Włoskie jedzenie - jakich błędów unikać podczas jego przyrządzania

Aby osiągnąć doskonały wynik, należy unikać następujących błędów podczas przygotowywania włoskich potraw. Dowiedz się o nich wszystkiego w tym artykule!
Włoskie jedzenie - jakich błędów unikać podczas jego przyrządzania
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Włoskie jedzenie ma doskonałą reputację. Jest znane ze swojego fantastycznego smaku, a także dostarcza sporą garść niezbędnych składników odżywczych. Regularne włączanie włoskiego jedzenia do naszej diety uważane jest za zdrowe. Istnieje jednak kilka typowych błędów, których należy unikać podczas gotowania włoskich potraw.

Przede wszystkim należy zauważyć, że kuchnia ta ma wiele podobieństw z dietą śródziemnomorską. Obie obfitują w węglowodany złożone i dobrej jakości tłuszcze nienasycone. Ponadto wiele przepisów na włoskie jedzenie zawiera dużo warzyw.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się głównym błędom, które często popełnia się podczas przygotowywania włoskich potraw. Unikając ich, będziesz mogła poprawić jakość swoich przepisów.

1. Włoskie jedzenie – błąd numer jeden: dodawanie przypraw podczas gotowania makaronu

Do przygotowania makaronu potrzebne są tylko dwa składniki: woda i sól. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji producenta, aby był al dente, czyli miał jędrną konsystencję. W ten sposób wchłanianie węglowodanów jest wolniejsze.

Natomiast do różnych sosów i dodatków należy dodawać zioła i przyprawy. W ten sposób uzyskasz jak najwięcej z ich właściwości, na przykład antyoksydacyjnych, które, jak wykazano, zmniejszają ryzyko wielu chorób.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Wypróbuj ten pyszny niskokaloryczny przepis na galaretkę pomidorową

2. Błąd numer dwa w stosowaniu włoskiej kuchni: picie cappuccino o każdej porze dnia

Cappuccino to nic innego jak kawa w połączeniu z kakao. Napój ten zapewnia pewne korzyści zdrowotne, gdy pijesz go bez cukru. Zawiera wiele antyoksydacyjnych flawonoidów, które neutralizują powstawanie wolnych rodników.

W rzeczywistości regularne spożywanie kawy ma wiele korzyści zdrowotnych według badań opublikowanych w European Journal of Epidemiology. Najbardziej pozytywne efekty odczuwa się po spożyciu jednej do dwóch filiżanek dziennie.

Jednak cappuccino to rodzaj kawy, którą Włosi piją na śniadanie, z samego rana. Po obiedzie lepiej zdecydować się na inny rodzaj tego napoju, np. espresso.

Café en la gastronomía italiana.
Cappuccino idealnie nadaje się na śniadanie, ale przez resztę dnia najlepszą opcją jest espresso.

3. Używanie makaronu bez rowków to już nie włoskie jedzenie

Włosi rzadko używają gładkich makaronów. Na ogół wybierają odmiany makaronów, które mają rowki na powierzchni. Dzięki temu sosy mają lepszą przyczepność i unika się ich marnowaniu na dnie naczynia.

4. Włączenie dowolnego rodzaju sera do przepisów na dania kuchni włoskiej

Ser to rodzaj żywności o wyjątkowych właściwościach i jakości. W obfitych ilościach d ostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej. Te składniki odżywcze są niezbędne, aby zapobiegać rozwojowi stanów, które wpływają na beztłuszczową masę ciała, co potwierdzają badania opublikowane w czasopiśmie Nutrition Research.

Zresztą odpowiednio dobrany ser jest dobrą opcją, jeśli chodzi o doprawianie makaronu. Jeśli chodzi o włoskie jedzenie, najczęściej stosuje się odmianę parmezanu. Dodatkowo najlepiej, aby ten produkt leżakował przez co najmniej 18 miesięcy.

Podoba Ci się ten artykuł? Uważamy, że możesz również przeczytać: 4 świetne zdrowe przepisy do uwzględnienia w cotygodniowym menu, aby ponownie wykorzystać resztki

5. Niewykorzystywanie wody używanej do gotowania makaronu

Woda, w której gotowany jest makaron, może być wykorzystana do poprawienia smaku sosów, które dodasz do niego później. Z tego powodu najlepiej nie pozwolić jej się zmarnować. Dzięki niej możesz  zrobić jeszcze lepsze danie prawdziwie włoskiej kuchni.

6. Dodawanie gotowych smażonych pomidorów to kolejny błąd, jeśli chodzi o włoskie jedzenie

Smażone pomidory sprzedawane w w wielu częściach świata są naprawdę kiepskiej jakości. Ponadto mogą zawierać w swoim składzie dodane cukry, co negatywnie wpłynie na kontrolę glikemii i funkcje metaboliczne.

Włosi jako bazę wielu przepisów używają naturalnych pomidorów. Czasem je miażdżą, ale kluczem jest to, że pomidory są bez żadnych dodatków. Co najwyżej dodają bazylię lub oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, aby poprawić smak.

7. Używanie śmietany do robienia carbonara

We Włoszech sos carbonara robi się z żółtka jaja i specjalnym rodzajem mięsa charakterystycznego dla tego kraju. Chociaż prawdą jest, że ten ostatni składnik można zastąpić pancettą, nie należy używać śmietany, aby poprawić konsystencję gotowego dania.

Jajko musi być jednym z głównych składników, obok sera pecorino. W ten sposób uzyskany efekt będzie bardziej wierny tradycyjnej recepturze.

włoskie jedzenie
Makaron Carbonara to klasyczne włoskie jedzenie, które jednak niewielu kucharzy potrafi wiernie odtworzyć.

8. Łączenie potraw z pieczywem czosnkowym

Pieczywo czosnkowe jest powszechnym produktem we Włoszech, ale jest tam używany jako przystawka. To, czego nigdy nie powinno się robić, to podawanie tego rodzaju pieczywa do głównego dania lub makaronu.

W rzeczywistości wiele z tych posiłków nie podaje się nawet z normalnym chlebem. Sam makaron jest już wystarczającym źródłem węglowodanów, dlatego lepiej nie wprowadzać drugiego składnika o wysokiej zawartości węglowodanów.

Unikaj tych typowych błędów podczas gotowania włoskich potraw

Teraz znasz już najbardziej typowe błędy popełniane, które możesz popełnić przyrządzając włoskie jedzenie. Unikając ich, możesz mieć pewność, że przygotujesz pyszny przepis, który będzie bardziej wierny oryginalnej wersji. Jeśli chcesz przygotować makaron jak prawdziwy Włoch, weź pod uwagę te wskazówki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kocaadam, B., & Şanlier, N. (2017). Curcumin, an active component of turmeric (Curcuma longa), and its effects on health. Critical reviews in food science and nutrition57(13), 2889–2895. https://doi.org/10.1080/10408398.2015.1077195
  • Kim, Y., Je, Y., & Giovannucci, E. (2019). Coffee consumption and all-cause and cause-specific mortality: a meta-analysis by potential modifiers. European journal of epidemiology34(8), 731–752. https://doi.org/10.1007/s10654-019-00524-3
  • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.