Poznaj najciekawsze zastosowania sody oczyszczonej do sprzątania mieszkania!

Poznaj najciekawsze zastosowania sody oczyszczonej do sprzątania mieszkania!

Napisany przez Jose Popoff

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W tym artykule przedstawiamy Ci 12 zastosowań sody oczyszczonej w domu i wyjaśnimy, dlaczego jest ona naszym sprzymierzeńcem.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są zastosowania sody oczyszczonej? Z pewnością zauważyłeś, że jest używana w kuchni (od pikantnych dań do deserów), w przemyśle farmaceutycznym, w kosmetykach… a także w obszarze, który nas interesuje na co dzień: czyli podczas sprzątania domu.

Soda oczyszczona reaguje bardzo dobrze w połączeniu z innymi substancjami. Na przykład podczas sprzątania można ją wymieszać z odrobiną soku z cytryny i wody lub dodać do detergentu, aby wzmocnić działanie czyszczące.

Jest ona bardzo wszechstronna i może być stosowana w prawie wszystkich obszarach domu.

Główne użycia sody oczyszczonej

Substancję tę zwykle stosuje się do usuwania zanieczyszczeń, zwłaszcza tłuszczu. Ale może być używana przy wielu innych okazjach, jako:

Soda oczyszczona
  • Pierwsza pomoc: leczenie oparzeń kwasami.
  • Higiena osobista: np. pasta do zębów i płukanki do ust.
  • Insektycyd (idealny do zabijania karaluchów) i fungicyd.
  • Służy do zwiększenia zasadowości, więc jest doskonałym elementem do dodawania do wody w basenach.
  • Do gaszenia pożarów, zwłaszcza typu C, czyli generowanych przez wysokie napięcie elektryczne.

Soda oczyszczona w sprzątaniu

1. Mycie patelni, garnków i talerzy

Dodaj około dwóch łyżek sody oczyszczonej do zwykłego płynu do mycia naczyń. Pomaga to łatwiej wyeliminować tłuszcz.

Użycie sody oczyszczonej do mycia podłóg

Jeśli tłuszcz lub resztki jedzenia są bardzo przyschnięte, pozostaw naczynia zanurzone w wodzie z sodą. Użyj wilgotnej gąbki, aby uniknąć zarysowań.

2. Czyszczenie powierzchni

Możesz jej użyć do mycia płytek, wanien, zlewów itp. Rozprowadź trochę na mokrej gąbce, a następnie wcieraj w czyszczone powierzchnie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przygotuj pastę z sody oczyszczonej i proszku, którego zwykle używasz do sprzątania. Nałóż i zostaw na 5 minut, a następnie spłucz wodą.

3. Czyszczenie mikrofalówki

Posyp gąbkę sodą oczyszczoną i rozprowadź ją po całym wnętrzu. Zwilż gąbkę i wytrzyj. Ten środek jest idealny do usuwania resztek jedzenia.

4. Czyszczenie piekarnika

Dolna część piekarnika ma tendencję do gromadzenia resztek jedzenia i sosów. Aby je usunąć, posyp sodą oczyszczoną dno piekarnika.

Czyszczenie mikrofalówki

Spryskaj wodą i pozwól jej działać przez noc. Rano wytrzyj całość i usuń brud za pomocą gąbki, powinien być łatwy do usunięcia.

5. Czyszczenie mebli

Aby usunąć plamy z farby i kredek wcieraj sodę mokrą gąbką.

6. Mycie podłóg

Rozpuścić pół szklanki sody oczyszczonej w wiadrze z ciepłą wodą.

Wsypywanie sody oczyszczonej do pralki

Przetrzyj mokrą szmatkę i następnie wytrzyj czystą szmatką. Pozostawi to podłogę czystą i lśniącą.

7. Czyszczenie zasłonki prysznicowej

Zwykle mają pozostałości kamienia i mydła. Aby je usunąć, posyp gąbkę sodą oczyszczoną, potrzyj nią zasłonę i spłucz.

8. Czyszczenie metalowych sztućców

Jest to doskonały środek do usuwania zanieczyszczeń, które sprawiają, że metal wygląda matowo. Zmieszaj 3 części sody oczyszczonej z 1 częścią wody.

Wypolerowane sztućce

Przetrzyj metal czystą szmatką i gotowe!

9. Czyszczenie plan z kawy i herbaty

Pomaga usunąć te niemożliwe plamy z kawy i herbaty, zwłaszcza z białych lub bardzo jasnych ubrań. Eliminuje również nieprzyjemne zapachy z kubków. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zastosuj sodę oczyszczoną bezpośrednio na nią za pomocą gąbki.

10. Wzmocnienie działania płynu do prania

Soda oczyszczona zapewnia lepszą równowagę poziomu pH wody, co pomaga sprawić, że ubrania wyglądają na czystsze, świeższe i jaśniejsze. Dodaj 1/2 szklanki do każdego prania za pomocą płynnego detergentu.

11. Czyszczenie plan z oleju

Plamy na obrusie

W tym przypadku wystarczy posypać powierzchnię lub poplamioną odzież i wyczyścić szczotką.

12. Wyeliminuj nieprzyjemne zapachy z gąbek

Przygotuj skoncentrowany roztwór sody oczyszczonej i zanurz w nim gąbkę, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Huacasi-Supo V, Jinéz-Mamani W, Durand-Zea E, et al. Efectos del colutorio de bicarbonato de sodio sobre el pH salival y la microflora oral. Vive Revista de Salud. 2021; 4(11): 141-149.
  • Normas Oficiales Mexicanas SCT2. Norma oficial mexicana, detección, identificación, prevención y sistemas contra incendio para embarcaciones que transportan hidrocarburos, químicos y petroquímicos de alto riesgo. Diario Oficial de la Federación Fecha de publicación: 21 de Diciembre de 1998. NOM-025-SCT4-1995.
  • Navarrete N. Prevención de quemaduras por ácido tricloroacético durante el tratamiento de condilomas acuminados: neutralización con bicarbonato de sodio. Rev. chil. Dermatol. 2005; 21(2): 145-146.
  • Velázquez Peña, S. Desinfección del agua a través de métodos electroquímicos. Ciencia Ergo-Sum. 2017; 24(2): 145-151.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.