Wegańskie koktajle - 3 sposoby przygotowania

Wegańskie koktajle to nie jedynie mieszanki "zielonych" składników wybranych losowo. Aby smakowały naprawdę dobrze, musimy wiedzieć, jak je przygotować i jakie składniki najlepiej pasują do siebie.
Wegańskie koktajle - 3 sposoby przygotowania

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wegańskie koktajle są również znane jako smoothies, organiczne soki, zielone drinki i zdrowe shake’i. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o mieszaninę różnych składników, zmiksowaną i podawaną do spożycia w postaci płynnej jako napój.

Natomiast musimy pamiętać, że w diecie wegańskiej kompozycja jest zawsze pochodzenia roślinnego. Oznacza to, że wegańskie koktajle nie zawierają mleka, śmietany ani innych produktów mlecznych.

Kiedy przygotowujemy te napoje, nie wystarczy wziąć garść warzyw i zmieszać je w blenderze. Jest to błąd popełniany przez większość ludzi, gdy próbują przejść na bardziej pożywną dietę, a zwykle kończy się nieprzyjemnym smakiem w ustach.

I jest to logiczne, bo nie wszystkie warzywa i owoce mogą smakować dobrze w połączeniu. Dlatego musimy nauczyć się dobrze dobierać składniki naszych napojów.

1. Przygotuj wegańskie koktajle według kolorów

Jednym z najprostszych sposobów na przygotowanie smacznych wegańskich koktajli jest mieszanie składników o tych samych kolorach. Na przykład: czerwone jabłka, arbuz i truskawki.

Sztuką jest również nauczyć się dobierać ilości, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Połączenie kilku składników i pół litra wody, w celu uzyskania naturalnego soku to nie to samo, co idealne dobranie proporcji tych składników, aby uzyskać wystarczająco gęste smoothie.

Jakie są najczęstsze kolory, jeśli chodzi o wegańskie koktajle? Zasadniczo czerwony, żółty i zielony. Kiedy opanujemy te trzy grupy, możemy zacząć zmieniać niektóre składniki, aby uzyskać na przykład kolor różowy, fioletowy, niebieski, kawowy i tak dalej. Musisz pamiętać o następujących kwestiach:

  • Zielone koktajle: zwykle zawierają więcej warzyw niż owoców, stąd ich kolor.
  • Czerwone koktajle: Zwykle zawierają więcej owoców niż warzyw.
  • Żółte wegańskie koktajle: Mają wyraźniejszą równowagę pomiędzy ilością owoców i warzyw.

2. Przygotuj wegańskie koktajle według smaków

Inny sposób na przygotowanie napojów wegańskich zależy od decyzji, jaki smak chcemy uzyskać. Czy jesteśmy pewni, że mamy ochotę na napój cytrusowy? A może chcemy wypić słodki smakołyk?

Na tej podstawie możemy znaleźć składniki, które najbardziej nam odpowiadają. Na przykład koktajl cytrusowy można sporządzić z pomarańczy, cytryny i grejpfruta, a także z pomarańczy i truskawek.

Koktajl pomarańczowy.
  • Wegańskie koktajle cytrusowe: ich najbardziej popularne składniki to pomarańcza i cytryna. Inne składniki to na przykład owoce marakui, ananas, mandarynki, zielone grejpfruty, grejpfruty i klementynki.
  • Słodkie shake’i: Zwykle są one oparte na bananach lub na platanach, a dodatkowo zawierają jabłka, mango i gruszki.
  • Mieszane koktajle: Ich bazę może stanowić banan i mogą na przykład zawierać awokado, kakao w proszku, orzeszki ziemne lub po prostu truskawki i jabłka.

Zalecamy unikanie mieszanki kwaśnych owoców ze słodkimi, ponieważ zwykle nie są one zbyt smaczne. Inną ważną kwestią przy przygotowywaniu każdego rodzaju koktajlu jest wybór składników sezonowych. Nie tylko są bardziej świeże, ale mają też lepszą cenę.

3. Przygotuj wegańskie koktajle według składników odżywczych

Jest to najbardziej korzystny dla zdrowia sposób przygotowania wegańskich koktajli. To jakby wyższy poziom sztuki, po opanowaniu dwóch poprzednich. Chociaż nie zawsze mają piękne kolory, mają jednak wysoką zawartość witamin, minerałów i błonnika.

Jeśli chcemy wypić drinka z dużą zawartością witamin, musimy świadomie wybrać te warzywa i owoce, które mają wyższy wskaźnik pożądanych wartości odżywczych i połączyć je w odpowiedni sposób.

Sok z buraków.

Należy pamiętać, że wegańskie koktajle mogą mieć różne bazy. Niektóre mogą być przygotowane na wodzie, inne na herbacie. Jeszcze inne wykorzystują napary ziołowe lub inne napoje roślinne (zawierające płatki owsiane, kokos, migdały lub soję).

Bazy koktajli nadadzą określony smak, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak z nich korzystać. Na przykład, napoje warzywne często podkreślają słodkie smaki takich składników, jak banan lub papaja.

Wszystkie wegańskie koktajle mogą być naprawdę smaczne, jeśli poświęcimy trochę uwagi na połączenie ich składników. W tym celu możemy opracować kilka własnych przepisów na soki i koktajle. A z biegiem czasu, możemy wprowadzać nowe warianty, aby z czasem spokojnie tworzyć własne oryginalne połączenia.

Pamiętaj, że jest to znacznie łatwiejsze niż się wydaje. Spróbuj zrobić swoje pierwsze wegańskie drinki i uzupełnij dietę o te pyszne i zdrowe koktajle.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brown, J. Por qué tomar jugos naturales no es tan bueno para la salud (y cómo hacerlos más saludables). BBC Future [En línea] Disponible en: https://www.bbc.com/mundo/vert-fut-46900997
  • Craig, Winston. (2009). Health Effects of Vegan Diets. The American journal of clinical nutrition. 89. 1627S-1633S. 10.3945/ajcn.2009.26736N.
  • Rodríguez-Leyton, Mylene & Majana Lucía, Sánchez. (2017). Consumo de frutas y verduras: beneficios y retos. Alimentos Hoy. 25. 30-55.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.