Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania

Gdy domowe narzędzia czyszczące wykonują swoją pracę, gromadzą zarazki. Dezynfekcja tych narzędzi zapobiega powikłaniom zdrowotnym. Pokazujemy najlepsze metody.
Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2023

Kiedy ostatnio prałaś swoje szmatki do czyszczenia, lub myłaś szczotki i inne domowe narzędzia do sprzątania? Jak to zrobiłaś? Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania to nawyk, który wymaga codziennej praktyki.

Właściwie konserwowane narzędzia działają lepiej, są trwalsze i nie gromadzą zarazków, które następnie powoli i nieświadomie roznosisz po domu. Istnieje też zalecany scenariusz renowacji – czyli czas wyrzucenia starego i użycia nowego sprzętu w optymalnych warunkach.

Nauczymy Cię, jak czyścić te instrumenty, aby przedłużyć ich działanie i zapobiec powikłaniom zdrowotnym.

Jakie znaczenie ma czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania

To prawda, że domowe środki czyszczące mają kontakt z substancjami czyszczącymi, ale to nie wystarczy, aby mikroorganizmy do niech nie przylegały. Obchodzenie się z tymi produktami bez rękawiczek i bez przestrzegania warunków sanitarnych zwiększa ryzyko zachorowania.

Jak wyjaśnia Mayo Clinic, drobnoustroje znajdują się w glebie, powietrzu, wodzie i na każdej powierzchni. Regularne sprzątanie przestrzeni usuwa zarazki, ale nie eliminuje ich całkowicie, twierdzi publikacja ze szpitala Sant Joan de Déu.

Oto, co dzieje się z naczyniami, których nie dezynfekujesz. Gromadzą patogeny, które powodują zanieczyszczenie krzyżowe i szkodzą zdrowiu.

Uważa się, że takie narzędzia gromadzą więcej bakterii niż na przykład przybory w toalecie lub prysznicu. Nie odkładaj więc materiałów do dezynfekcji i rozważ natychmiastową wymianę jednorazowych przedmiotów.

Jeśli twoje narzędzia do sprzątania są czyste, działają lepiej i skracają czas spędzany na obowiązkach domowych.

Sądzimy, że może cię zainteresować: Aktywny tlen: co to jest i jego zastosowania do sprzątania domu

Pokażemy Ci, jak powinno wyglądać czyszczenie i dezynfekcja różnych narzędzi do sprzątania

Ciepła woda, pralka i wybielacz to zalecane środki do czyszczenia przyborów kuchennych. Jeśli chodzi o dezynfekcję, należy wziąć pod uwagę rodzaj przedmiotu i w zależności od tego zastosować następujące metody.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania: miotełki

Miotełka do kurzu jest magnesem na kurz i wyzwalaczem dla roztoczy. Eureka Magazine on Science Education and Dissemination zwraca uwagę, że odchody pajęczaków są źródłem alergenów i przyczyną problemów z oddychaniem. Ze swojej strony Medicina & Laboratorio wspomina, że alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie zatok i zapalenie ucha mają związek z roztoczami.

Aby temu zapobiec, zanieś ręczny odkurzacz do nieużywanego obszaru lub na podwórko i delikatnie nim postukaj, aby kurz opadł na ziemię. Na koniec odkurz wszystkie części.

Aby jednak zapewnić całkowitą eliminację zarazków, należy sprawdzić z czego jest zrobiony. Jeśli jest wykonany z włókna syntetycznego, wyczyść go odkurzaczem ręcznym; miotełki z piór wymagają spłukania wodą z mydłem i wysuszenia na powietrzu.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do czyszczenia
Dezynfekcja miotełki syntetycznej nie wygląda tak samo jak miotełki z piór.

Miotły i szczotki

Zabierz miotły na otwartą przestrzeń i potrząśnij nimi. Następnie użyj starego grzebienia, aby usunąć brud z włosia. Zdarza się, że podczas używania ciągną za sobą kłaczki, włosy i inne zabrudzenia.

Jako uzupełnienie środka dezynfekującego do miotły, zmieszaj wodę z odrobiną detergentu w wiadrze, namocz przez 5 minut i spłucz, aż nie będzie się pieniła. Niektórzy dodają odrobinę wybielacza do tej formuły.

Podobna sytuacja dotyczy szczotek do czyszczenia mebli, zasłon i ubrań. Szczotki kuchenne można myć w zmywarce, a szczotki pokojowe można spryskać wodą utlenioną; wszystko to należy zrobić po strząśnięciu brudu mniejszą szczotką.

Miotły i szczotki należy myć w ciepłej wodzie, ponieważ nie niszczy włosia. Zawsze wybieraj płukanie zamiast moczenia. Jeśli jednak zdecydujesz się na to drugie, połącz wodę z wybielaczem lub sodą oczyszczoną, nie zapominając potem o spłukaniu.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania: mopy

Chociaż mop jest niezbędny, aby mieć błyszczące podłogi, często zbiera wszelkiego rodzaju zabrudzenia; nawet te niewidzialne. Po użyciu tego narzędzia wylej wodę, w której się moczył mop, a następnie przystąp do jego mycia i suszenia, aby nie nabrał nieprzyjemnego zapachu ani nie stał się siedliskiem bakterii.

Ważny fakt: woda jest głównym składnikiem, ale sama niczego nie zdziała. Dodaj trochę octu, który ma dobre działanie i jest mniej ryzykowny niż wybielacz.

Journal of Applied Microbiology zaleca kwas octowy (nazwa chemiczna roztworu) do ogólnego użytku domowego, o ile formuły czyszczące są świeżo przygotowane. Ponadto BMC Microbiology sugeruje łączenie octu z kwasem cytrynowym, ponieważ zapewnia to lepszą koncentrację i skuteczność.

Szczotki toaletowe

Szczotki toaletowe są często używane w łazience i wymagają odkażania gorącą wodą, wybielaczem i produktami dezynfekującymi. Zaleca się umieszczenie ich w wiadrze z wodą i ilością wybielacza wskazaną na etykiecie produktu.

Zostaw je na pół godziny. Jeśli po pół godzinie nadal zauważysz zabrudzenia, przedłuż moczenie o kolejne kilka minut. Przed odstawieniem na miejsce poczekaj, aż wyschnie.

Gąbki

Gąbki kuchenne są siedliskiem bakterii. W rzeczywistości raporty naukowe udostępniły eksperyment, w którym te przybory wykazały dużą różnorodność bakterii. Dlatego zaleca się ich wymianę co tydzień.

Gąbka przyciąga bakterie z resztek jedzenia, skóry i innych powierzchni. Mikroorganizmy znajdują w tych obiektach wilgotne i wygodne środowisko, z substancjami odżywczymi, których potrzebują do rozmnażania.

Po użyciu gąbki użyj detergentu, aby ją umyć, ściśnij i powieś na słońcu.

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania: ściereczki z mikrofibry

Zgodnie z instrukcją na etykiecie ściereczki można prać ręcznie lub w pralce. W przypadku pierwszej alternatywy zwilż je oddzielnie pastą z sody oczyszczonej i wody, przetrzyj je, pozostaw na pół godziny, a następnie spłucz. Działa również ciepła woda z mydłem.

Jeśli je pierzesz w pralce, nie należy wprowadzać innych rzeczy, które nie należą do wyposażenia higienicznego. Pamiętaj, że te ściereczki są zaimpregnowane brudem.

Do głębokiego czyszczenia najlepiej używać gorącej wody i enzymatycznego detergentu. Nie używaj płynu do płukania tkanin, ponieważ pokrywa on tkaninę, utrudniając dezynfekcję.

We wszystkich przypadkach po wypłukaniu ściereczek z mikrofibry należy je rozłożyć na słońcu.

Oczyścić i zdezynfekować przybory do czyszczenia
Ściereczki z mikrofibry świetnie nadają się do sprzątania, ale trzeba też pamiętać o ich czyszczeniu.

Odkurzacz

Odkurzacze wymagają comiesięcznego czyszczenia, chociaż okres ten zmienia się w zależności od częstotliwości użytkowania. Specyfikacje dotyczące ich czyszczenia zależą od instrukcji każdego producenta. Jednak powszechną praktyką jest usunięcie worka lub zbiornika, umycie ich i ponowne włożenie.

Zewnętrzną część odkurzacza można czyścić, przecierając go szmatką nasączoną alkoholem. Dyszę należy oczyścić z kłaczków i włosów.

Ponadto trzeba wymienić filtry powietrza po ich zużyciu. Wymień je na filtry HEPA (wysokowydajne zatrzymujące cząsteczki), ponieważ są najskuteczniejsze w usuwaniu kurzu, roztoczy, pleśni i innych drażniących alergenów, zgodnie z Medline Plus.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Czym jest metoda declutter i jak możesz ją zastosować w swoim domu?

Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi do sprzątania ma na celu przedłużenie ich żywotności

Większość przyborów do sprzątania ma ograniczoną żywotność, ale jeśli utrzymujesz je w czystości i właściwie użytkujesz, posłużą dłużej. W tym celu warto stosować niekorozyjne mydła i detergenty oraz odpowiednio dozować środki chemiczne i dezynfekujące.

Nie pozwól, aby minęło zbyt wiele dni; myj i dezynfekuj swoje narzędzia, gdy tylko skończysz z nich korzystać. Pamiętaj, aby mieć miejsce do swobodnego przechowywania tych materiałów; najlepiej powiesić je zamiast pozwolić im stykać się z podłogą. Nie przechowuj ich również w stanie mokrym, ponieważ wilgoć jest korzystna dla zarazków.

To może Cię zainteresować ...
Złe nawyki związane ze sprzątaniem domu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Złe nawyki związane ze sprzątaniem domu

Złe nawyki mogą zakłócić wszystkie obowiązki. Czy masz któreś z tych złych nawyków związanych ze sprzątaniem domu? Koniecznie je wyeliminuj!
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.