Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania

Gdy domowe narzędzia czyszczące wykonują swoją pracę, gromadzą zarazki. Dezynfekcja tych narzędzi zapobiega powikłaniom zdrowotnym. Pokazujemy najlepsze metody.
Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Kiedy ostatnio prałaś swoje szmatki do czyszczenia, lub myłaś szczotki i inne domowe narzędzia do sprzątania? Jak to zrobiłaś? Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania to nawyk, który wymaga codziennej praktyki.

Właściwie konserwowane narzędzia działają lepiej, są trwalsze i nie gromadzą zarazków, które następnie powoli i nieświadomie roznosisz po domu. Istnieje też zalecany scenariusz renowacji – czyli czas wyrzucenia starego i użycia nowego sprzętu w optymalnych warunkach.

Nauczymy Cię, jak czyścić te instrumenty, aby przedłużyć ich działanie i zapobiec powikłaniom zdrowotnym.

Jakie znaczenie ma czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania

To prawda, że domowe środki czyszczące mają kontakt z substancjami czyszczącymi, ale to nie wystarczy, aby mikroorganizmy do niech nie przylegały. Obchodzenie się z tymi produktami bez rękawiczek i bez przestrzegania warunków sanitarnych zwiększa ryzyko zachorowania.

Jak wyjaśnia Mayo Clinic, drobnoustroje znajdują się w glebie, powietrzu, wodzie i na każdej powierzchni. Regularne sprzątanie przestrzeni usuwa zarazki, ale nie eliminuje ich całkowicie, twierdzi publikacja ze szpitala Sant Joan de Déu.

Oto, co dzieje się z naczyniami, których nie dezynfekujesz. Gromadzą patogeny, które powodują zanieczyszczenie krzyżowe i szkodzą zdrowiu.

Uważa się, że takie narzędzia gromadzą więcej bakterii niż na przykład przybory w toalecie lub prysznicu. Nie odkładaj więc materiałów do dezynfekcji i rozważ natychmiastową wymianę jednorazowych przedmiotów.

Jeśli twoje narzędzia do sprzątania są czyste, działają lepiej i skracają czas spędzany na obowiązkach domowych.

Sądzimy, że może cię zainteresować: Aktywny tlen: co to jest i jego zastosowania do sprzątania domu

Pokażemy Ci, jak powinno wyglądać czyszczenie i dezynfekcja różnych narzędzi do sprzątania

Ciepła woda, pralka i wybielacz to zalecane środki do czyszczenia przyborów kuchennych. Jeśli chodzi o dezynfekcję, należy wziąć pod uwagę rodzaj przedmiotu i w zależności od tego zastosować następujące metody.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania: miotełki

Miotełka do kurzu jest magnesem na kurz i wyzwalaczem dla roztoczy. Eureka Magazine on Science Education and Dissemination zwraca uwagę, że odchody pajęczaków są źródłem alergenów i przyczyną problemów z oddychaniem. Ze swojej strony Medicina & Laboratorio wspomina, że alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie zatok i zapalenie ucha mają związek z roztoczami.

Aby temu zapobiec, zanieś ręczny odkurzacz do nieużywanego obszaru lub na podwórko i delikatnie nim postukaj, aby kurz opadł na ziemię. Na koniec odkurz wszystkie części.

Aby jednak zapewnić całkowitą eliminację zarazków, należy sprawdzić z czego jest zrobiony. Jeśli jest wykonany z włókna syntetycznego, wyczyść go odkurzaczem ręcznym; miotełki z piór wymagają spłukania wodą z mydłem i wysuszenia na powietrzu.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do czyszczenia
Dezynfekcja miotełki syntetycznej nie wygląda tak samo jak miotełki z piór.

Miotły i szczotki

Zabierz miotły na otwartą przestrzeń i potrząśnij nimi. Następnie użyj starego grzebienia, aby usunąć brud z włosia. Zdarza się, że podczas używania ciągną za sobą kłaczki, włosy i inne zabrudzenia.

Jako uzupełnienie środka dezynfekującego do miotły, zmieszaj wodę z odrobiną detergentu w wiadrze, namocz przez 5 minut i spłucz, aż nie będzie się pieniła. Niektórzy dodają odrobinę wybielacza do tej formuły.

Podobna sytuacja dotyczy szczotek do czyszczenia mebli, zasłon i ubrań. Szczotki kuchenne można myć w zmywarce, a szczotki pokojowe można spryskać wodą utlenioną; wszystko to należy zrobić po strząśnięciu brudu mniejszą szczotką.

Miotły i szczotki należy myć w ciepłej wodzie, ponieważ nie niszczy włosia. Zawsze wybieraj płukanie zamiast moczenia. Jeśli jednak zdecydujesz się na to drugie, połącz wodę z wybielaczem lub sodą oczyszczoną, nie zapominając potem o spłukaniu.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania: mopy

Chociaż mop jest niezbędny, aby mieć błyszczące podłogi, często zbiera wszelkiego rodzaju zabrudzenia; nawet te niewidzialne. Po użyciu tego narzędzia wylej wodę, w której się moczył mop, a następnie przystąp do jego mycia i suszenia, aby nie nabrał nieprzyjemnego zapachu ani nie stał się siedliskiem bakterii.

Ważny fakt: woda jest głównym składnikiem, ale sama niczego nie zdziała. Dodaj trochę octu, który ma dobre działanie i jest mniej ryzykowny niż wybielacz.

Journal of Applied Microbiology zaleca kwas octowy (nazwa chemiczna roztworu) do ogólnego użytku domowego, o ile formuły czyszczące są świeżo przygotowane. Ponadto BMC Microbiology sugeruje łączenie octu z kwasem cytrynowym, ponieważ zapewnia to lepszą koncentrację i skuteczność.

Szczotki toaletowe

Szczotki toaletowe są często używane w łazience i wymagają odkażania gorącą wodą, wybielaczem i produktami dezynfekującymi. Zaleca się umieszczenie ich w wiadrze z wodą i ilością wybielacza wskazaną na etykiecie produktu.

Zostaw je na pół godziny. Jeśli po pół godzinie nadal zauważysz zabrudzenia, przedłuż moczenie o kolejne kilka minut. Przed odstawieniem na miejsce poczekaj, aż wyschnie.

Gąbki

Gąbki kuchenne są siedliskiem bakterii. W rzeczywistości raporty naukowe udostępniły eksperyment, w którym te przybory wykazały dużą różnorodność bakterii. Dlatego zaleca się ich wymianę co tydzień.

Gąbka przyciąga bakterie z resztek jedzenia, skóry i innych powierzchni. Mikroorganizmy znajdują w tych obiektach wilgotne i wygodne środowisko, z substancjami odżywczymi, których potrzebują do rozmnażania.

Po użyciu gąbki użyj detergentu, aby ją umyć, ściśnij i powieś na słońcu.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania: ściereczki z mikrofibry

Zgodnie z instrukcją na etykiecie ściereczki można prać ręcznie lub w pralce. W przypadku pierwszej alternatywy zwilż je oddzielnie pastą z sody oczyszczonej i wody, przetrzyj je, pozostaw na pół godziny, a następnie spłucz. Działa również ciepła woda z mydłem.

Jeśli je pierzesz w pralce, nie należy wprowadzać innych rzeczy, które nie należą do wyposażenia higienicznego. Pamiętaj, że te ściereczki są zaimpregnowane brudem.

Do głębokiego czyszczenia najlepiej używać gorącej wody i enzymatycznego detergentu. Nie używaj płynu do płukania tkanin, ponieważ pokrywa on tkaninę, utrudniając dezynfekcję.

We wszystkich przypadkach po wypłukaniu ściereczek z mikrofibry należy je rozłożyć na słońcu.

Oczyścić i zdezynfekować przybory do czyszczenia
Ściereczki z mikrofibry świetnie nadają się do sprzątania, ale trzeba też pamiętać o ich czyszczeniu.

Odkurzacz

Odkurzacze wymagają comiesięcznego czyszczenia, chociaż okres ten zmienia się w zależności od częstotliwości użytkowania. Specyfikacje dotyczące ich czyszczenia zależą od instrukcji każdego producenta. Jednak powszechną praktyką jest usunięcie worka lub zbiornika, umycie ich i ponowne włożenie.

Zewnętrzną część odkurzacza można czyścić, przecierając go szmatką nasączoną alkoholem. Dyszę należy oczyścić z kłaczków i włosów.

Ponadto trzeba wymienić filtry powietrza po ich zużyciu. Wymień je na filtry HEPA (wysokowydajne zatrzymujące cząsteczki), ponieważ są najskuteczniejsze w usuwaniu kurzu, roztoczy, pleśni i innych drażniących alergenów, zgodnie z Medline Plus.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Czym jest metoda declutter i jak możesz ją zastosować w swoim domu?

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania ma na celu przedłużenie ich żywotności

Większość przyborów do sprzątania ma ograniczoną żywotność, ale jeśli utrzymujesz je w czystości i właściwie użytkujesz, posłużą dłużej. W tym celu warto stosować niekorozyjne mydła i detergenty oraz odpowiednio dozować środki chemiczne i dezynfekujące.

Nie pozwól, aby minęło zbyt wiele dni; myj i dezynfekuj swoje narzędzia, gdy tylko skończysz z nich korzystać. Pamiętaj, aby mieć miejsce do swobodnego przechowywania tych materiałów; najlepiej powiesić je zamiast pozwolić im stykać się z podłogą. Nie przechowuj ich również w stanie mokrym, ponieważ wilgoć jest korzystna dla zarazków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.