Sprzątanie domu - w jaki sposób pomaga zmniejszyć stres?

Sprzątanie może zmniejszyć stres. Wpływ czystych i uporządkowanych przestrzeni na zdrowie psychiczne stał się nawet przedmiotem badań. Z kolei bałagan wiąże się z zamieszaniem i napięciem
Sprzątanie domu - w jaki sposób pomaga zmniejszyć stres?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2023

Sprzątanie domu może zmniejszyć stres. Wyobraź sobie taką scenę: wracasz do domu i już od wejścia widzisz na stole okruchy ze śniadania. Chcesz się położyć na łóżku, ale nie możesz znaleźć wolnego miejsca. Z kolei ubrania, które były gotowe do założenia, zostały wymieszane z tymi, które miały iść do prania. Następnie chcesz odpowiedzieć na kilka maili, ale na Twoim biurku jest tyle różnych papierów, że nie masz miejsca do pracy. Cóż za ciężar!

Chaos w domu ma negatywny wpływ na wszystkie dziedziny życia, zwłaszcza na poziomie emocjonalnym. Jakie są jego konsekwencje? Jak to zmienić? Oto szczegóły.

Konsekwencje bałaganu w głowie

Ile razy zmarnowałeś czas, próbując znaleźć coś, co powinno być w danym miejscu, ale wcale tego tam nie było? Jakie uczucie Ci wtedy towarzyszyło? Frustracja, złość, niepokój? Z pewnością zdarzyło Ci się to niejeden raz. Brak czystości i porządku przynosi takie właśnie skutki. Przyjrzyjmy się niektórym z konsekwencji, jakie to wywołuje.

  • Lęk. Ponieważ bałagan powoduje również poczucie utraty kontroli.
  • Zmniejszona koncentracja. Jest spowodowana stałym przeciążeniem mózgu, który nieustannie otrzymuje zbyt wiele bodźców. Brak porządku powoduje więc nadpobudliwość.
  • Trudność w odpoczynku. Z wymienionego wcześniej powodu umysł nie znajduje również miejsca na odpoczynek. Na przykład przestrzeń pełna rzeczy, daleka od zapraszania nas do mentalnej przerwy, w końcu nas przytłacza.
  • Marnotrawstwo. Zła organizacja prowadzi również do marnotrawstwa. Na przykład z czasem znajdujemy  przeterminowane produkty, których wcześniej nie zauważyliśmy z powodu bałaganu i nadmiaru przedmiotów.
  • Akumulacja. Musimy też pomyśleć o niepotrzebnym przywiązaniu się do pewnych przedmiotów. Nie wyrzucamy ich, nie oddajemy i nie poddajemy recyklingowi. Kumulacja jest więc nieunikniona.
  • Problemy współistnienia. Bałagan wpływa również na współżycie i relacje międzyludzkie. Mieszkanie w czystym i schludnym domu ułatwia życie wszystkim jego mieszkańcom.
Bałagan w kuchni
Bałagan w domu niesie psychiczne i emocjonalne konsekwencje. Może obniżać wydajność i wywoływać stres.

Jak sprzątanie pomaga zmniejszyć stres?

Znasz już konsekwencje nieporządku. Zobaczmy teraz, jak sprzątanie może Ci pomóc zredukować stres.

  • Uporządkowanie rzeczy pomoże Ci je łatwiej znaleźć i użyć, gdy będziesz ich potrzebować. W ten sposób będziesz w stanie lepiej zarządzać czasem.
  • Sprzątanie pomaga również w odzyskaniu poczucia kontroli, co zmniejsza stres.
  • Kolejna korzyść wiąże się z poczuciem spełnienia, rozpoczęciem zadania i możliwością jego zakończenia, zwłaszcza z pozytywnym wynikiem, który wnosi lepsze samopoczucie i radość z czystego domu.
  • Posiadanie rzeczy pod ręką również pomoże Ci ograniczyć konsumpcję. Nieraz kupujesz rzeczy, których potrzebujesz, ale później nie wiesz, gdzie one są, więc kupujesz kolejne.
  • Twoja koncentracja i produktywność zaczną się poprawiać.

Psychologia stojąca za czystością

Opieka zdrowotna w ogóle – a zdrowie psychiczne w szczególności – ma wiele wspólnego z warunkami środowiska, w którym żyje dana osoba. Tym samym zabałaganione miejsca generują poczucie przytłoczenia i dyskomfortu.

Dlatego psychologia nie może uniknąć zaleceń dotyczących najczęściej uczęszczanych przestrzeni, zarówno w pracy, jak i w domu. Proponuje nawet sprzątanie z uważnością, czyli skupianiem się na tym, co tu i teraz.

W ten sposób, koncentrując się na precyzyjnym i konkretnym zadaniu, osoba redukuje lęk i negatywne lub pełne niepokoju myśli o przyszłości. Oczywiście ma to wpływ na lepsze samopoczucie.

5 wskazówek dotyczących sprzątania i zmniejszania stresu

Postrzeganie sprzątania jako obowiązku jest sposobem na predysponowanie do negatywności. Jeśli chodzi o wyeliminowanie bałaganu, zacznij wdrażać bardziej regularne procedury czyszczenia. Jak możesz wykorzystać te zadania, aby zmniejszyć stres?

  1. Postaraj się wybrać dzień, w którym to zrobisz, uzgadniając to z resztą domowników, jeśli z kimś mieszkasz. Ważne jest, aby każdy wziął na siebie pewną odpowiedzialność.
  2. Nie planuj niemożliwego lub nadmiernego poświęcania się. Jeśli sobota jest dniem odpoczynku, nie planuj wczesnego wstawania tylko po to, żeby posprzątać. Postaraj się rozpocząć dzień od chwili relaksu, od dobrego śniadania, a następnie włącz tę czynność domową.
  3. Kto powiedział, że to musi być coś trudnego lub nieprzyjemnego? Żeby było bardziej zabawnie, podczas sprzątania możesz odtwarzać ulubioną muzykę.
  4. Otwórz okna i pozwól powietrzu krążyć. Nie tylko poprawisz samopoczucie, ale także zadbasz o swoje zdrowie, zapobiegając alergiom.
  5. Wybierz organizery. Służą do klasyfikowania obiektów i ułatwiają ich odnalezienie w razie potrzeby.
Mycie lodówki
Czas spędzony na sprzątaniu domu może być czasem praktyki uważności.

Czas pomyśleć o stresie związanym z domowymi przestrzeniami

Możesz myśleć, że stres jest czymś, co wynika z osobowości lub jest elementem czysto psychologicznym. Oznacza to, że ograniczasz to do sfery jednostki. Jednak stres powstaje na bazie prostych czynności, takich jak marnowanie czasu na szukanie pary butów przed pójściem do pracy.

Z tego powodu konieczne jest zastanowienie się nad sposobem, w jaki żyjesz. Jeśli prawdą jest, że porządek domu jest odzwierciedleniem porządku umysłu, tym bardziej priorytetem staje się „oczyszczenie” tych przestrzeni.

Co powiecie na wdrożenie minimalizmu? Jest to styl życia, który ma na celu uproszczenie sposobu wykorzystania przestrzeni. Celem jest to, abyś mógł wybrać, jakimi rzeczami chcesz być otoczony i uniknięcie tego, by niechciane przedmioty zdominowały Twoją przestrzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sandín, Bonifacio (2003). El estrés: un análisis basado en el papelde los factores sociales. International Journal of Clinical and Health Psychology, 3(1),141-157.[fecha de Consulta 7 de Julio de 2021]. ISSN: 1697-2600. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=33730109.
  • BEDARD, M., FELTEAU, M., MAZMANIAN, D., FEDYK, K., KLEIN, R., RICHARDSON, J., PARKINSON,W., & MINTHORN-BIGGS, W. (2003). Pilot evaluation of a mindfulness-based intervention to improve quality of life among individuals who sustained traumatic brain injuries. Disability and Rehabilitation, 25(13), 722-731.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.