Czy to dobry pomysł na oczyszczenie jelita, czy lepiej to zrobić w sposób naturalny?

Zdrowa i zróżnicowana dieta z dużą ilością owoców, warzyw, błonnika i wody to najskuteczniejszy sposób na wzmocnienie i czystość jelit.
Czy to dobry pomysł na oczyszczenie jelita, czy lepiej to zrobić w sposób naturalny?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jelito jest organem odpowiedzialnym za pozyskiwanie składników odżywczych i wody, które są przyjmowane z pożywienia, a następnie wchłaniane przez organizm. Dzieli się na jelito cienkie, które ma długość od pięciu do siedmiu metrów, oraz jelito grube, które ma około półtora metra długości.

Pokarm jest wchłaniany głównie przez ścianę jelita cienkiego. Natomiast jelito grube pełni funkcję ponownego wchłaniania spożytej wody. W tym czasie zagęszcza również resztki jedzenia, którego dana osoba nie potrzebuje. W ten sposób powstaje stolec, który ostatecznie jest wydalany przez odbyt.

Gdy ten proces nie rozwija się prawidłowo, niektóre z najczęstszych dolegliwości, na które cierpi dana osoba, to zaparcia, podrażnienie jelit lub stany zapalne. Ale czy dobrym pomysłem jest oczyszczenie jelita?

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym pytaniu oraz o naturalnych sposobach zapobiegania niektórym z tych dolegliwości i zapobiegania im lub ich zwalczania. A konkretnie zagłębimy się w koncepcję „hydroterapii okrężnicy”, nowej techniki, która ma skutecznie oczyszczać jelita i jelita.

W każdym razie zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, jeśli cierpisz na jakiekolwiek problemy zdrowotne. Jest to szczególnie ważne, gdy ból staje się ostry lub długotrwały. Tylko lekarz może przepisać odpowiednie leczenie na konkretny problem.

Czy przeprowadzać oczyszczenie jelita?

jelita limpiarne

Wiadomo, że resztki mogą gromadzić się w jelicie grubym podczas procesu, w którym spożyty pokarm przechodzi przez jelita, aby dotrzeć do odbytu. Jeśli nie zostaną wyeliminowane, wielu uważa, że te odpady mogą utrudniać tranzyt jelitowy. W konsekwencji może to powodować nagromadzenie toksyn, które podrażniają, wywołują stan zapalny i zatykają okrężnicę.

Aby temu zapobiec, dość popularna stała się nowa technika zwana „hydroterapią okrężnicy” lub „oczyszczaniem okrężnicy”. Jakich argumentów używają ci, którzy popierają jej skuteczność? Twierdzą, że może eliminować odpady nagromadzone w jelicie grubym, od toksyn po bakterie, a nawet niektóre pasożyty. Dlatego jest to rodzaj detoksykacji. Niektórzy twierdzą również, że w ten sposób można uniknąć zaparć, a nawet poprawić stan skóry.

Jednak, inny pogląd przedstawia dr Rodrigo Valderrama, gastroenterolog z Clínica Alemana. Generalnie przeprowadzanie oczyszczania okrężnicy w celu „odtrucia” nie jest praktyką naukowo uzasadnioną, według kryteriów medycznych.

Według niego „pomysł, że to nagromadzenie jest toksyczne dla organizmu, nie jest prawdziwy. Wokół tej kwestii narosło wiele mitów. Prawda jest taka, że wytwarzanie stolca jest normalnym i bardzo złożonym aktem fizjologicznym. W tym procesie wchłaniana jest woda i witaminy, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Ponadto istnieje nawet wiele mechanizmów neurologicznych zaangażowanych w kontrolę wypróżnień, których jeszcze nie do końca rozumiemy”.

W rzeczywistości oczyszczanie jelita grubego jest stosowane jako przygotowanie przed wykonaniem pewnych procedur medycznych, takich jak kolonoskopia. Technika ta, oferowana do innych celów, takich jak detoksykacja, nie przynosi korzyści. A w rzeczywistości może być nawet szkodliwa dla organizmu. Dzieje się tak, ponieważ własny układ pokarmowy i jelita już usuwają z organizmu odpady i bakterie, więc nie jest potrzebny żaden zewnętrzny czynnik.

Czy możemy naturalnie oczyścić ten obszar ciała?

Oczyść jelito

Jak już widzieliśmy, organizm jest mądry i ma własne mechanizmy obronne i pielęgnacyjne. Możemy zatem pomóc ciału w prawidłowym wykonywaniu jego funkcji poprzez dbanie o siebie i prowadzenie zdrowego stylu życia.

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędna jest zróżnicowana i kompletna dieta. Każdy pokarm ma swoje właściwości. Natomiast połączenie ich wszystkich jest sposobem, w jaki organizm otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. W szczególności warto wspomnieć o znaczeniu owoców, warzyw i zbóż, czyli pokarmów, które każdy z nas powinien spożywać na co dzień.

  • Najwięcej witamin dostarczających energii i wzmacniających układ odpornościowy znajduje się w owocach. Ponadto owoce zawierają również przeciwutleniacze.
  • Podobnie warzywa zawierają minerały, które utrzymują równowagę organizmu. Dodatkowo mają również dużą ilość błonnika. Warzywa są bogate w potas i pomagają wyeliminować retencję płynów, która często występuje, gdy spożywamy dużo pokarmów bogatych w sód.
  • Z drugiej strony, warzywa i zboża dostarczają nam błonnika, pomagają podnieść poziom żelaza we krwi i zwiększają ruchy perystaltyczne jelit.

Myślimy, że może ci się spodobać: Wysoka temperatura – jak ją zbić naturalnie?

Zawsze pij dużo wody, aby naturalnie oczyścić jelita

Na koniec należy pamiętać, że woda jest najlepszym sprzymierzeńcem zdrowia jelit i całego organizmu. Dzięki wodzie organizm jest odpowiednio nawodniony, jego temperatura jest regulowana, a to również sprzyja oczyszczaniu organizmu.

Jak widać, naturalny proces detoksykacji organizmu nie wymaga żadnej magicznej techniki ani przyjmowania suplementów czy dziwnych pokarmów. Po prostu musisz uważać na swoje nawyki i jeść tylko właściwe produkty w odpowiednich ilościach. Oczywiście musisz też pić dużo wody! W ten sposób zachowasz zdrowe ciało i czyste jelita.

Jeśli zaczniesz odczuwać dziwne objawy lub odczuwasz ból, koniecznie udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Healthline.com Small intestine [Online] Available at: www.healthline.com/human-body-maps/small-intestine
  • Palacios Gil-Antuñano N, Montalvo Zenarruzabeitia Z, Ribas Camacho AM. Alimentación, nutrición e hidratación en el deporte. Servicio de Medicina, Endocrinología y Nutrición. Centro de Medicina del Deporte. Consejo Superior de Deportes.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.