Mleko owsiane — jak je przygotować w domu?

Mleko owsiane jest bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu szybciej odczujemy sytość, jednocześnie wspomagając odchudzanie. Jest idealnym napojem, ktory zapobiega wzmożonemu apetytowi na słodycze.
Mleko owsiane — jak je przygotować w domu?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Płatki owsiane przede wszystkim kojarzą się z daniem przygotowanym z mlekiem lub jogurtem idealnym na pożywne śniadanie. W związku z tym, że owies jest bardzo zdrowy, można go spożywać również w innych postaciach.

Mleko owsiane to jeden ze sposobów, w jaki możesz wykorzystać  jego dobroczynne właściwości. Poniżej dowiesz się jak je przygotowywać i jakie korzyści niesie ze sobą bohater dzisiejszego artykułu — mleko owsiane.

Mleko owsiane – dlaczego warto je pić?

Jego główną zaletą jest bogata zawartość błonnika, którego w owsie znajdziemy znacznie więcej niż w innych ziarnach zbóż. O jego dobroczynnym wpływie na organizm nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Obniża on ciśnienie krwi, poprawia pracę żołądka i usprawnia procesy trawienia, reguluje rytm wypróżniania się, sprzyja utracie wagi i chroni przed występowaniem nowotworów układu pokarmowego.

Woda owsiana jest głównie stosowana z nadzieją oczyszczenia właśnie układu pokarmowego i krwi. Jest zarówno doskonałym sposób usuwania niektórych dolegliwości biorących swój początek właśnie tam, jak i stosowana jest w celach zapobiegawczych.

Szczególnie korzystnie wpływa na jelita. Usprawnia usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, jak i sprzyja rozwojowi potrzebnych bakterii jelitowych.

Mleko owsiane i jego zalety

Mleko owsiane powinno być spożywane rano przed śniadaniem. Następnie przed obiadem i na koniec, wieczorem przed kolacją. Spowoduje to, że poczujesz się lepiej, złagodzi ona uczucie wilczego apetytu i zapobiegnie pochłanianiu potraw w zbyt krótkim czasie.

Według zaleceń niektórych, przed rozpoczęciem stosowania mleka owsianego, należy poddać organizm generalnemu oczyszczaniu, które trwa około tygodniaPo jego dokonaniu należy włączyć w dietę wodę owsianą według planu opisanego wyżej.

Mleko owsiane i korzyści płynące z jego regularnego picia

 • zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi i oczyszczenie tętnic
 • ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Zapewnienie uczucia sytości bez konieczności zwiększenia produkcji glukozy
 • obniżenie ryzyka zachorowania na raka, zwłaszcza okrężnicy. Wszysktko to dzięki zapobieganiu gromadzenia się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii w jelitach
Winogrono i mleko owsiane
 • oczyszczanie krwi poprzez zmniejszenie poziomu cholesterolu, a tym samym obniżenie ciśnienia krwi
 • wspomaganie perystaltyki jelit, poprawienie składu flory bakteryjnej jelit oraz zapobieganie zaparciom
 • pomoc w utracie wagi dzięki zapewnieniu uczucia sytości i regulacja wypróżniania
 • zalecany posiłek przed uprawianiem aktywności fizycznej (idealny dla sportowców). Najlepiej spożywać ją godzinę przed zajęciami sportowymi
 • jako, że owies jest naturalnym środkiem na bezsenność, woda owsiana poprawi jakość snu

Mleko owsiane, a odchudzanie

Większość osób stosuje mleko owsiane jako środek na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Wszystko dzięki potężnej dawce błonnika, którą znajdziemy w jednej szklance napoju i zdolnością zabijania uczucia głodu.

Jednocześnie charakteryzuje się niskim poziomem tłuszczów, cukrów i jest uboga w kalorie. Dzięki temu może być stosowana jako zamiennik deserów czy słodkich napojów.

Mleko owsiane

Osoby chcące szybko stracić na wadze, z reguły stosują diety podczas których występuje zjawisko głodzenia. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że jest to niewłaściwe dla organizmu i może być opłakane w skutkach. Zaletą mleka z owsa jest uczucie sytości, które zapewnia, nawet przez długie godziny.

Zapobiegnie również krępującemu burczeniu w brzuchu. Do mleka owsianego można dodać inne, bogate w błonnik składniki takie jak wiórki kokosowe, banany, truskawki, cynamon, wanilia, goździki, kardamon, które jednocześnie wzbogacą i poprawią jej smak.

Mleko owsiane – jak je przygotować?

Jeżeli chcesz spożywać je bez żadnych dodatków, najlepiej spożywaj je rano, na czczo przed śniadaniem. Możesz je również dodać do koktajli, sosów czy zup. Jego smak nie jest intensywny, dlatego może być używanydo przygotowania potraw zarówno słodkich, jak i słonych.

Jak przygotować mleko owsiane

1. Przepis na mleko owsiane

Składniki:

 • 3 szklanki wody
 • 1 szklanka płatków owsianych
 • 4 łyżeczki jęczmienia miso

Sposób przygotowania:

Zagotować wodę, a następnie zdjąć z ognia. Dodać płatki owsiane i pozostawić do moczenia na 30 minut. Po upływie zalecanego czasu dodać jęczmień i dobrze wymieszać. Mleko owsiane jest gotowe do picia. Jeżeli chcesz, możesz przed spożyciem przelać napój przez sitko.

2. Przepis na mleko owsiane

Składniki:

 • 1 szklanka płatków owsianych
 • 5 szklanek wody
 • dwie łyżki jęczmienia miso

W tym wypadku należy ugotować owies. Zagotuj wodę, dodaj do niej ziarna i gotuj przez 10 minut. Po zakończeniu zdjąć z ognia i ostudzić do temperatury pokojowej. Dodać jęczmień miso i dobrze wymieszać.

Przykryć miskę ściereczką i pozostawić na noc. Rano przy użyciu blendera połączyć wszystkie składniki. Zaleca się spożywanie na zimno przed śniadaniem na pusty żołądek.

3. Przepis na mleko owsiane

Składniki:

 • 1 szklanka wody (200ml)
 • 1 łyżka płatków owsianych
 • miód, cynamon lub stewia

Sposób przygotowania:

Ostania propozycja jest z dodatkiem naturalnych substancji słodzących. Ten przepis najlepiej przygotować na noc, a jeżeli chcesz otrzymać większą ilość produktu zwiększ porcje składników.

Owies należy umieścić w wodzie, a na koniec dodać substancję słodzącą. Odstawić na całą noc i spożywać rano na ciepło lub na zimno


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.