Typy osobowości według Carla Junga

Czy znasz typy osobowości według Carla Junga? Przeczytaj i dowiedz się, na czym opiera się jego model i jakie 8 typów osobowości opisuje.
Typy osobowości według Carla Junga

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W psychologii istnieją różne teorie osobowości. Są to modele mające na celu katalogowanie, klasyfikowanie i opisywanie różnych typów ludzkich zachowań. Cechy i zachowania wyróżniają każdy typ i opisują określony profil jednostki. Dzisiaj chcielibyśmy omówić typy osobowości, jakie wyróżnił Carl Gustav Jung.

Chociaż czasami możemy pomyśleć, że ten temat interesuje ludzi od niedawna, w rzeczywistości opis osobowości frapował ludzkość już od tysiącleci. Na przykład zarówno Hipokrates, jak i Galen opracowali modele dotyczące tego zagadnienia. Ponieważ jednak typy osobowości Carla Junga były najbardziej transcendentne, chcielibyśmy opisać, jakie charakterystyki wyróżnił i jakie cechy z nimi powiązał.

Osiem typów osobowości Carla Junga

Model typów osobowości Carla Junga został opisany w jego książce Psychological Types z 1921 roku. To zdecydowanie jeden z najbardziej wpływowych modeli w psychologii. Jego postulaty znalazły kontynuację m.in. we wskaźniku Myers-Briggsa i klasyfikatorach temperamentu Keirseya.

W swojej teorii Jung dzieli funkcje poznawcze na dwie dychotomiczne pary: funkcje racjonalne (osądzanie), takie jak myślenie i czucie, oraz funkcje irracjonalne (postrzeganie), takie jak czucie i intuicja.

Obydwa, według jego pism, mogą przejawiać się jako cechy introwertyczne lub ekstrawertyczne. Na tej podstawie wyłania się następująca klasyfikacja.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

1. Typy osobowości: refleksyjny ekstrawertyk

Los tipos de personalidad de Carl Jung incluyen al extravertido reflexivo
Bycie refleksyjnym ekstrawertykiem może przynieść wiele korzyści na profesjonalnych stanowiskach kierowniczych.

Ekstrawertycy refleksyjni (lub myśliciele) to ci, którzy skupiają się wyłącznie na rozumie. Używają logiki do kierowania swoim myśleniem, więc unikają idealizmu lub nieuzasadnionych założeń. Zwracają większą uwagę na własne myśli niż na cudze, więc pod tym względem są indywidualistami.

To jest coś, co oni również mogą o sobie wyraźnie stwierdzić. Są bardzo otwarci na dzielenie się swoimi pytaniami i odpowiedziami i często są kojarzeni z przywództwem. Jednak zazwyczaj są bardziej zainteresowani poznaniem rzeczy niż ich prezentacją. Mogą też być nieco uparci, manipulujący, a nawet tyranizować otaczające je osoby.

2. Myślący introwertyk

Myślący introwertycy (lub myśliciel charakteryzuje się kierowaniem się ścieżkami rozumu, ale robi to bez tworzenia silnych więzi ze społeczeństwem. Ma podobne niepokoje związane z pytaniami i odpowiedziami oraz syntezą tego, co interpretuje jak poprzedni typ osobowości, chociaż woli trzymać się z dala od innych.

Dlatego refleksyjny introwertyk ma pewne cechy antyspołeczne, może być postrzegany jako dziwny i często preferuje samotność. Podobnie jak w poprzednim przypadku potrafi być bardzo uparty, wykazywać małą wrażliwość na innych i być nieco autorytarny w swoich pomysłach (choć bez tak silnego ich narzucania).

3. Typy osobowości: sentymentalny ekstrawertyk

Osoby, które wykazują sentymentalną ekstrawertyczną osobowość, będą miały ogromne umiejętności nawiązywania relacji społecznych. Są bardzo otwarte na komunikację, empatyczne, miłe uczynne i nie boją się wyrażać swoich uczuć w zależności od okazji.

Nie oznacza to jednak, że czują się w stadzie w 100% komfortowo, ponieważ czasami mogą unikać takiego otoczenia. Są wrażliwe na odrzucenie i nie mają skłonności do refleksji. To bardzo plastyczna osobowość, którą możemy nawet zaklasyfikować jako konwencjonalną.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

4. Sentymentalny introwertyk

Rozwija te same uczucia, co poprzedni typ, chociaż nie jest tak otwarty, jeśli chodzi o ich okazywanie. Na przykład sentymentalni introwertycy są bardzo empatyczni, przyjaźni i komunikatywni w stosunku do osób wokół nich. Natomiast znacznie mniej przejawiają te cechy w stosunku do nieznajomych.

Nie są zbyt spontaniczni, kiedy wyrażają pewne uczucia, takie jak przywiązanie. Mogą zachować dla siebie pewne emocje, ale to nie znaczy, że nie cierpią z ich powodu. Ponadto często takie osoby są klasyfikowane jako samotne, melancholijne lub obojętne.

5. Typy osobowości: spostrzegawczy ekstrawertyk

Ten typ osobowości jest również nazywany wrażliwym ekstrawertykiem i najlepiej opisuje go jako osobę zainteresowaną zjawiskami zewnętrznymi. Są bardzo praktyczni, przyswajają świat i nieustannie interesują się nowymi doświadczeniami życiowymi.

Z tego powodu doceniają wszystko, co wiąże się z cieszeniem się życiem i generalnie robią to w towarzystwie grupy ludzi. Nie wahają się wypróbować nowego doświadczenia życiowego, a nawet mogą podejmować decyzje bez zastanowienia. Zazwyczaj są to bardzo inspirujące osoby.

6. Spostrzegawczy introwertyk

Los tipos de personalidad de Carl Jung incluyen a los introvertidos perceptivos
Wrażliwy introwertyk widzi poza rzeczywistością, proces wymagający głębokiej refleksji.

Ci ludzie nadają wartość dodaną temu, co mogą przyswoić za pomocą zmysłów, nie sugerując, że ich rozum lub uczucia je przetwarzają. Wiele z tych osób poświęca się sztuce lub w każdym razie tworzy doświadczenia, które dają im satysfakcję.

Rzeczywistość jest dla nich wszystkim, dlatego cenią ją ponad wszystko. Mogą być miłymi ludźmi, chociaż często mogą też być zaabsorbowani sobą w postawie samotności. Są skromni i czasami wolą milczenie, ale to nie znaczy, że gubią się w głębokich rozmyślaniach lub rozumowaniu.

7. Intuicyjny ekstrawertyk

Ostatnia kontrastująca paleta typów osobowości Gustava Junga odnosi się do intuicji i obejmuje ostatnie dwa typy na tej liście. Intuicyjnych ekstrawertyków często klasyfikuje się jako żądnych przygód lub przedsiębiorczych. Mają tendencję do prowadzenia wielu projektów na raz i dodają nowe, gdy kończą inne.

Koncentrują się na przyszłości i pomysłach, które mogą zrealizować. Zwykle myślą tylko o sobie, więc osiągnięcie ich celów nie zawsze pozytywnie wpływa na innych. Zazwyczaj wkrótce przestają też rozkoszować się swoimi osiągnięciami. Zamiast tego wybierają nowe cele na swojej liście.

8. Intuicyjny introwertyk

Wreszcie, ci ludzie również nie przejmują się teraźniejszością. W rzeczywistości ich pomysły, myśli i refleksje zawsze wskazują na przyszłość. Mogą to być bardzo marzycielskie, idealistyczne i pomysłowe osoby i robią to niezależnie od innych. To prowadzi ich do bycia nieco impulsywnym i do działania zgodnego z tym, co w danej chwili mają na myśli.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wskaźnik Myersa-Briggsa, który opisuje 16 osobowości, osoby z tą osobowością odpowiadają typowi INFJ. Nie wszyscy z nich zdobywają punkty za ten aspekt, ale robi to duży odsetek.

Zgodnie z jego teorią każda z czterech funkcji (w sumie osiem, jeśli weźmiemy pod uwagę jej przeciwny odpowiednik) zachowuje cechę dominującą. Dlatego jest to bardziej rozwinięta cecha osobowości, która jest wyraźnie widoczna. Pozostałe dwa są uważane za pomocnicze, a trzeci jest przeciwieństwem pierwszego i rządzi podświadomością. Z tego powodu jest czasami nazywana funkcją cienia lub funkcją wewnętrzną.

Typy osobowości Carla Gustava Junga nadal wywierają ogromny wpływ na społeczeństwo, mimo że jego teoria została sformułowana około 100 lat temu. Osobowość jest nadal przedmiotem badań, więc wciąż pojawiają się modele, które rozszerzają lub spierają się z prezentowanym dzisiaj.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.