunki. Jednym z nich jest nietolerancja laktozy. Wynika ona z niedoboru laktazy, czyli substancji umożliwiającej prawidłowe trawienie mleka i jego pochodnych.

Drugi to nietolerancja lub wrażliwość na gluten bez celiakii. W tym przypadku często nie występuje natychmiastowa reakcja alergiczna na produkty zawierające gluten, ale szereg objawów dyskomfortu podczas spożywania tego składnika.

Zaparcie

Zaparcie jest jedną z najczęstszych przyczyn uwięzionych gazów. Jest to stan, w którym dochodzi do mniej niż trzech wypróżnień tygodniowo, a stolce są twarde i suche. Często ten problem zdrowotny obejmuje również trudności z oddawaniem gazów.

Przerost bakteryjny

Przerost bakteryjny to stan, gdy w jelicie cienkim rozwijają się bakterie, które nie powinny się tam rozwijać. Powoduje to wytwarzanie większej ilości gazu niż normalnie.

Złe nawyki

Rozmowa podczas jedzenia lub żucie gumy pozwala powietrzu na przedostawanie się do przewodu pokarmowego. Spożywanie dużych posiłków lub używanie słomki do picia również ma podobny efekt.

Stosowanie sztucznych substytutów cukru, przyjmowanie suplementów zawierających błonnik w postaci babki płesznik oraz palenie tytoniu są również czynnikami zwiększającymi produkcję gazów przez organizm.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Sprawdzone wskazówki na wzdęcia

Problemy zdrowotne, które wpływają na uwięzione gazy

Ponadto istnieje kilka problemów zdrowotnych, które sprzyjają uwięzieniu gazów:

  • Stres
  • Wrzody trawienne
  • Wrzodziejące zapalenie okrężnicy
  • Choroba Crohna
  • Zespół jelita drażliwego
  • Trwała kroplówka zanosowa

Ponadto, jeśli mięśnie w okolicy brzucha zostały naruszone w wyniku wcześniejszej operacji lub porodu, możliwe jest zwiększenie ilości uwięzionego gazu. Niektóre leki dają ten sam efekt.

Jak można leczyć uwięzione gazy?

Istnieje kilka leków dostępnych bez recepty, które leczą uwięzione gazy. Jednak nie jest łatwo stwierdzić, czy pomogą one konkretnej osobie. Dlatego najlepiej wypróbować je pod okiem lekarza i ocenić ich działanie.

Produkty z simetikonem działają poprzez rozbijanie pęcherzyków powietrza w celu pozbycia się uwięzionych gazów. Z drugiej strony tabletki, kapsułki lub sproszkowany węgiel aktywny są również przydatne do zapobiegania gazom i ich eliminowania.

Niektóre domowe środki zaradcze również okazują się skuteczne, o ile nie ma poważnej choroby podstawowej. Najczęstsze zalecenia są następujące:

  • Spaceruj przez kilka minut.
  • Delikatnie masuj bolące miejsce.
  • Wypróbuj niektóre pozycje jogi. W szczególności połóż się i połącz kolana z klatką piersiową, obejmując je ramionami unosząc głowę, aby ich dotknąć.
  • Picie herbaty miętowej, rumiankowej lub imbirowej. Możesz również wypić napar z anyżu, kolendry lub kurkumy.
  • Soda oczyszczona: Wystarczy rozcieńczyć 1/2 łyżeczki w szklance wody. Według badań nie należy przekraczać tej ilości.
  • Ocet jabłkowy: Rozpuść jedną łyżkę octu jabłkowego w szklance wody i wypij.
Bicarbonato de sodio para los gas atrapados.
Soda oczyszczona może sprzyjać szybkiemu wytwarzaniu gazów w jelicie po przekroczeniu określonych dawek, dlatego jej stosowanie powinno być ograniczone.

Jak zapobiegać uwięzieniu gazów?

Najlepszym sposobem zapobiegania uwięzionym gazom jest zdrowa dieta. Kiedy gaz powstaje na skutek nietolerancji laktozy, dobrym pomysłem może być zastosowanie niektórych leków. Bardzo pozytywnym środkiem jest także regularna aktywność fizyczna.

Ponadto postępuj zgodnie z tymi zaleceniami:

  • Jedz mniejsze porcje pokarmów powodujących wzdęcia.
  • Unikaj gumy do żucia i twardych cukierków.
  • Nie spożywaj zbyt dużych posiłków.
  • Nie pij płynów gazowanych.
  • Powstrzymaj się od palenia.

Uwięzione gazy są bardzo irytujące, ale można je kontrolować za pomocą dobrych nawyków lub domowych środków zaradczych. Jeśli ten problem występuje bardzo często lub powoduje silny dyskomfort, najlepiej udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Quevedo C, L., Rojas, M., & Soto, M. (2011). Intolerancia a la lactosa. Rev. pediatr. electrón.
  • Fordtran JS, Morawski SG, Santa Ana CA, Rector FC Jr. Gas production after reaction of sodium bicarbonate and hydrochloric acid. Gastroenterology. 1984 Nov; 87(5):1014-21. PMID: 6090255.
  • Barúa, R. L. (2017). Flatulencia. Revista de Gastroenterología del Perú, 22(3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.