Wkładki do biegania: korzyści i kto powinien ich używać
Aktywność sportowa, zwłaszcza uprawiana często i intensywnie, wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Dotyczy to między innymi obuwia, które czasami trzeba wyposażyć we wkładki do biegania. Jest to element, który pomaga poprawić złą postawę, aby zapobiec kontuzjom.
Niektóre dyscypliny i ćwiczenia generują ruchy wymagające uderzeń o podłoże, co może powodować dyskomfort w stopach. Wkładki do biegania nie tylko korygują dolegliwości w tej okolicy, ale także chronią kręgosłup i kolana. Jednak nie każdy powinien z nich korzystać.
Czym są wkładki do biegania i jakie są ich główne zalety?
Wkładki do biegania to dopasowujące się elementy, które umieszcza się w obuwiu w celu poprawy ułożenia stopy sportowca. Wiele z nich wykonuje się z materiałów, takich jak etylen-octan winylu, lepiej znany jako guma EVA. Poprzez amortyzację stopy, wkładki poprawiają jej wydolność i zapobiegają kontuzjom.
Noszenie wkładek wspomaga również leczenie niektórych istniejących dolegliwości. Jednak główną funkcją jest zmniejszenie szkód spowodowanych przez wymuszoną postawę.
Dzięki dzisiejszej technologii buty sportowe produkuje się ze specyficznymi uwarunkowaniami dla biegaczy. Są jednak sytuacje, w których niezbędne są dodatkowe akcesoria.
Oprócz ochrony stóp i amortyzacji wstrząsów, wkładki do biegania pomagają rozwiązać problemy związane z nogami i kręgosłupem. Tak jest na przykład w przypadku skoliozy, czyli skrzywienia kręgosłupa.
W jakich przypadkach zaleca się wkładki do biegania?
Wkładki do biegania często stosuje wielu sportowców z wadami stóp, częstymi przeciążeniami lub kontuzjami. Istnieją zajęcia o niewielkim wpływie, takie jak golf lub piesze wycieczki, które wymagają jedynie odpowiedniego obuwia. Jeśli jednak występują wcześniejsze problemy, i tak zaleca się zastosowanie wkładek.
W innych, bardziej wymagających fizycznie dyscyplinach obejmujących zwroty, skoki lub uderzenia w stopę, ich użycie nie da się praktycznie uniknąć. Dotyczy to na przykład lekkoatletyki, biegania, koszykówki , rugby lub piłki nożnej. Stopy są w stanie utrzymać ponad dwukrotnie większą masę ciała. Jednak dodanie akcesorium ochronnego pomaga dbać o nie i zapobiegać kontuzjom.
Inne powody, dla których warto nosić wkładki do biegania
Różne anomalie i stany, które dotykają stopy, nogi lub kręgosłup, również uzasadniają stosowanie wkładek do biegania. Mogą zapobiegać pojawianiu się tych problemów lub poprawiać stan, jeśli już istnieją, a także zapobiegać pojawianiu się nowych dolegliwości wynikających ze złej postawy:
- Stopa szpotawa: jest to sytuacja, w której tył stopy kieruje się na zewnątrz w stosunku do podłoża. Zwykle powoduje przesadne uderzenia w piętę i piątą kość śródstopia.
- Stopa koślawa: znana również jako stopa płaska, w tym przypadku odchylenie zachodzi do wewnątrz.
- Ostroga kości piętowej: chodzi o kostną narośl rozwijającą się wokół kości piętowej.
- Zapalenie powięzi podeszwowej: zapalenie tkanki włóknistej na spodzie stopy, które może powodować silny ból pięty.
- Tendinopatie Achillesa to urazy ścięgna Achillesa. Bardzo często występują u sportowców i osób w średnim wieku.
- Metatarsalgia: zapalenie w śródstopiu. Objawia się deformacjami w palcach lub pojawieniem się modzeli.
Wreszcie, wkładki do biegania mogą być przydatne w stanach, które nie koncentrują się głównie na stopach. Na przykład w przypadku dysmetrii kończyn – czyli gdy masz jedną nogę krótszą od drugiej, co powoduje większą pracę łąkotki.
Lekarz może jest również zalecić, gdy cierpisz na zmiany w osiach kolan. Określa się je jako kolano koślawe, gdy odchylają się do wewnątrz, i kolano szpotawe, gdy wyginają się na zewnątrz.
Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: 4 wskazówki, jak zjeść odpowiednie śniadanie przed biegiem
Specjaliści, którzy mogą zalecić wkładki do biegania
We wszystkim, co ma związek ze zdrowiem stóp, podstawową rolę pełni profesjonalny podiatra. Udzieli porady zarówno w kwestii zapobiegania i jak i leczenia, gdy problem lub uraz już zaistniał.
Ponadto inni specjaliści, jak ortopedzi lub lekarze sportowi, również mają kwalifikacje do przepisywania wkładek. Ocenę stanu każdego pacjenta przeprowadza się poprzez badanie śladu stopy.
Lekarz specjalista ocenia takie aspekty, jak kształt odcisku stopy, istniejące urazy oraz stan mięśni i stawów. W wyniku analizy zaleci, jaki typ obuwia jest dla danej osoby najbardziej odpowiedni i czy konieczne jest użycie wkładek.
Jak działają wkładki do biegania?
Główną funkcją wkładek jest poprawa podparcia stopy, aby zapobiec nadmiernemu obciążeniu mięśni i stawów. Przyczyniają się również do zapobiegania skręceniom, zapaleniom ścięgien i przeciążeniom.
Elementy te maja za zadanie skorygować i poprawić wyrównanie stopy, zapewniając bardziej efektywne wybicie przodostopia i pełne wsparcie podeszwy. Ogólnie ich stosowanie poprawia wyniki sportowe.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 11 ćwiczeń poprawiających technikę biegania
Uzyskanie opinii lekarza jest zawsze dobrym pomysłem
Poza warunkami lub anomaliami, które uzasadniają stosowanie wkładek, istnieją inne sytuacje, w których biegacze lub sportowcy nie są świadomi ich potrzeby. W przypadku powtarzających się urazów lub ciągłych przeciążeń w tej samej okolicy warto więc skonsultować się z podiatrą.
Ponadto, jeśli zauważysz któryś z wyżej wymienionych problemów lub nie jesteś pewien, jak prawidłowo używać wkładek, najlepiej udać się do specjalisty. Udzieli ci najlepszych rad w tek kwestii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alfonso Mora, Margareth Lorena et al. “Dinámica Plantar Durante Un Circuito de Habilidades Técnicas Básicas En Fútbol.” Revista Andaluza de Medicina del Deporte 11.4 (2018): 217–220. Disponible en: https://doi.org/10.33155/j.ramd.2018.06.003
- Parra García, JI., Bueno Sánchez, A., El pie plano; las recomendaciones del traumatólogo infantil al pediatra. Pediatría Atención Primaria [Internet]. 2011;XIII(49):113-125. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=366638728012
- “Efectos de Los Soportes Plantares Sobre La Termorregulación de Las Plantas de Los Pies Durante La Carrera.” Biomecánica (2015). Disponible en: https://doi.org/10.5821/sibb.23.1.5147
- Rupcich, Marcel, Bravo, Ricardo, Cerrolaza, Miguel, MANEJO DEL RETROPIÉ PLANO VALGO FLEXIBLE CON LA FÉRULA TIPO UCBL EN PACIENTES PEDIÁTRICOS. Archivos Venezolanos de Puericultura y Pediatría [Internet]. 2010;73(1):10-13. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=367937039004
- Ogueta-Alday, Ana, García-López, Juan, Factores que afectan al rendimiento en carreras de fondo. RICYDE. Revista Internacional de Ciencias del Deporte [Internet]. 2016;XII(45):278-308. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=71046278006