Wapń - 7 nawyków na lepszą absorpcję

Oprócz dodawania do swojej codziennej diety produktów spożywczych o wysokiej zawartości wapnia, ważne jest także to, aby za wszelką cenę unikać tych, które mogą utrudniać wchłanianie tego minerału. Dzięki temu uda Ci się uniknąć niedoborów wapnia w organizmie.
Wapń - 7 nawyków na lepszą absorpcję
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Wap ń jest jednym z najważniejszych minerałów niezbędnych dla dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu. W rzeczywistości jest pierwiastkiem, który występuje w naszym organizmie chyba w największych ilościach.

Dla przykładu wapń możemy znaleźć przede wszystkim w naszych kościach i zębach. Jest to bowiem kluczowy składnik, który zapewnia im odpowiednią gęstość i wytrzymałość.


W nieco mniejszym stopniu wapń jest również istotnym składnikiem dla Twojej krwi i układu nerwowego. Odgrywa bowiem dość znaczącą rolę w realizowaniu kilku ważnych procesów fizjologicznych. Badania naukowe wykazały wielokrotnie, że wapń ma nawet istotny wpływ na częstotliwość bicia serca (puls), poziom krzepnięcia krwi, a także zdolność mięśni do napinania i rozluźniania się.

Problem jednak polega na tym, że czasami dostępność tego niezwykle cennego dla naszego organizmu pierwiastka jest ograniczona. Niektórzy ludzie mają dodatkowo trudności z przyswajaniem właściwych jego ilości.

Bóle mięśni a wapń w organizmie

A wiemy doskonale, że niedobór wapnia powoduje liczne choroby, dolegliwości i innego rodzaju problemy zdrowotne, które jeśli nie zostaną poddane odpowiedniemu leczeniu, mogą znacząco obniżyć jakość Twojego życia.

Na szczęście istnieją naturalne sposoby na poprawę wskaźnika wchłaniania wapnia z układu pokarmowego i kontrolowania jego niedoboru, zanim zakłócenia poziomu tego pierwiastka spowodują poważniejsze komplikacje zdrowotne.

Czy je znasz? Być może część z nich już tak. Ale naprawdę gorąco zachęcamy do poświęcenia kilku minut na przeczytanie dalszej części naszego dzisiejszego artykułu. Poznasz 7 najważniejszych nawyków, dzięki którym wapń będzie lepiej przyswajany przez Twój organizm. Zapraszamy więc do lektury!

1. Wapń to kluczowy pierwiastek – koniecznie zwiększ jego spożycie

Z oczywistych powodów ważne jest zwiększenie spożycia tych produktów, które zawierają wapń w dużych ilościach. Tylko wtedy zapewnisz swojemu organizmowi wystarczające dawki tego pierwiastka.

Chociaż wymagana dawka zależy od płci, wieku i wzrostu, ogólnie przyjmuje się, że odpowiednia ilość wapnia, jaką należy spożyć w ciągu doby wynosi 1.000 mg. Wartość ta może jednak wzrosnąć do poziomu 1.200 mg w przypadku kobiet w ciąży lub osób w podeszłym wieku.

Niektóre naturalne produkty bogate w wapń to między innymi:

  • Nabiał
  • Brokuły
  • Jajka kurze
  • Ryby
  • Soja i jej pochodne
  • Ciecierzyca

2. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo witaminy D

Niedobór witaminy D jest jednym z podstawowych czynników “likwidujących” wapń w Twoim organizmie. Ten niezbędny składnik odżywczy, który uzyskujemy przede wszystkim w wyniku wystawienia się na działanie promieni słonecznych poprawia wchłanianie wapnia w jelitach i ułatwia jego wykorzystanie oraz syntezę niezbędnych związków.

Natomiast niewystarczający poziom witaminy D powoduje zatrzymanie procesów przyswajania wapnia z pożywienia. Zatem niezależnie od tego, ile z wymienionych powyżej produktów spożywasz, wapń w Twoim organizmie wciąż będzie miał zbyt niski poziom.

kapsułki z witaminami

Warto się więc regularnie opalać, ale uważaj przy tym, aby uniknąć negatywnych skutków promieniowania ultrafioletowego, jakim cechują się promienie słoneczne.

Innym godnym uwagi sposobem na uzyskanie odpowiednich ilości witaminy D w swoim organizmie jest wzbogacenie swojej codziennej diety o produkty takie jak na przykład:

  • Oleje rybne i ogólnie ryby o tłustym mięsie
  • Jajka kurze
  • Sardynki
  • Łososia
  • Surowe mleko krowie
  • Grzyby

3. Spożycie tłuszczu a wapń w organizmie

Być może już o tym słyszałeś wcześniej, ale dla pewności dobrze jest to powtórzyć. Otóż diety bogate w tłuszcz są jednym z czynników, które znacząco ograniczają proces wchłaniania wapnia z układu pokarmowego.

Parówki z boczkiem

Nie ma sensu wybierać produktów bogatych w wapń, jeśli niweczysz ich cenne właściwości jedząc jednocześnie spore ilości smażonych potraw, kiełbas, wędlin i innych pokarmów wręcz ociekających tłuszczami nasyconymi.

4. Spożywaj białko w umiarkowanych ilościach

Białko jest podstawą każdej diety i do pewnego stopnia jest także niezbędne do poprawnego i skutecznego przyswajania wapnia z pożywienia. Jednak ważne jest także to, aby konsumować je w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadmierna ilość białka może zadziałać wręcz odwrotnie, hamując procesy wchłaniania wapnia przez Twój organizm.

Różne rodzaje mleka roślinnego bogatego w wapń

Aby zaspokoić codzienne zapotrzebowanie Twojego organizmu na białko, staraj się jeść między innymi:

  • Warzywa
  • Mięso z kurczaka
  • Mięso z indyka
  • Oleje rybne i ogólnie ryby o tłustym mięsie
  • Orzechy
  • Jogurt naturalny

5. Przyrządzaj potrawy tak, by wapń lepiej się wchłaniał

Czy stosujesz odpowiednią, zdrową metodę gotowania i przyrządzania swoich potraw? Zapewne może to być jedna z tych rzeczy, które z reguły raczej ignorujesz.

Ale warto jednak pamiętać o tym, że sposób przygotowywania produktów spożywczych ma niezwykle istotny wpływ na łatwość lub trudność, z jaką Twoje ciało absorbuje wapń zawarty w tychże produktach.

Przyprawianie sałatki

Kiedy gotujesz swoje produkty w bardzo wysokich temperaturach, szczególnie w wodzie, proces ten pozbawia je wielu cennych minerałów i właściwości odżywczych.

Z tego powodu, jeśli Twoim celem jest zwiększenie spożycia wapnia, gotuj swoje jedzenie w niskich temperaturach i przez jak najkrótszy czas.

Jeśli natomiast planujesz zjeść owoce lub warzywa, staraj się w miarę możliwości spożywać je w postaci surowej.

6. Unikaj diet zakwaszających

Regularne spożywanie pokarmów, które zakwaszają Twój organizm może utrudniać wchłanianie niezbędnych minerałów i może powodować niedobory żywieniowe w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Aby upewnić się, że stosowana przez Ciebie dieta nie ma wpływu to, z jaką skutecznością przyswajany jest wapń z Twojego układu pokarmowego, rozważ ograniczenie spożycia takich produktów, jak na przykład:

  • Kawa
  • Cukier
  • Napoje gazowane
  • Dania gotowe (paczkowane)
  • Konserwy
  • Wędliny

7. Więcej chlorofilu w codziennej diecie

Przyjmowanie suplementów chlorofilowych w ramach standardowej diety jest doskonałym nawykiem. Poprawia bowiem wchłanianie wielu różnych cennych pierwiastków, do których zalicza się także i wapń.

Zawarte w chlorofilu liczne naturalne związki optymalizują procesy metaboliczne, a także zapobiegają utracie witamin i minerałów wydalanych za pośrednictwem moczu.

Zielony koktajl bogaty w wapń

Czy Twój organizm nie przyswaja wystarczającej ilości wapnia z pożywienia? Teraz, kiedy już wiesz, jak ważny jest ten minerał dla Twojego ciała, spróbuj zastosować się do opisanych powyżej zaleceń. Dzięki temu wapń będzie znacznie sprawniej wchłaniany z Twojego układu pokarmowego, a Ty sam unikniesz niedoboru tego pierwiastka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.