Ubrania brzydko pachną? Oto 6 sposobów

Jeśli Twoje ubrania pachną stęchlizną i wilgocią, koniecznie wypróbuj naturalne roztwory, które przywrócą im przyjemny zapach.
Ubrania brzydko pachną? Oto 6 sposobów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ubrania wykonane z niektórych tkanin bardzo łatwo łapią zapachy, które niekoniecznie uważamy za pożądane.

Nieważne jednak, czy Twoje ubrania pachną stęchlizną, wilgocią, dymem papierosowym czy też potem – możesz skorzystać z 6 prostych, tanich i całkowicie naturalnych sposobów, które pozwolą Ci uporać się z tym problemem i przywrócić im świeży zapach.

Wilgoć i pleśń w szafie, długotrwałe przebywanie w zapylonych czy zadymionych pomieszczeniach i wreszcie naturalny zapach naszego ciała – to wszystko może sprawić, że Twoje ulubione ubrania przesiąkną jednym z opisanych wyżej zapachów, a standardowe pranie nie pomoże Ci przywrócić im świeżego zapachu.

Na szczęście istnieje kilka domowych, zupełnie nieszkodliwych sposobów, które bez efektów ubocznych czy szkód dla tkaniny, pomogą Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Poniżej znajdziesz aż 6 metod.

1. Biały ocet na świeże i pachnące ubrania

Ocet w pralce, sposób na ubrania o nieprzyjemnym zapachu

Biały ocet to źródło nieskończenie wielu zastosowań, zarówno zdrowotnych, jak i tych potrzebnych na co dzień w gospodarstwie domowym. Okazuje się, że ocet to świetny sposób na pachnące i świeże pranie.

Jego kwasowe składniki pozwalają na pozbycie się z tkanin nieprzyjemnych zapachów, doskonale usuwają one także plamy i inne zabrudzenia. Wiele osób wykorzystuje ocet jako zamiennik komercyjnych produktów zmiękczających, dzięki jego równie wysokiej efektywności.

Jak wykorzystać ocet?

 • Wlej pół szklanki białego octu do pralki, w przegródkę na płyn do płukania.
 • W przypadku bardzo silnych zapachów możesz także namoczyć ubrania przed praniem w misce z wodą i octem przez około 20 minut.

2. Zimno odświeży Twoje ubrania

Zimne powietrze, takie jak w zamrażalce, doskonale odświeża ubrania; będzie skuteczne zwłaszcza w przypadku zapachu wilgoci i pleśni, który zadomowił się w Twoich ubraniach.

Jak wykorzystać zimne powietrze?

 • Przygotuj szczelną torebkę próżniową i włóż do niej ubrania.
 • Przechowuj w zamrażalce przez kilka godzin.
 • Po tym czasie wyjmij torebkę z zamrażalki, wypłucz ubrania i rozwieś do wysuszenia.

Koniecznie spróbuj – pozbędziesz się zapachu stęchlizny i wilgoci raz na zawsze!

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to jeden z najskuteczniejszych produktów naturalnych, jeśli chodzi o sprzątanie, pranie czy odnawianie niektórych powierzchni i tkanin. Ma doskonałe właściwości wchłaniania, dlatego też świetnie radzi sobie z substancjami, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach czy plamy na ubraniach.

Jak stosować sodę na ubrania?

Zaaplikowana bezpośrednio na tkaninę skutecznie usuwa plamy z potu; ma także lekki efekt wybielający, pozostawiając każdą rzecz bez skazy. W przypadku ubrań kolorowych, soda oczyszczona odświeża kolor, jest także bezpieczna dla delikatnych tkanin i materiałów.

4. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie uznawany za niezwykle skuteczny naturalny środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy. Nie tylko doskonale wpływa na nasze zdrowie, ale także na czystość w naszym domu. Jeśli chodzi o czystość i świeży zapach naszych ubrań, olejek ten doskonale zneutralizuje przykre zapachy, pozostawiając delikatny i przyjemny aromat.

Jak wykorzystać ten olejek?

 • Dodaj kilka kropli olejku herbacianego do butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą.
 • Spryskaj tak przygotowanym roztworem ubrania o nieprzyjemnym zapachu.
 • Odczekaj godzinę, aby olejek zdążył zadziałać.
 • Jeśli po tym czasie nieprzyjemny zapach nie ustąpił, powtórz całą procedurę od nowa.

5. Sok z cytryny

Sok z cytryny

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny doskonale poradzi sobie z zapachem potu oraz z plamami pod pachami na naszych ubraniach. Obecny w cytrynach kwas cytrynowy wnika głęboko we włókna tkaniny i niweluje problem brzydkiego zapachu u samego źródła.

Jak wykorzystać sok z cytryny?

 • Rozcieńcz sok z cytryny w dwóch litrach wody i namocz w tak przygotowanym roztworze swoje ubrania.
 • Pozostaw je do namoczenia na 30-40 minut.
 • Wypłucz i pozostaw do wyschnięcia.

6. Skórka z pomarańczy na ubrania

Skórka z pomarańczy zapewnia bardzo przyjemny świeży zapach, który doskonale zneutralizuje nieprzyjemne zapachy potu, pleśni czy jedzenia. Nie zaszkodzi nawet najdelikatniejszej tkaninie, pozostawiając ją miękką, czystą i świeżą.

Co należy zrobić?

 • Umieść skórki z kilku pomarańczy w garnku z dwoma litrami wody.
 • Doprowadź wodę do wrzenia i pozostaw na kilka minut do zaparzenia.
 • Zanurz ubrania w garnku.
 • Po 2-3 godzinach namaczania wypłucz tkaniny i rozwieś do wyschnięcia.

Jak widzisz nie musisz wcale wydawać pieniędzy na komercyjne produkty do prania i płukania, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów ze swoich ubrań. Wykorzystaj naturalne produkty i ciesz się świeżością tkanin na długo!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.