Węgiel aktywny - 6 powodów, by mieć go w apteczce

Węgiel aktywny to nie tylko skuteczne lekarstwo na biegunkę!
Węgiel aktywny - 6 powodów, by mieć go w apteczce
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Węgiel aktywny jest produktem roślinnym. Jego powierzchnia składa się z niewielkich porów działających jak filtry, które wychwytują związki znajdujące się w gazach i cieczach.

Węgiel aktywny jest przetwarzany w wysokich temperaturach, co zmniejsza rozmiar porów i sprawia, że zamienia się on w czarny proszek, który jest często stosowany w medycynie.

Od lat węgiel uważany jest za “naturalne antidotum” na wiele dolegliwości. Ten użyteczny środek wspomaga procesy detoksykacji organizmu poprzez pochłanianie szkodliwych, chemicznych cząstek, takich jak pozostałości metalu i toksyn, które mają tendencję do przemieszczania się w krwiobiegu.

Węgiel ma nawet zdolność neutralizowania działania różnych rodzajów trucizn. Jakby tego było mało, działa jako środek przeciwzapalny i przeciwutleniający. Dlatego chcielibyśmy udostępnić sześć jego głównych zastosowań oraz podzielić się z Wami wiedzą na temat tego, dlaczego warto zawsze mieć go w domowej apteczce.

1. Węgiel aktywny zwalcza stany zapalne żołądka i gazy

Spożywanie kapsułek z węglem aktywowanym jest alternatywną metodą leczenia niestrawności i gazów. Obie te dolegliwości często są następstwem przejedzenia lub efektem niezdrowej diety.

Węgiel wchłania cząstki, które utrudniają trawienie, zapobiegając tym samym stanom zapalnym.

kobieta z niestrawnością - pomoże węgiel aktywny
  • Weź 500 mg węgla, jeśli planujesz zjeść coś, co zwykle wywołuje u Ciebie niestrawność.
  • Po zażyciu węgla wypij jedną lub dwie szklanki wody. Dzięki temu jego działanie będzie jeszcze silniejsze.

2. Wspomaga detoks układu trawiennego

Prawdopodobnie nie myślisz o tym zbyt często, ale warto uświadomić sobie, że Twój układ trawienny jest narażony na kontakt z ogromną ilością toksycznych substancji. Na przykład takimi jak pestycydy, które znajdują się w pokarmach, które jesz czy chemikaliami w wodzie, którą pijesz, a nawet zarodkami pleśni.

Te cząsteczki gromadzą się w Twoim organizmie, a ich nadmiar z czasem powoduje problemy zdrowotne.

  • Spożywanie 10 gramów aktywowanego węgla na 90 minut przed każdym posiłkiem może pomóc w oczyszczeniu układu trawiennego.
  • Kuracja węglem powinna trwać przez 2 dni. W tym czasie postaraj się jeść duże ilości ekologicznych owoców i warzyw.

3. Węgiel aktywny to sposób na kaca

Chociaż nie wchłonie alkoholu, który wciąż krąży w Twoim krwiobiegu, może pomóc usunąć toksyny, które gromadzą się w organizmie, gdy za dużo wypijesz i na drugi dzień dokucza Ci kac.

Oznacza to, że kiedy zażywasz aktywny węgiel, Twoja przemiana materii przyspiesza, a toksyny są łatwiej usuwane z organizmu.

kobieta z whisky - węgiel aktywny na kaca
  • Zażyj 500 mg węgla aktywnego i popij dwiema lub trzema szklankami wody.

4. Pomaga w leczeniu ukąszeń owadów

Spożywanie kapsułek z węglem aktywowanym może być antidotum na niebezpieczne ukąszenia owadów. Dodatkowo nakładanie go na ukąszenia może pomóc w leczeniu stanów zapalnych i zapobiegać pozostawaniu blizn czy przebarwień na skórze.

Pomaga także poprawić krążenie w zainfekowanych fragmentach ciała. Czyni to poprzez absorbowanie toksyn i szkodliwych substancji znajdujących się na ich powierzchni.

  • Zmieszaj zawartość jednej kapsułki z olejem kokosowym i nałóż na ślad po ugryzieniu.
  • Owiń ugryzienie bandażem i stosuj tę maść tak długo, dopóki ślad całkowicie nie zniknie.

5. Wspomaga odtruwanie wątroby i nerek

Wątroba i nerki pomagają w odfiltrowywaniu zanieczyszczeń z krwi i zapobiegają tym samym ich przemieszczaniu się do zdrowych komórek w ciele.

Kiedy oba narządy są przeciążone, ich właściwości oczyszczające spowalniają. W rezultacie toksyczne cząsteczki, odpady i inne substancje gromadzą się w Twoim organizmie i negatywnie wpływają na Twoje zdrowie.

Aktywowany węgiel drzewny łatwo absorbuje te odpady. Co więcej, ponieważ pobudza nerki i wątrobę do pracy, wspomaga procesy ich detoksykacji.

przeciążona wątroba
  • Wsyp pół łyżeczki proszku z kapsułki węgla aktywowanego do szklanki wody i zamieszaj.
  • Postaraj się pić tę miksturę 3 razy dziennie.

6. Zwalcza infekcje bakteryjne i wirusowe

Regularne spożywanie niewielkich ilości węgla aktywowanego jest sposobem na wzmocnienie Twojego układu odpornościowego. Poprawia zdolność reagowania organizmu na zagrożenia ze strony czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie i wirusy.

Wynika to z tego, że cząsteczki węgla mają umiejętność łączenia się z odpadami znajdującymi się we krwi. W ten sposób poprawia jej zdolność do utrzymania właściwego poziomu przeciwciał.

  • Jeśli złapiesz infekcję układu oddechowego lub moczowego, zażyj 500 mg węgla aktywnego i popij dwiema szklankami wody.

Czy znałeś te zastosowania węgla aktywnego? Jeśli nie, teraz z pewnością go wypróbujesz! Zwłaszcza że węgiel aktywny jest bardzo tani i bez problemu można kupić go w każdej aptece lub sklepie ze zdrową żywnością, co sprawia, że bez problemu możesz używać go jako alternatywnego środka leczniczego.

Jeśli zażywasz węgiel, pamiętaj, żeby zawsze popijać go dużą ilością wody, ponieważ może powodować odwodnienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.