Uszkodzenie łąkotki: cechy i objawy

Uszkodzenie łąkotki: cechy i objawy
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Ruch powodujący uszkodzenie łąkotki jest zwykle nagłym ruchem obrotowym, z nogą opartą na ziemi lub nadmiernym ruchem zginającym. Wyjaśnimy Ci, jakie są przyczyny tego rodzaju uszkodzenia, a także jego leczenie i czynniki ryzyka.

Uszkodzenie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów kolana. Każda czynność, w której skaczesz lub robisz obrót, szczególnie całym ciężarem ciała, może powodować uszkodzenie łąkotki.

Każde kolano ma dwie łąkotki, wewnętrzną i zewnętrzną. Są to chrząstki w kształcie litery „C”, które działają jak amortyzatory między piszczelem a kością udową. W ten sposób rozkładają siły, za które odpowiedzialne jest to połączenie. Ponadto pomagają w stabilności kolana i ułatwiają ruch.

Uszkodzenie łąkotki może powodować ból, obrzęk, sztywność i niedrożność, gdy chce się poruszyć kolanem. Nawet trudność w pełnym wyprostowaniu kolana.

Przyczyny i rodzaje uszkodzenia łąkotki

Uszkodzenie łąkotki to jedno z najczęstszych uszkodzeń kolan, nawet u młodych ludzi.Uszkodzenie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów stawu kolanowego i może wystąpić z różnych przyczyn:

Kolano

Objawy uszkodzenia łąkotki

Różne przyczyny i rodzaje uszkodzeń powodują, że objawy są bardzo różne. Dwie osoby, które najwyraźniej mają takie same obrażenia, mogą mieć różne objawy. Mimo to do najczęstszych objawów należą:

 • Trzaski i ból w okolicy łąkotki w momencie urazu.
 • Zapalenie kolana.
 • Zablokowane stawy.
 • Ból podczas wykonywania ruchów zginających i prostujących, szczególnie w końcowym zakresie ruchów.
 • Trudności w poruszaniu się po długim siedzeniu.

Ból jest często trudny do zdefiniowania w jednym obszarze, chociaż może występować z większą intensywnością wewnątrz lub na zewnątrz kolana.

Ból będzie się różnił w zależności od tego, która łąkotka jest uszkodzona. Można odczuwać ukłucia i brak stabilności kolan. Jednak skonsultuj się z lekarzem, jeśli boli Cię kolano, masz opuchliznę lub jeśli nie możesz się normalnie poruszać.

Leczenie uszkodzenia łąkotki

Operacja kolana
Uszkodzenie łąkotki można leczyć na różne sposoby, w zależności od jej stanu i zachowania.Istnieją dwie opcje leczenia: chirurgiczna i zachowawcza. W obu przypadkach fizykoterapia będzie istotną częścią, ponieważ rehabilitacja będzie wymagana również po operacji. W przypadku uszkodzenia łąkotki należy postępować zgodnie z tymi zaleceniami:

 1. Odpocznij 24-48 godzin.
 2. Zastosuj zimno, aby złagodzić opuchliznę stawu i zmniejszyć ból.
 3. Załóż bandaż uciskowy.
 4. Trzymaj nogę w górze, aby ułatwić odpływ mazi stawowej.

Leczenie chirurgiczne

Po operacji konieczna będzie fizykoterapia w celu odzyskania utraconej sprawności ruchowej, przywrócenia napięcia mięśniowego i odzyskania stabilności stawu.

Leczenie zachowawcze

W przypadku wyboru leczenia zachowawczego należy odpocząć, nałożyć lód i zażyć leki przeciwzapalne. Przestrzeganie tych wskazówek jest czasem wystarczające, aby złagodzić ból i dać obrażeniom czas na wyleczenie.

Musisz mieć świadomość, że łąkotka nie naprawia się ani nie regeneruje sama. W niektórych przypadkach wymaga zabiegu lub operacji. Leczenie fizjoterapeutyczne będzie dostosowane do pacjenta i tego, czy przeszedł operację. Polegać będzie głównie na:

 • Masaż manualny w celu zmniejszenia bólu.
 • Drenaż w celu pozbycia się mazi stawowej.
 • Techniki pozwalające na lepszy ruch.
 • Ćwiczenia mające na celu zwiększenie siły mięśni.

Czynniki ryzyka uszkodzenia łąkotki

Sportowcy są najbardziej narażeni na tego rodzaju urazy.Wykonywanie czynności takich, jak skakanie lub mocne i gwałtowne skręty narażają Cię na ryzyko uszkodzenia łąkotki.

Sportowiec - uszkodzenie łąkotki
To może Cię zainteresować ...
Naturalne remedia na bóle kolan
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Naturalne remedia na bóle kolan

Schorzenia kolan pojawiają się bardzo często u osób w każdym wieku. Poznaj naturalne remedia na bóle kolan, które pomagają wzmocnić ścięgna i wiąza...
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.