Logo image

Uszkodzenie łąkotki: cechy i objawy

3 min.
Uszkodzenie łąkotki: cechy i objawy
Napisany przez Equipo Editorial
Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Ruch powodujący uszkodzenie łąkotki jest zwykle nagłym ruchem obrotowym, z nogą opartą na ziemi lub nadmiernym ruchem zginającym. Wyjaśnimy Ci, jakie są przyczyny tego rodzaju uszkodzenia, a także jego leczenie i czynniki ryzyka.

Uszkodzenie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów kolana. Każda czynność, w której skaczesz lub robisz obrót, szczególnie całym ciężarem ciała, może powodować uszkodzenie łąkotki.

Każde kolano ma dwie łąkotki, wewnętrzną i zewnętrzną. Są to chrząstki w kształcie litery „C”, które działają jak amortyzatory między piszczelem a kością udową. W ten sposób rozkładają siły, za które odpowiedzialne jest to połączenie. Ponadto pomagają w stabilności kolana i ułatwiają ruch.

Uszkodzenie łąkotki może powodować ból, obrzęk, sztywność i niedrożność, gdy chce się poruszyć kolanem. Nawet trudność w pełnym wyprostowaniu kolana.

Przyczyny i rodzaje uszkodzenia łąkotki

Uszkodzenie łąkotki to jedno z najczęstszych uszkodzeń kolan, nawet u młodych ludzi.Uszkodzenie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów stawu kolanowego i może wystąpić z różnych przyczyn:

Kolano
 

  • Traumatycznych: spowodowanych uderzeniem, bezpośrednim lub pośrednim.
  • Zwyrodnieniowych: z powodu postępującego pogorszenia na przestrzeni lat.
  • Mechanicznych: z powodu złej postawy, a co za tym idzie urazów.

W wielu przypadkach uszkodzenie występują u młodych ludzi uprawiających sport. Ruch powodujący uszkodzenie łąkotki jest zwykle nagłym ruchem obrotowym z nogą spoczywającą na ziemi lub nadmiernym zgięciem.

Nie wszystkie uszkodzenia łąkotki nie są takie same. Dlatego są one podzielone na różne typy, w zależności od tego, czy są kompletne, czy niekompletne, oraz w zależności od obszaru pękniętej łąkotki.

Przeczytaj także: Kolano biegacza – jakie domowe lekarstwa znamy?

Objawy uszkodzenia łąkotki

Różne przyczyny i rodzaje uszkodzeń powodują, że objawy są bardzo różne. Dwie osoby, które najwyraźniej mają takie same obrażenia, mogą mieć różne objawy. Mimo to do najczęstszych objawów należą:

  • Trzaski i ból w okolicy łąkotki w momencie urazu.
  • Zapalenie kolana.
  • Zablokowane stawy.
  • Ból podczas wykonywania ruchów zginających i prostujących, szczególnie w końcowym zakresie ruchów.
  • Trudności w poruszaniu się po długim siedzeniu.

Ból jest często trudny do zdefiniowania w jednym obszarze, chociaż może występować z większą intensywnością wewnątrz lub na zewnątrz kolana.

Ból będzie się różnił w zależności od tego, która łąkotka jest uszkodzona. Można odczuwać ukłucia i brak stabilności kolan. Jednak skonsultuj się z lekarzem, jeśli boli Cię kolano, masz opuchliznę lub jeśli nie możesz się normalnie poruszać.

Leczenie uszkodzenia łąkotki

Operacja kolana
Uszkodzenie łąkotki można leczyć na różne sposoby, w zależności od jej stanu i zachowania.Istnieją dwie opcje leczenia: chirurgiczna i zachowawcza. W obu przypadkach fizykoterapia będzie istotną częścią, ponieważ rehabilitacja będzie wymagana również po operacji. W przypadku uszkodzenia łąkotki należy postępować zgodnie z tymi zaleceniami:

  1. Odpocznij 24-48 godzin.
  2. Zastosuj zimno, aby złagodzić opuchliznę stawu i zmniejszyć ból.
  3. Załóż bandaż uciskowy.
  4. Trzymaj nogę w górze, aby ułatwić odpływ mazi stawowej.

Leczenie chirurgiczne

Po operacji konieczna będzie fizykoterapia w celu odzyskania utraconej sprawności ruchowej, przywrócenia napięcia mięśniowego i odzyskania stabilności stawu.

Leczenie zachowawcze

W przypadku wyboru leczenia zachowawczego należy odpocząć, nałożyć lód i zażyć leki przeciwzapalne. Przestrzeganie tych wskazówek jest czasem wystarczające, aby złagodzić ból i dać obrażeniom czas na wyleczenie.

Musisz mieć świadomość, że łąkotka nie naprawia się ani nie regeneruje sama. W niektórych przypadkach wymaga zabiegu lub operacji. Leczenie fizjoterapeutyczne będzie dostosowane do pacjenta i tego, czy przeszedł operację. Polegać będzie głównie na:

  • Masaż manualny w celu zmniejszenia bólu.
  • Drenaż w celu pozbycia się mazi stawowej.
  • Techniki pozwalające na lepszy ruch.
  • Ćwiczenia mające na celu zwiększenie siły mięśni.

Może Cię zainteresować: Staw kolanowy — symptomy degradacji i zużycia

Czynniki ryzyka uszkodzenia łąkotki

Sportowcy są najbardziej narażeni na tego rodzaju urazy.Wykonywanie czynności takich, jak skakanie lub mocne i gwałtowne skręty narażają Cię na ryzyko uszkodzenia łąkotki.

Sportowiec - uszkodzenie łąkotki
 

Ryzyko jest szczególnie wysokie dla sportowców, zwłaszcza tych, którzy grają w piłkę nożną lub wykonują skoki, takie jak tenis i koszykówka. Ryzyko uszkodzenia łąkotki zwiększa się również z wiekiem z powodu degradacji stawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gerard A. Malanga, Ning Yan & Jill Stark (2015) Mechanisms and efficacy of heat and cold therapies for musculoskeletal injury, Postgraduate Medicine, 127:1, 57-65, DOI: 10.1080/00325481.2015.992719
  • ÁLVAREZ LÓPEZ, Alejandro; GARCÍA LORENZO, Yenima. Técnicas quirúrgicas para las lesiones de menisco. Revista Cubana de Ortopedia y Traumatologí­a, [S.l.], v. 29, n. 2, dic. 2015. ISSN 1561-3100. Disponible en: <http://www.revortopedia.sld.cu/index.php/revortopedia/article/view/66/48>.
  • Celia de Pedro Asenjo. Tratamiento conservador vs tratamiento quirúrgico en las roturas meniscales degenerativas. Revisión narrativa. Universidad de Valladolid. https://uvadoc.uva.es/bitstream/handle/10324/41680/TFG-O-1872.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Vera Quintero, Lucero Estefanía. 2017. Trabajo de suficiencia profesional tratamiento fisioterapeutico en lesiones de menisco. Universidad Inca Garcilaso De La Vega. Facultad de Tecnología Médica. http://repositorio.uigv.edu.pe/bitstream/handle/20.500.11818/2226/TRAB.SUF.PROF._VERA%20QUINTERO%2c%20Lucero%20Estefan%C3%ADa.pdf?sequence=2&isAllowed=y
  • José Ma. Busto Villarreal, Ibrahim Liberato González, Gloria Vargas Sánchez. 2009. Lesiones meniscales. Ortho-tips. https://www.medigraphic.com/pdfs/orthotips/ot-2009/ot091d.pdf
  • Atención postratamiento – rupturas de menisco. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/patientinstructions/000684.htm#:~:text=Hay%20dos%20en%20cada%20rodilla,cart%C3%ADlago%20amortiguador%20de%20la%20rodilla.
  • What are ways to prevent a meniscus tear? 2020. WebMD. https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/qa/what-are-ways-to-prevent-a-meniscus-tear

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.