Jakie zaskakujące korzyści odnosimy jedząc jagody?

Podobnie jak inne dzikie jagody, czarne borówki znane są z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, ale także ze względu na ich właściwości przeciwrakowe i przeciwzapalne.
Jakie zaskakujące korzyści odnosimy jedząc jagody?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jagody to małe owoce pochodzące z dzikiego krzewu z rodzaju Vaccinium, w ramach którego można wyróżnić 400 innych gatunków. W tym artykule przyjrzymy się zaskakującym korzyściom płynącym z jedzenia jagód.

Pochodzą z Ameryki Północnej, a w rzeczywistości Stany Zjednoczone są ich największym producentem i konsumentem. Wyróżniają się szczególnym smakiem i są wykorzystywane w gastronomii do przygotowania galaretek, ciast, win i wielu innych przepisów.

Są również cenione za wysoką zawartość niezbędnych składników odżywczych, które przy regularnym spożywaniu przynoszą organizmowi wiele korzyści.

W rzeczywistości, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, mają jedną z najwyższych zawartości przeciwutleniaczy w łańcuchu pokarmowym, które są niezbędne do zapobiegania i spowalniania degeneracji powodowanej przez wolne rodniki.

Ponadto dzięki zawartości witamin i minerałów sprzyjają również zapobieganiu i leczeniu wielu chorób.

Biorąc pod uwagę, że wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z ich korzyści, chcielibyśmy podkreślić 12 najlepszych korzyści płynących z jedzenia jagód w dzisiejszych czasach.

Korzyści, jakie odnosimy jedząc jagody

1. Jagody mają silne właściwości przeciwnowotworowe

Jedzenie jagód jest bardzo korzystne.

Silne przeciwutleniacze zawarte w jagodach zostały powiązane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju różnych rodzajów raka.

Substancje te chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki i toksyny środowiskowe. To jest klucz do zapobiegania wzrostowi guzów.

Zawierają również dużą ilość kwasu foliowego. Ten składnik odżywczy pomaga naprawiać i syntetyzować DNA, a także zapobiega mutacji komórek nowotworowych.

Rzuć okiem na ten fascynujący artykuł: Popularne pokarmy bogate w kwas foliowy

2. Wzmocnienie kości i zębów

Niezbędne minerały zawarte w tych małych owocach są przydatne do ochrony gęstości kości i zdrowia zębów.

Regularne przyjmowanie pomaga zapobiegać osteoporozie i infekcjom, które wpływają na stan zębów.

W rzeczywistości jagody poleca się w celu usprawnienia procesu wchłaniania wapnia i witaminy D, ponieważ zawierają:

  • Minerały (potas, żelazo, magnez, cynk, mangan)
  • Witamina K

3. Jagody chronią serce

Kobieta trzymająca się za klatkę piersiową.

Jak już wspomnieliśmy, jagody zawierają znaczne ilości potasu i magnezu. Te dwa minerały pomagają regulować procesy zapalne w organizmie, zmniejszając ryzyko sercowe.

Te składniki odżywcze równoważą płyny tkankowe i zmniejszają ryzyko zaburzeń, takich jak nadciśnienie i zawały serca.

4. Profilaktyka cukrzycy

Osoby z niekontrolowanym poziomem glukozy we krwi lub zagrożone cukrzycą mogą znaleźć w tych owocach świetnego sprzymierzeńca.

Zawierają bowiem błonnik i substancje przeciwutleniające, które po wchłonięciu obniżają poziom cukru. W ten sposób ułatwiają procesy metaboliczne odpowiedzialne za wykorzystanie go jako źródła energii.

5. Jagody poprawiają pamięć

Udowodniono, że istnieje ciekawa zależność między regularnym spożywaniem jagód a prawidłowym funkcjonowaniem pamięci.

Wszystko wskazuje na to, że zawarte w nim związki przeciwutleniające minimalizują stres oksydacyjny i redukują uszkodzenia komórek, które generują trudności poznawcze.

Te związki oprócz dostarczania witamin i minerałów maja następujące działania:

  • Pomagają monitorować układ nerwowy
  • Poprawiają aktywność mózgu
  • Zmniejszają ryzyko demencji

6. Zwalczanie infekcji dróg moczowych

Ze względu na swoją moc alkaliczną i wysoką zawartość związków przeciwbakteryjnych naturalny sok z jagód jest przydatny w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych i ich leczeniu.

Ich spożycie zmienia środowisko potrzebne mikroorganizmom do namnażania się. Dodatkowo działają przeciwzapalnie, łagodząc ból.

Zaleca się ich spożywanie w celu zwiększenia produkcji moczu oraz usprawnienia procesów odpowiedzialnych za usuwanie odpadów z nerek.

7. Ochrona wzroku

Owoce te zawierają karotenoidy i znaczne ilości witaminy E, zarówno niezbędnych do poprawy zdolności widzenia, jak i zapobiegania rozwojowi chorób oczu.

Ich silne działanie antyoksydacyjne chroni siatkówkę i plamkę. W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

To nawet naturalny środek na łagodne problemy ze wzrokiem, takie jak zaczerwienienie i suchość wywołana stresem.

8. Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się

Regularne spożywanie tego owocu ma ciekawe korzyści w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Substancje przeciwutleniające, jakie zawierają jagody, maja w tym wypadku następujące zadanie:

  • Zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych wynikających z nadmiernego stanu zapalnego
  • Spowolnić uszkodzenia komórkowe, które przyspieszają niszczenie skóry

Zarówno owoce, jak i naturalny sok z jagód mogą uzupełniać nawyki zapobiegające powstawaniu zmarszczek i niedoskonałości związanych z wiekiem.

Odkryj wspaniały przepis z jagodami: Bezcukrowe Ciasto Kawowe z Jagodami

9. Jagody obniżają poziom cholesterolu

Jak wyjaśnia teoria stresu oksydacyjnego, zwiększona średnia długość życia prowadzi do względnego wzrostu chorób zwyrodnieniowych i przewlekłych. Wśród nich są miażdżyca , nowotwory, cukrzyca, zwyrodnienie plamki żółtej, przewlekłe choroby zapalne i choroby neurodegeneracyjne.

Borówki działają przeciw peroksydacji lipidów, co pomaga zapobiegać procesom miażdżycowym . Stres oksydacyjny i peroksydacja lipidów mają również związek z progresją raka.

Oczywiście centralny układ nerwowy jest tkanką podatną na działanie czynników cytotoksycznych, a mózg jest organem najbardziej podatnym na uszkodzenia oksydacyjne. Wynika to z wysokiego zużycia tlenu i niskiego poziomu enzymów antyoksydacyjnych. Stąd niezwykle ważna jest praca antyoksydantów, dostarczancyh między innymi przez jagody.

10. Witamina C

Czarne jagody zawierają również związki aktywne biologicznie, takie jak witamina C i fenole, zdolne do zapobiegania lub nawet zatrzymanie procesów utleniania różnych patologii i zakażeń.

Co więcej, zawarte w nich skondensowane taniny o właściwościach antybakteryjnych zapobiegają działaniu bakterii w błonach śluzowych i są pięćdziesiąt razy skuteczniejsze niż witamina C i E. Utrzymują przepuszczalność naczyń, czyli przepływ składników odżywczych i komórek przez naczynia włosowate oraz zapobiegają uszkodzeniom ścian tętnic przez wolne rodniki.

11 . Działanie wazoprotekcyjne i kapilarotropowe

Rzeczywiście owoc ten sprzyja ogólnemu mikrokrążeniu krwi. Poprawia krążenie żylne i łagodzi problemy związane z ciężkimi nogami i obrzękami, zatrzymywaniem wody, cellulitem, kruchością naczyń włosowatych, wybroczynami, żylakami itp.

12. Efekt obniżania poziomu lipidów

Jagody obniżają ponadto poziom lipidów we krwi. Wiadomo, że cholesterol, triglicerydy lub lipoproteiny są czynnikami ryzyka chorób układu krążenia.

Wreszcie borówki są bogate w antocyjany, pigmenty stanowiące rodzaj flawonoidów o ogromnej sile antyoksydacyjnej.

To wystarczające powody do jedzenia jagód, nie sądzisz?! Śmiało kup je na targu i ciesz się ich pysznym smakiem, jednocześnie lecząc swój organizm odżywkami najwyższej jakości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.