Dieta śródziemnomorska może poprawić pamięć - Krok do Zdrowia

Pokarmy diety śródziemnomorskiej, takie jak te, które zawierają kwasy omega-3 i przeciwutleniacze, mają korzystny wpływ na zdrowie mózgu. W tym artykule odkryjesz, co mówią na ten temat badania.
Dieta śródziemnomorska może poprawić pamięć - Krok do Zdrowia
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta śródziemnomorska przynosi liczne korzyści zdrowotne. Jedną z nich jest jej zdolność do poprawy pamięci. Jedną z głównych cech tej diety opartej na spożywaniu świeżych produktów jest to, że jest bogata w elementy zawierające wysokiej jakości składniki odżywcze.

Oprócz tego, że działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy, dieta śródziemnomorska może również chronić organizm przed zaburzeniami funkcji poznawczych. Zwiększenie spożycia niektórych pokarmów doskonale działa na poprawne funkcjonowanie mózgu. Na co wskazują wyniki przeprowadzonych badań?

Dieta śródziemnomorska: kwasy tłuszczowe, a pamięć

Nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania mózgu są kwasy tłuszczowe, zwłaszcza nienasycone. Z tego powodu eksperci uważają, że dieta śródziemnomorska poprawia pamięć. Te składniki odżywcze odgrywają rolę w budowie i rozwoju mózgu. Ponadto stymulują pracę mózgu, a nawet mogą zmniejszać jego obrzęk.

Kwasy tłuszczowe zawarte są między innymi w następujących produktach:

Badanie opublikowane w czasopiśmie Life Sciences stwierdza, że regularne spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 pomaga poprawić pamięć. Dodaje również, że te składniki odżywcze działają jako czynniki przeciwutleniające i przeciwzapalne, co może zapobiegać zmianom, do których dochodzi w hipokampie.

Pokarmy z diety śródziemnomorskiej.
Dieta śródziemnomorska składa się z wielu produktów spożywczych zawierających kwasy tłuszczowe omega-3. Eksperci uważają, że ich spożywanie pomaga chronić zdrowie mózgu.

Dieta śródziemnomorska: antyoksydanty poprawiają pamięć

Przeciwutleniacze to kolejny istotny element, który może pomóc zachować oraz poprawić poznawcze funkcje mózgu. Dieta śródziemnomorska jest bogata w te substancje. Nie bez znaczenia jest tutaj stosowanie warzyw. Aby włączyć do codziennej diety flawonoidy, takie jak antocyjany lub kurkumina, należy spożywać czerwone warzywa i przyprawy.

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Aging Clinical and Experimental Research, regularne spożywanie tych składników odżywczych może poprawić pamięć u dorosłych.

Ponieważ dieta śródziemnomorska zawiera wiele produktów roślinnych, jest również bogata w przeciwutleniacze, które poprawiają pamięć. Gdy organizm je wchłonie, łagodzą negatywne działanie wolnych rodników, poprawiają zdolności poznawcze i zmniejszają ryzyko rozwoju innych złożonych chorób.

Ten artykuł może Cię również zainteresować: Kwasy Omega – co musisz o nich wiedzieć?

Co wiadomo na temat wina?

Pomimo wielu zalet tej diety, należy uważać na jeden z jej składników. Choć eksperci wierzyli, że picie kieliszka wina dziennie poprawia zdrowie układu krążeniowego, ostatecznie mit ten został obalony.

Nie zaleca się spożywania alkoholu. Dlaczego? Ponieważ wywiera on negatywny wpływ na sprawność poznawczą, co wpływa na pamięć krótkotrwałą i długotrwałą.

Chociaż niektóre starsze artykuły naukowe stwierdzają, że wino zawiera przeciwutleniacze, w rzeczywistości ilość zawartych w nim garbników jest znacznie niższa niż zawartość taniny w winogronach. Ponadto sam alkohol zmniejsza ich wchłanianie i powoduje problemy jelitowe.

Z najnowszych badań wynika, że spożywanie wina nie ma wpływu na ryzyko rozwoju chorób serca.

Osoba nalewająca kieliszek wina.
Eksperci odradzają spożywanie alkoholu, w tym wina.

Dieta śródziemnomorska, a pamięć

Zróżnicowana dieta, która przedkłada spożywanie świeżej żywności nad przetworzoną, może poprawić pamięć. Dieta śródziemnomorska jest bogata w warzywa i wysokiej jakości tłuszcze. Te składniki odżywcze działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie, dlatego mają pozytywny wpływ na sprawność poznawczą mózgu.

Ponadto wszystkie te substancje mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju złożonych chorób w perspektywie średnio- i długoterminowej. Z tego powodu eksperci zalecają regularne spożywanie produktów roślinnych, a także ryb i przypraw.

Zamiast stosowania wina najlepiej więc pić więcej wody. Stosowanie przypraw do przyrządzania potraw jest ważne, ponieważ stanowi dużą wartość dodaną do diety. Większość z tych składników ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą pomóc w poprawie pamięci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alzoubi KH., Mayyas F., Abu Zamzam HI., Omega 3 fatty acids protects against chronic sleep deprivation induced memory impairment. Life Sci, 2019. 227: 1-7.
  • Summers WK., Martin RL., Liu Y., Peña B., Marsh GM., Complex antioxidants in a randomized singel blinded study of memory in seniors. Aging Clin Exp Res, 2018. 30 (4): 395-405.
  • Aridi YS, Walker JL, Wright ORL. The Association between the Mediterranean Dietary Pattern and Cognitive Health: A Systematic Review. Nutrients. 2017;9(7):674. Published 2017 Jun 28. doi:10.3390/nu9070674
  • Féart C, Samieri C, Barberger-Gateau P. Mediterranean diet and cognitive function in older adults. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2010;13(1):14‐18. doi:10.1097/MCO.0b013e3283331fe4
  • Anastasiou CA, Yannakoulia M, Kosmidis MH, et al. Mediterranean diet and cognitive health: Initial results from the Hellenic Longitudinal Investigation of Ageing and Diet. PLoS One. 2017;12(8):e0182048. Published 2017 Aug 1. doi:10.1371/journal.pone.0182048

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.