Oczyszczanie żołądka i złagodzenie wzdęć - domowe sposoby
Oczyszczanie żołądka i pomaganie mu w łagodzeniu wzdęć jest możliwe za pomocą niektórych domowych środków. W rzeczywistości stało się to bardzo zdrowym nawykiem, ponieważ oprócz eliminacji toksyn poprawia się procesy trawienne i zapobiega się zaburzeniom, takim jak zaparcia.
Oczyszczanie żołądka jest szczególnie wskazane gdy prowadzimy siedzący tryb życia. Nadmierne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, stres i inne czynniki wpływają na zdrowie i obniżają jakość życia. Na przykład mogą zwiększyć uczucie ciężkości i sprawić, że brzuch będzie wyglądał na bardziej wzdęty niż zwykle. Ponadto trawienie staje się cięższe, a czasem bolesne.
Dlatego tak ważne jest przyjęcie i utrzymanie zdrowych nawyków. Jednocześnie obecny trend w dietach detoksykujących zaleca korzystanie z niektórych domowych środków zaradczych w celu zwiększenia wszystkich korzyści, jakie mogą zapewnić.
Poniżej podzielimy się kilkoma ciekawymi metodami, które łagodzą objawy żołądkowe i łagodzą wzdęcia, jednocześnie stymulując ich oczyszczanie.
Naturalne środki na oczyszczanie żołądka
1. Napar z mniszka lekarskiego i rumianku
Napar z mniszka lekarskiego z rumiankiem to napój, który doskonale oczyszcza żołądek i łagodzi uczucie ciężkości. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie, może łagodzić wzdęcia. Ponadto mówi się, że może sprzyjać eliminacji toksyn.
Składniki
- Woda (1 szklanka lub 250 ml)
- 1 łyżeczka mniszka lekarskiego (5 g)
- 1 łyżeczka kwiatów rumianku (5 g)
Procedura
- Podgrzej szklankę wody, a gdy się zagotuje, zdejmij ją z ognia i dodaj zioła we wskazanych ilościach.
- Odstaw na 5 do 10 minut i wypij.
- Możesz go pić do trzech razy dziennie.
2. Rosół z selera i cebuli
Ten bulion z selera i cebuli to danie, które w naturalny sposób pomoże oczyścić żołądek i złagodzić wzdęcia. Łączy w sobie dwa pokarmy, które oprócz dostarczania pewnej ilości błonnika dostarczają kilku niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych.
Składniki
- 3 cebule
- 1 łodyga selera
- 1 szczypta soli
- 2 litry wody
- 1 łyżka oliwy z oliwek (16 g)
Procedura
- Najpierw wlej wodę do dużego garnka i postaw na średnim ogniu.
- W międzyczasie obierz cebulę i pokrój na kilka kawałków.
- Dobrze umyj seler i drobno go posiekaj, aby ułatwić ci jedzenie.
- Gdy woda zacznie się gotować, dodaj warzywa, szczyptę soli i olej.
- Gotuj przez 30 minut, a następnie skonsumuj.
- Powtarzaj jego spożycie trzy razy w tygodniu.
3. Woda z siemienia lnianego
Woda z siemienia lnianego to nie tylko napój odpowiedni do zwalczania zaparć i eliminacji toksyn, ale także do oczyszczania żołądka i łagodzenia uczucia ciężkości. Ponadto może dostarczać pewną ilość kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika i przeciwutleniaczy, ze względu na zawartość nasion lnu.
Składniki
- 1 łyżka siemienia lnianego (10 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Procedura
- Dodaj łyżkę siemienia lnianego do szklanki wody i odstaw na noc.
- Następnego dnia odcedź nasiona, a następnie wypij zagęszczoną wodę.
- Pij przez siedem dni z rzędu; możesz też dodać trochę soku z cytryny.
4. Ciepła woda z cytryną
Ciepła woda z cytryną na pusty żołądek jest uważana za jedną z najlepszych opcji detoksykacji organizmu i zwalczania dolegliwości trawiennych, a także oczyszczania żołądka i łagodzenia wzdęć. Dzieje się tak dlatego, że cytrynie przypisuje się właściwości alkaliczne, które eliminują nadmierną kwasowość i poprawiają aktywność mikroflory jelitowej.
Składniki
- Sok z 1 ekologicznej cytryny
- 1 szklanka wody (200 ml)
Procedura
- Podgrzej wodę do średniej temperatury i dodaj sok z cytryny.
- Pij codziennie rano, z samego rana.
Przeczytaj również: Korzyści, z jakimi wiąże się picie wody na pusty żołądek
5. Koktajl oczyszczający żołądek i łagodzący uczucie ciężkości
Ten naturalny koktajl ma właściwości moczopędne, trawienne i odtruwające, ponieważ jego główne składniki zawierają dużą ilość błonnika i substancji przeciwutleniających.
Składniki
- 1 jabłko
- 2 marchewki
- 2 łodygi selera
- 1 szklanka wody (200 ml)
Procedura
- Przede wszystkim dobrze umyj wszystkie składniki i pokrój je na kilka kawałków, aby łatwiej się mieszały.
- Następnie wrzuć wszystko do blendera, dodaj szklankę wody i miksuj przez kilka minut do uzyskania jednolitego napoju.
- Podawać świeżo przygotowane i spożywać dwa razy dziennie.
- Przyjmuj to przez co najmniej dwa tygodnie z rzędu.
6. Napar z oregano
Napar z oregano przed pójściem spać to kolejny domowy środek oczyszczający żołądek i łagodzący uczucie ciężkości. Jeśli chcesz skorzystać z jego zalet, przygotuj następujący napój.
Składniki
- Oregano (1 łyżeczka lub 5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Procedura
- Dodaj łyżkę oregano do szklanki wrzącej wody i pozostaw na 10 minut.
- Po tym czasie odcedź i skonsumuj.
- Powtarzaj tę samą dawkę przez tydzień.
Aby uzupełnić działanie tych środków i zapewnić dobre zdrowie układu pokarmowego, nie zapomnij włączyć do swojej diety dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik. Dzięki tym środkom ostrożności oczyszczanie żołądka i łagodzenie ciężkości stanie się nawykiem, który twoje ciało będzie wykonywać z łatwością!
Czy kiedykolwiek myślałeś, że Twoje problemy z trawieniem mogą być spowodowane lękiem? Zapraszamy do zapoznania się z naszym specjalnie wybranym artykułem poniżej.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alonso Esteban, J. I. (2015). El hinojo (Foeniculum Vulgare Mill.) en las ciencias farmaceúticas. https://eprints.ucm.es/id/eprint/48527/1/JOSE%20IGNACIO%20ALONSO%20ESTEBAN.pdf
- Khan, I., Samson, S. E., & Grover, A. K. (2017, May 1). Antioxidant Supplements and Gastrointestinal Diseases: A Critical Appraisal. Medical Principles and Practice. S. Karger AG. https://doi.org/10.1159/000468988
- Hu, C. (2018). Taraxacum: Phytochemistry and health benefits. Chinese Herbal Medicines, 10(4), 353–361. https://doi.org/10.1016/j.chmed.2018.08.003
- N., H. (2012). Pharmacological properties of flax seeds: A review. Hygeia, 4(2), 70–77. Retrieved from http://www.embase.com/search/results?subaction=viewrecord&from=export&id=L368539860%5Cnhttp://www.hygeiajournal.com/Downloads/171325960470-77 dr.pdf
- Singletary, K. (2010, May). Oregano: Overview of the literature on health benefits. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0b013e3181dec789
- Srivastava, J. K., & Gupta, S. (2010). Health benefits of chamomile. Recent Progress in Medicinal Plants, Volume 27, 33–53.
- Tenor Tenor, M. J., & García González, L. (2013). El hinojo y sus propiedades carminativas. https://idus.us.es/bitstream/handle/11441/55494/El%20hinojo%20y%20sus%20props%20carminativas.pdf?sequence=1
- Tyagi, S., J. Chirag, P., Dhruv, M., Ishita, M., Gupta, A. K., Usman, M. R. M., … Maheshwari, R. K. (2013). Medical Benefits of Apium Graveolens (Celery Herb). Journal of Drug Discovery and Therapeutics, 1(5), 36–38. Retrieved from http://jddt.in/index.php/jddt/article/view