Wiosenne porządki krok po kroku - zrób to lekko i sprawnie!

Nadeszła wiosna i wiesz, co to oznacza: czas na wiosenne porządki. Odkryj procedurę krok po kroku, aby z wiosennego sprzątania uczynić przyjemną i lekką pracę!
Wiosenne porządki krok po kroku - zrób to lekko i sprawnie!

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2023

Nadeszła wiosna i jest to najlepszy czas na gruntowne sprzątanie całego domu. Aby cieszyć się jedną z najpiękniejszych pór roku, należy zapewnić cyrkulację świeżego powietrza i porządek. W większości krajów sezonowych wiosna rozpoczyna się 20 marca i trwa do 21 czerwca. I właśnie wtedy najlepiej jest podjąć się zadania, jakim są wiosenne porządki.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, opowiemy Ci o tym krok po kroku, bo ma to być zrobione dogłębnie, świadomie i z zamiarem nie pozostawienia ani jednego zabrudzonego zakamarka. No to ruszamy!

Wiosenne porządki krok po kroku

Wiosenne porządki mogą oznaczać wyczerpującą podróż, ponieważ ideałem jest posprzątanie całego domu. Dlatego, zanim krok po kroku przedstawimy Ci cały plan działania, chcemy Ci powiedzieć, że ideałem jest zaplanowanie rutyny i przydzielenie roli każdemu członkowi rodziny. W ten sposób zadanie będzie łatwe dla wszystkich i zajmie o wiele mniej czasu.

Teraz, krok po kroku wykonuj zadania, które pozwolą Ci przywitać wiosnę w pięknym i czystym domu. Po tej podróży weźmiesz głęboki oddech i poczujesz prawdziwą satysfakcję, że Twój dom jest pełen czystego powietrza i harmonii dosłownie w każdym zakamarku.

Przeczytaj również: Sprzątanie domu – w jaki sposób pomaga zmniejszyć stres?

1. Otwórz okna, aby przewietrzyć dom

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby rozpocząć wiosenne porządki, jest otwarcie okien w domu, aby wpuścić świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń i solidnie przewietrzyć dom. Jeśli masz w domu dzieci i zwierzęta, zachowaj ostrożność, aby uniknąć potencjalnych wypadków.

Podczas gdy wszystkie pomieszczenia są wentylowane, poświęć kilka minut na zaplanowanie kolejności sprzątania i zadań, które wykona z członków rodziny. Jednak zachowaj przy tym elastyczność i pozwól sobie na ewentualną zmianę planu, jeśli byłoby to konieczne. Chodzi też o to, żeby cieszyć się dniem i nie robić z niego nudnej czynności, bo wtedy czas ciągnąłby się w nieskończoność.

Nastolatka wygląda przez okno
Wiosenne porządki warto zacząć od przewietrzenia domu. Przed rozpoczęciem, otwórz okna na co najmniej 10 minut.

2. Wyrzuć to, co nie jest przydatne

Wiosenne porządki warto zacząć od skompletowania wszystkich tych rzeczy, których już nie używasz, nie potrzebujesz lub które uległy zniszczeniu. Uwzględnij w tym kroku szafy, szafki na buty, a nawet spiżarnię. Rzeczy do wyrzucenia wrzucaj do oznaczonego worka, a te, które zamierzasz poddać recyklingowi, odkładaj osobno do wtórnego wykorzystania.

Skorzystaj również z okazji, aby uratować zimowe powłoczki i pościel z łóżek i salonów, po uprzednim praniu. Zawsze ważne jest, aby naczynia i tekstylia były czyste, ponieważ podczas przechowywania gromadzi się na nich trochę kurzu.

3. Przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować

Po wywietrzeniu domu nadszedł czas na przygotowanie narzędzi do sprzątania, które będą potrzebne do każdej czynności. W ten sposób zaoszczędzisz czas i unikniesz przenoszenia brudu z miejsca na miejsce. Zwłaszcza jeśli Twój dom jest duży.

Zestaw ten powinien zawierać produkty takie jak miotła, mop, szczotki, ściereczki z mikrofibry, mydło i woda. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które wolą używać domowych produktów, takich jak biały ocet, soda oczyszczona i cytryna, również je przygotuj.

4. Ściany i sufity

Klasyczna rutyna sprzątania to zamiatanie, mycie podłogi i odkurzanie, ale jest o wiele więcej do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o dokładne sprzątanie. Zwykle pomijamy ściany i sufit, ale one także wymagają uwagi.

Koniecznie należy odkurzyć ściany i sufit, aby pozbyć się pajęczyn i zaschniętego kurzu. Nie zapomnij wyczyścić wentylatorów lub lamp wiszących.

W przypadku ścian, po odkurzeniu, weź wilgotną szmatkę, aby usunąć uporczywe plamy. Uwzględnij gniazdka i przełączniki.

Zobacz też: Sprzątanie medytacyjne – terapeutyczny trend dla każdego

5. Drzwi i okna

Jeśli jest coś charakterystycznego dla wiosny, to to, że wraz z nią przychodzi słońce, które świeci bardziej niż zwykle. Jeśli masz to szczęście, że masz dom z dobrymi oknami, skorzystaj z okazji i umyj drzwi, okna i szyby, aby słońce wydobyło ich piękno, a nie brud, który mógłby na nich zalegać.

Zacznij od drzwi. Weź miękką szczotkę, aby wyczyścić narożniki i wszelkie wypukłości.

Następnie użyj ściereczki z mikrofibry. Zwilż w niewielkiej ilości wody z neutralnym mydłem w płynie i przetrzyj wszystkie powierzchnie. Pamiętaj o klamkach i wszelkiego rodzaju akcesoriach.

W przypadku okien użyj również szczotki do czyszczenia głębokich narożników i akcesoriów, w tym rolet czy żaluzji. W przypadku szyb przygotuj mieszaninę równych części wody i octu, spryskaj nią szybę i weź jedną szmatkę do wycierania, a drugą do osuszania.

6. Wyczyść wszystkie urządzenia

Ten, kto został przydzielony do kuchni, powinien wiedzieć, że w te wiosenne porządki należy włączyć sprzęt AGD. Za nimi gromadzi się kurz, tłuszcz, a nawet resztki jedzenia, dlatego należy wyczyścić również pod nimi i za nimi.

Na przykład lodówkę należy czyścić wewnątrz i na zewnątrz. Mieszanina wody i octu będzie służyć do dezodoryzacji i eliminacji bakterii.

Czyszczenie lodówki
Wyczyść urządzenia wewnątrz, na zewnątrz i na ścianach, na których stoją.

7. Łazienka jest ważna

Chyba nie myślisz, że zapomnieliśmy o łazience? Ten obszar jest bardzo ważny i również musi być odpowiednio przygotowany na wiosnę. Odśwież ręczniki i wyłóż te z kwiecistymi nadrukami lub wesołymi tonami.

Skorzystaj z okazji, aby umieścić inny zapach w dyfuzorze. Tym razem świeższy i bardziej kwiatowy. Uwzględnij także niektóre rośliny, które przyczyniają się do czystszego powietrza w tym obszarze.

8. Zreorganizuj swoje rośliny

Z pewnością wiele Twoich roślin kwitnie lub zakwitnie w ciągu najbliższych kilku dni. Dlatego dobrze jest je przearanżować, aby wizualnie wydobyć z nich jak najwięcej.

Jeśli masz je na balkonie, wystarczy je podnieść i oczyścić ziemię, usunąć trochę zwiędłych liści i ułożyć je w taki sposób, aby były bardziej zauważalne. Jeśli nie masz jeszcze roślin, możesz kupić te, które już kwitną, aby udekorować swoje przestrzenie.

9. Zmień tekstylia

Po upewnieniu się, że wiosenne porządki zostały gruntownie wykonane, czas powitać znacznie świeższe i bardziej kolorowe wiosenne tekstylia. Ten krok obejmuje dywany, poduszki, pościel, a nawet zasłony.

Wiosna jest znacznie cieplejsza niż zima, więc musisz się dostroić. Przed tą zmianą będziesz musiała bardzo dokładnie wyczyścić sofy (z naciskiem na podłokietniki, które bardzo się brudzą) i łóżko (z naciskiem na materac i poduszki).

10. Uwzględnij przestrzenie zewnętrzne

Kończymy nasz poradnik wiosenne porządki krok po kroku i zachęcamy Cię do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Korzystaj z balkonu, tarasu czy werandy.

Wszystko zależy oczywiście od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu, czy w domu. Pamiętaj jednak o stałym dbaniu o czystość tych przestrzeni i które stanowią przecież nieodłączną część Twojego domu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.