Uszkodzenie łąkotki: cechy i objawy

Uszkodzenie łąkotki: cechy i objawy
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Ruch powodujący uszkodzenie łąkotki jest zwykle nagłym ruchem obrotowym, z nogą opartą na ziemi lub nadmiernym ruchem zginającym. Wyjaśnimy Ci, jakie są przyczyny tego rodzaju uszkodzenia, a także jego leczenie i czynniki ryzyka.

Uszkodzenie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów kolana. Każda czynność, w której skaczesz lub robisz obrót, szczególnie całym ciężarem ciała, może powodować uszkodzenie łąkotki.

Każde kolano ma dwie łąkotki, wewnętrzną i zewnętrzną. Są to chrząstki w kształcie litery „C”, które działają jak amortyzatory między piszczelem a kością udową. W ten sposób rozkładają siły, za które odpowiedzialne jest to połączenie. Ponadto pomagają w stabilności kolana i ułatwiają ruch.

Uszkodzenie łąkotki może powodować ból, obrzęk, sztywność i niedrożność, gdy chce się poruszyć kolanem. Nawet trudność w pełnym wyprostowaniu kolana.

Przyczyny i rodzaje uszkodzenia łąkotki

Uszkodzenie łąkotki to jedno z najczęstszych uszkodzeń kolan, nawet u młodych ludzi.Uszkodzenie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów stawu kolanowego i może wystąpić z różnych przyczyn:

Kolano

Objawy uszkodzenia łąkotki

Różne przyczyny i rodzaje uszkodzeń powodują, że objawy są bardzo różne. Dwie osoby, które najwyraźniej mają takie same obrażenia, mogą mieć różne objawy. Mimo to do najczęstszych objawów należą:

  • Trzaski i ból w okolicy łąkotki w momencie urazu.
  • Zapalenie kolana.
  • Zablokowane stawy.
  • Ból podczas wykonywania ruchów zginających i prostujących, szczególnie w końcowym zakresie ruchów.
  • Trudności w poruszaniu się po długim siedzeniu.

Ból jest często trudny do zdefiniowania w jednym obszarze, chociaż może występować z większą intensywnością wewnątrz lub na zewnątrz kolana.

Ból będzie się różnił w zależności od tego, która łąkotka jest uszkodzona. Można odczuwać ukłucia i brak stabilności kolan. Jednak skonsultuj się z lekarzem, jeśli boli Cię kolano, masz opuchliznę lub jeśli nie możesz się normalnie poruszać.

Leczenie uszkodzenia łąkotki

Operacja kolana
Uszkodzenie łąkotki można leczyć na różne sposoby, w zależności od jej stanu i zachowania.Istnieją dwie opcje leczenia: chirurgiczna i zachowawcza. W obu przypadkach fizykoterapia będzie istotną częścią, ponieważ rehabilitacja będzie wymagana również po operacji. W przypadku uszkodzenia łąkotki należy postępować zgodnie z tymi zaleceniami:

  1. Odpocznij 24-48 godzin.
  2. Zastosuj zimno, aby złagodzić opuchliznę stawu i zmniejszyć ból.
  3. Załóż bandaż uciskowy.
  4. Trzymaj nogę w górze, aby ułatwić odpływ mazi stawowej.

Leczenie chirurgiczne

Po operacji konieczna będzie fizykoterapia w celu odzyskania utraconej sprawności ruchowej, przywrócenia napięcia mięśniowego i odzyskania stabilności stawu.

Leczenie zachowawcze

W przypadku wyboru leczenia zachowawczego należy odpocząć, nałożyć lód i zażyć leki przeciwzapalne. Przestrzeganie tych wskazówek jest czasem wystarczające, aby złagodzić ból i dać obrażeniom czas na wyleczenie.

Musisz mieć świadomość, że łąkotka nie naprawia się ani nie regeneruje sama. W niektórych przypadkach wymaga zabiegu lub operacji. Leczenie fizjoterapeutyczne będzie dostosowane do pacjenta i tego, czy przeszedł operację. Polegać będzie głównie na:

  • Masaż manualny w celu zmniejszenia bólu.
  • Drenaż w celu pozbycia się mazi stawowej.
  • Techniki pozwalające na lepszy ruch.
  • Ćwiczenia mające na celu zwiększenie siły mięśni.

Czynniki ryzyka uszkodzenia łąkotki

Sportowcy są najbardziej narażeni na tego rodzaju urazy.Wykonywanie czynności takich, jak skakanie lub mocne i gwałtowne skręty narażają Cię na ryzyko uszkodzenia łąkotki.

Sportowiec - uszkodzenie łąkotki

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.