Wapń - 7 nawyków na lepszą absorpcję
Wap ń jest jednym z najważniejszych minerałów niezbędnych dla dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu. W rzeczywistości jest pierwiastkiem, który występuje w naszym organizmie chyba w największych ilościach.
Dla przykładu wapń możemy znaleźć przede wszystkim w naszych kościach i zębach. Jest to bowiem kluczowy składnik, który zapewnia im odpowiednią gęstość i wytrzymałość.
W nieco mniejszym stopniu wapń jest również istotnym składnikiem dla Twojej krwi i układu nerwowego. Odgrywa bowiem dość znaczącą rolę w realizowaniu kilku ważnych procesów fizjologicznych. Badania naukowe wykazały wielokrotnie, że wapń ma nawet istotny wpływ na częstotliwość bicia serca (puls), poziom krzepnięcia krwi, a także zdolność mięśni do napinania i rozluźniania się.
Problem jednak polega na tym, że czasami dostępność tego niezwykle cennego dla naszego organizmu pierwiastka jest ograniczona. Niektórzy ludzie mają dodatkowo trudności z przyswajaniem właściwych jego ilości.
A wiemy doskonale, że niedobór wapnia powoduje liczne choroby, dolegliwości i innego rodzaju problemy zdrowotne, które jeśli nie zostaną poddane odpowiedniemu leczeniu, mogą znacząco obniżyć jakość Twojego życia.
Na szczęście istnieją naturalne sposoby na poprawę wskaźnika wchłaniania wapnia z układu pokarmowego i kontrolowania jego niedoboru, zanim zakłócenia poziomu tego pierwiastka spowodują poważniejsze komplikacje zdrowotne.
Czy je znasz? Być może część z nich już tak. Ale naprawdę gorąco zachęcamy do poświęcenia kilku minut na przeczytanie dalszej części naszego dzisiejszego artykułu. Poznasz 7 najważniejszych nawyków, dzięki którym wapń będzie lepiej przyswajany przez Twój organizm. Zapraszamy więc do lektury!
Przeczytaj również: Wykorzystaj te nasiona jako zdrowe źródło wapnia!
1. Wapń to kluczowy pierwiastek – koniecznie zwiększ jego spożycie
Z oczywistych powodów ważne jest zwiększenie spożycia tych produktów, które zawierają wapń w dużych ilościach. Tylko wtedy zapewnisz swojemu organizmowi wystarczające dawki tego pierwiastka.
Chociaż wymagana dawka zależy od płci, wieku i wzrostu, ogólnie przyjmuje się, że odpowiednia ilość wapnia, jaką należy spożyć w ciągu doby wynosi 1.000 mg. Wartość ta może jednak wzrosnąć do poziomu 1.200 mg w przypadku kobiet w ciąży lub osób w podeszłym wieku.
Niektóre naturalne produkty bogate w wapń to między innymi:
- Nabiał
- Brokuły
- Jajka kurze
- Ryby
- Soja i jej pochodne
- Ciecierzyca
2. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo witaminy D
Niedobór witaminy D jest jednym z podstawowych czynników “likwidujących” wapń w Twoim organizmie. Ten niezbędny składnik odżywczy, który uzyskujemy przede wszystkim w wyniku wystawienia się na działanie promieni słonecznych poprawia wchłanianie wapnia w jelitach i ułatwia jego wykorzystanie oraz syntezę niezbędnych związków.
Natomiast niewystarczający poziom witaminy D powoduje zatrzymanie procesów przyswajania wapnia z pożywienia. Zatem niezależnie od tego, ile z wymienionych powyżej produktów spożywasz, wapń w Twoim organizmie wciąż będzie miał zbyt niski poziom.
Warto się więc regularnie opalać, ale uważaj przy tym, aby uniknąć negatywnych skutków promieniowania ultrafioletowego, jakim cechują się promienie słoneczne.
Innym godnym uwagi sposobem na uzyskanie odpowiednich ilości witaminy D w swoim organizmie jest wzbogacenie swojej codziennej diety o produkty takie jak na przykład:
- Oleje rybne i ogólnie ryby o tłustym mięsie
- Jajka kurze
- Sardynki
- Łososia
- Surowe mleko krowie
- Grzyby
3. Spożycie tłuszczu a wapń w organizmie
Być może już o tym słyszałeś wcześniej, ale dla pewności dobrze jest to powtórzyć. Otóż diety bogate w tłuszcz są jednym z czynników, które znacząco ograniczają proces wchłaniania wapnia z układu pokarmowego.
Nie ma sensu wybierać produktów bogatych w wapń, jeśli niweczysz ich cenne właściwości jedząc jednocześnie spore ilości smażonych potraw, kiełbas, wędlin i innych pokarmów wręcz ociekających tłuszczami nasyconymi.
4. Spożywaj białko w umiarkowanych ilościach
Białko jest podstawą każdej diety i do pewnego stopnia jest także niezbędne do poprawnego i skutecznego przyswajania wapnia z pożywienia. Jednak ważne jest także to, aby konsumować je w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadmierna ilość białka może zadziałać wręcz odwrotnie, hamując procesy wchłaniania wapnia przez Twój organizm.
Aby zaspokoić codzienne zapotrzebowanie Twojego organizmu na białko, staraj się jeść między innymi:
- Warzywa
- Mięso z kurczaka
- Mięso z indyka
- Oleje rybne i ogólnie ryby o tłustym mięsie
- Orzechy
- Jogurt naturalny
5. Przyrządzaj potrawy tak, by wapń lepiej się wchłaniał
Czy stosujesz odpowiednią, zdrową metodę gotowania i przyrządzania swoich potraw? Zapewne może to być jedna z tych rzeczy, które z reguły raczej ignorujesz.
Ale warto jednak pamiętać o tym, że sposób przygotowywania produktów spożywczych ma niezwykle istotny wpływ na łatwość lub trudność, z jaką Twoje ciało absorbuje wapń zawarty w tychże produktach.
Kiedy gotujesz swoje produkty w bardzo wysokich temperaturach, szczególnie w wodzie, proces ten pozbawia je wielu cennych minerałów i właściwości odżywczych.
Z tego powodu, jeśli Twoim celem jest zwiększenie spożycia wapnia, gotuj swoje jedzenie w niskich temperaturach i przez jak najkrótszy czas.
Jeśli natomiast planujesz zjeść owoce lub warzywa, staraj się w miarę możliwości spożywać je w postaci surowej.
Przeczytaj również: Najzdrowsze metody gotowania – 5 przykładów
6. Unikaj diet zakwaszających
Regularne spożywanie pokarmów, które zakwaszają Twój organizm może utrudniać wchłanianie niezbędnych minerałów i może powodować niedobory żywieniowe w perspektywie średnio- i długoterminowej.
Aby upewnić się, że stosowana przez Ciebie dieta nie ma wpływu to, z jaką skutecznością przyswajany jest wapń z Twojego układu pokarmowego, rozważ ograniczenie spożycia takich produktów, jak na przykład:
- Kawa
- Cukier
- Napoje gazowane
- Dania gotowe (paczkowane)
- Konserwy
- Wędliny
7. Więcej chlorofilu w codziennej diecie
Przyjmowanie suplementów chlorofilowych w ramach standardowej diety jest doskonałym nawykiem. Poprawia bowiem wchłanianie wielu różnych cennych pierwiastków, do których zalicza się także i wapń.
Zawarte w chlorofilu liczne naturalne związki optymalizują procesy metaboliczne, a także zapobiegają utracie witamin i minerałów wydalanych za pośrednictwem moczu.
Czy Twój organizm nie przyswaja wystarczającej ilości wapnia z pożywienia? Teraz, kiedy już wiesz, jak ważny jest ten minerał dla Twojego ciała, spróbuj zastosować się do opisanych powyżej zaleceń. Dzięki temu wapń będzie znacznie sprawniej wchłaniany z Twojego układu pokarmowego, a Ty sam unikniesz niedoboru tego pierwiastka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Exceso de proteínas y descalcificación ósea | EROSKI CONSUMER. (n.d.). Retrieved January 12, 2019, from http://www.consumer.es/web/es/alimentacion/tendencias/2008/02/21/174719.php
- Calcio — Datos en español. (n.d.). Retrieved January 12, 2019, from https://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-DatosEnEspanol/
- Alimentos con Vitamina D – Vitamina D – [2019]. (n.d.). Retrieved January 12, 2019, from https://www.micronutrientes.online/vitamina-d/alimentos/
- Ingesta de calcio y proteínas: relación con marcadores bioquímicos óseos en mujeres pre y posmenopáusicas de Comodoro Rivadavia (Argentina) | Request PDF. (n.d.). Retrieved January 12, 2019, from https://www.researchgate.net/publication/262786743_Ingesta_de_calcio_y_proteinas_relacion_con_marcadores_bioquimicos_oseos_en_mujeres_pre_y_posmenopausicas_de_Comodoro_Rivadavia_Argentina
- Martínez de Victoria, E. (2016). El calcio, esencial para la salud. Nutrición Hospitalaria, 33, 26–31. https://doi.org/10.20960/nh.341
- Usal, M., & Sarli, M. (n.d.). FUNCIONES FISIOLOGICAS DEL CALCIO, FOSFORO Y MAGNESIO. Retrieved from https://idim.com.ar/blog/wp-content/uploads/2015/05/FUNCIONES-FISIOLOGICAS-DEL-CALCIO-Modo-de-compatibilidad.pdf