Węglowodany: 8 produktów, w których je znajdziesz
Ogólnie rzecz biorąc większość ludzi uważa, że węglowodany są Twoim najgorszym wrogiem, jeśli chodzi o utratę wagi lub utrzymanie szczupłej sylwetki. Ale to jest całkowicie fałszywe przekonanie.
W pewnym uproszczeniu węglowodany to makroskładniki odżywcze, które po prostu działają jak paliwo niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie mogą być najbardziej typowe produkty spożywcze zawierające sporą ilość węglowodanów? Niezależnie od tego, czy na powyższe pytanie odpowiedziałeś twierdząco, czy też przecząco, w naszym dzisiejszym artykule będziesz mógł dowiedzieć się wszystkiego na ten właśnie temat.
Pamiętaj przede wszystkim, że istnieją dwa rodzaje węglowodanów. Jeden z nich jest „dobry”, a drugi „zły”. Tak zwane ”śmieciowe” jedzenie, olej uwodorniony olej i cukier rafinowany metodami przemysłowymi składają się na te „złe” węglowodany.
Już po sekundzie zastanowienia się naprawdę łatwo będzie Ci zrozumieć, dlaczego tak jest. Wynika to z prostego faktu. Otóż ich wartość odżywcza jest albo bardzo niska albo wręcz zupełnie zerowa.
Z drugiej jednak strony, owoce, warzywa i naturalne substancje słodzące stanowią część węglowodanów należących do tej „dobrej” odmiany. Dlatego też kluczem do sukcesu nie jest unikanie wszelkich produktów spożywczych o wysokiej zawartości węglowodanów.
To, co musisz zrobić, to po prostu zapewnić sobie odpowiednią dozę „dobrych” węglowodanów w swojej codziennej diecie. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się wszystkimi korzyściami żywieniowymi zapewnianymi przez te związki chemiczne.
8 produktów spożywczych zawierających węglowodany w dużych ilościach
Poniżej zaprezentujemy Ci osiem przykładów powszechnie spotykanych produktów spożywczych, które zawierają węglowodany w dużych dawkach. Warto mieć więc je zawsze na uwadze!
1. Ziemniaki
Ziemniaki to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na rynku i najtańszych produktów spożywczych. Można śmiało rzecz, że nie sposób ich uniknąć w swojej standardowej diecie.
Musisz jednak pamiętać o tym, aby definitywnie zrezygnować ze wszystkich smażonych na tłuszczu potraw z ziemniaków. Inaczej mówiąc, do przyrządzania tego produktu nie używaj oleju.
Najlepszym sposobem na jedzenie ziemniaków jest pieczenie ich w piekarniku. W ten naturalny sposób zachowujesz zawarte w nich „zdrowe” węglowodany” i nie przyczyniasz się do rozbicia ich łańcuchów, ani też rozpuszczenia ich w wodzie, jak podczas typowego gotowania.
Każde 100 gramów ziemniaków zawiera 27 gramów węglowodanów. Jest to dawka stanowiąca idealną ilość jako uzupełnienie innych produktów spożywczych. Bulwy te są również doskonałym źródłem witaminy B6, C i potasu.
2. Banany
Większość owoców jest źródłem niezbędnych makroelementów dla naszego organizmu. Banany nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Najlepsze efekty uzyskasz jedząc zielonego banana przed swoim treningiem, a po jego zakończeniu zjadając dojrzały, żółty owoc.
Dzieje się tak dlatego, że zielone banany składają się w dużej mierze ze skrobi. Oznacza to, że uwalniają one energię stopniowo (co jest idealnym rozwiązaniem na potrzeby treningu oporowego).
Natomiast w pełni dojrzałe banany zawierają spore ilości sacharozy, która pomaga Twojemu organizmowi odzyskać energię w krótkim czasie.
Zobacz także: Zielone banany – 6 korzyści których nie znałaś!
3. Płatki owsiane też zawierają węglowodany
Choć zapewne może Ci się to wydać trudne do uwierzenia, to jednak prawda jest taka, że płatki owsiane są jednym z najbardziej korzystnych produktów spożywczych, jakie możemy znaleźć na rynku.
Zawierają one w swoim składzie nie tylko węglowodany, ale również ogromne ilości cennego błonnika. Możesz w łatwy sposób obliczyć węglowodany zjedzone przez Ciebie pod postacią płatków owsianych.
Wystarczy po prostu pamiętać, że jedna ich szklanka oznacza 50 gramów węglowodanów.
A najlepsze w tym wszystkim jest to, że płatki owsiane możesz łączyć do woli z różnymi innymi produktami spożywczymi. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:
- Miód
- Mleko
- Truskawki
- Jogurt
- Banany
- Jagody
- Orzechy i nasiona (takie jak na przykład szałwia hiszpańska, znana także jako chia)
Płatki owsiane są doskonałym źródłem energii i jednocześnie sprawia, że szybkopoczujesz się syty. Dlatego też są bardzo popularnym produktem spożywczym na śniadanie i zdrowe przekąski po południu.
4. Makaron
Większość profesjonalnych sportowców regularnie spożywa pewne ilości makaronu w dniach poprzedzających zawody. Wynika to z tego, że typowy makaron ma zauważalnie wyższy indeks glikemiczny niż ryż. A to z kolei oznacza, że dostarcza większych ilości energii.
W rezultacie makaron jest kolejnym polecanym produktem spożywczym zawierającym sporą ilość węglowodanów. A jego odmiana z mąki pełnoziarnistej jest idealnym rozwiązaniem na potrzeby długotrwałego wydzielania insuliny przez Twój organizm.
5. Ryż to praktycznie same węglowodany
Ryż jest drugim najczęściej spożywanym produktem spożywczym na świecie, zaraz po pszenicy. Przede wszystkim jest bardzo tani i smaczny. Ale warto wiedzieć także o tym, że węglowodany stanowią aż około 80% jego składu.
W rezultacie ryż okazuje się być idealnym wręcz źródłem energii tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych.
Możesz spożywać ryż na przykład w połączeniu z mięsem, rybami lub jajkami i niewielką porcją warzyw. Najlepszym sposobem na jego przyrządzenie jest ugotowanie go z jak najmniejszą ilością oleju i spożywanie go w ilości nie większej, niż jedna szklanka dziennie.
Przeczytaj również: Woda ryżowa i korzyści z jej picia
6. Tapioka
Ten produkt spożywczy uzyskiwany jest z bulwy (a konkretniej manioku). Stanowi on naprawdę zdrowe źródło węglowodanów ze względu na wysoką zawartość skrobi. Dlatego właśnie tapioka cechuje się niską zawartością niezdrowego dla naszego organizmu cholesterolu.
Zaledwie 100 gramów tapioki zawiera węglowodany w dawce wynoszącej aż 22 gramy. Jest to jeden z produktów o wysokiej zawartości tego składnika odżywczego.
Ponadto cechuje się także niską zawartością sodu i nie zawiera w sobie ani śladu cukru. Z tego właśnie powodu wielu dietetyków zaleca tapiokę jako jeden z głównych składników oferowanych przez siebie planów zdrowego odżywiania się.
7. Chleb
Chleb jest produktem spożywczych zawierającym spore ilości „dobrych” węglowodanów, pod warunkiem, że zawiera w sobie otręby. Taka odmiana chleba oznacza, że cechuje się on sporą ilością cennych składników odżywczych.
Otręby są produktem zawierającym zarówno węglowodany, jak i błonnik, a także białka, tłuszcze, minerały, jak również wodę.
8. Zboża pełnoziarniste
Produkty pełnoziarniste są wręcz nasycone węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym, które działają, jako paliwo niezbędne naszemu organizmowi do wykonywania różnych czynności.
Prawie wszystkie zboża cechują się wysoką zawartością błonnika, która jest niezbędna do sprawnego przesyłania treści pokarmowych przez nasze jelita.
Ponadto sprawia on także, że czujesz się bardziej syty przez dłuższy czas. Pamiętaj także o tym, że regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych pomaga skutecznie regulować nasz metabolizm.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Federación Española de Sociedades de Nutrición. (2018). Legumbres: tu opción saludable para todo el año [Díptico]. https://www.fesnad.org/resources/files/DNN/2018/dipticoDNN2018_A5_AF.PDF
- MedlinePlus. (19 de agosto de 2021). Carbohidratos en la dieta. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Consultado el 22 de setiembre de 2023. https://medlineplus.gov/spanish/carbohydrates.html
- Ruan, Y., & Fincher, G. B. (2017). Carbohydrates. En B. Thomas, D. J. Murphy & B. G. Murray (Eds.), Encyclopedia of Applied Plant Sciences (pp. 67–71). Academic Press. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780123948076001556?via%3Dihub
- U. S. Department of Agriculture & U. S. Department of Health and Human Services. (2020). Dietary Guidelines for Americans, 2020-2025. https://www.dietaryguidelines.gov/resources/2020-2025-dietary-guidelines-online-materials
- U. S. Department of Agriculture. (1 de abril de 2019). Dates, medjool. FoodData Central Search Results. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168191/nutrients
- U. S. Department of Agriculture. (1 de abril de 2019). Mangos, raw. FoodData Central Search Results. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169910/nutrients
- U. S. Department of Agriculture. (1 de abril de 2019). Milk, whole. FoodData Central Search Results. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1097512/nutrients
- U. S. Department of Agriculture. (1 de abril de 2019). Peas, green, raw. FoodData Central Search Results. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170419/nutrients
- U. S. Department of Agriculture. (1 de abril de 2019). Sweet potato, raw, unprepared (Includes foods for USDA’s Food Distribution Program). FoodData Central Search Results. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168482/nutrients
- U. S. Department of Agriculture. (1 de abril de 2019). Yogurt, plain, whole milk. FoodData Central Search Results. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171284/nutrients