Typowe podrażnienia skóry dziecka
Skóra niemowląt jest niezwykle wrażliwa. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia często występują podrażnienia skóry. Większość z nich to łagodne przypadki, o których powinieneś wiedzieć.
Istnieje 5 typowych rodzajów podrażnień skóry dziecka, o których każdy rodzic powinien wiedzieć. Są to pieluszkowe zapalenie skóry, trądzik noworodkowy, ciemieniucha, atopowe zapalenie skóry u niemowląt i prosaki.
W kolejnych akapitach omówimy ich główne cechy, a także wyniki niektórych niedawnych badań. Dajemy również kilka prostych i skutecznych wskazówek, które pomogą zapobiegać tym problemom skórnym.
Skóra dziecka
U niemowląt skóra jest cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia.
Skóra dziecka bardzo różni się od skóry dorosłego. Jest cieńsza, ma mniej włosów, wytwarza mniej potu, a także mniejszą ilość wydzieliny łojowej. Te różnice są jeszcze bardziej widoczne u wcześniaków.
Narażenie tej delikatnej skóry na działanie warunków atmosferycznych, bakterii i ewentualnych urazów kontaktowych czyni ją bardzo wrażliwą w pierwszych miesiącach życia. Dlatego wymaga stałej opieki.
Typowe podrażnienia skóry niemowląt
Najczęstsze podrażnienia skóry niemowląt nie są poważne. Jednak często wywołują u rodziców wielki niepokój. Dlatego poniżej omówimy bardziej szczegółowo 5 najczęściej występujących.
Jednak w przypadku jakichkolwiek objawów zawsze należy udać się do lekarza, ponieważ istnieje kilka ważnych chorób, które mogą objawiać się przez skórę. W takich przypadkach konieczna jest wczesna diagnoza.
1. Pieluszkowe zapalenie skóry
Wysypka pieluszkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń, w większości przypadków spowodowanych infekcjami grzybiczymi.
Pomimo wielkich postępów poczynionych przez pieluchy i ich materiały chłonne, mogą one również powodować pewne podrażnienia skóry dziecka, która wciąż się rozwija. Wilgoć i kontakt z kałem to czynniki sprzyjające pojawieniu się pieluszkowego zapalenia skóry.
Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie Pediatric Dermatology wykazało związek między większością przypadków pieluszkowego zapalenia skóry a zakażeniem grzybem Candida albicans. Jednak ustalono również, że jest mniej przypadków tego typu zapalenia skóry u dzieci karmionych piersią, dlatego proponuje się ten nawyk jako profilaktykę.
Przeczytaj także: Pielęgnacja skóry noworodka – zwróć uwagę na kilka aspektów
2. Częste podrażnienia skóry dziecka: trądzik noworodkowy
Trądzik noworodkowy pojawia się zwykle w pierwszym miesiącu życia. W większości przypadków jest to łagodna i przejściowa manifestacja skórna, jak wskazuje ten artykuł opublikowany w Pediatric Dermatology . Czasami jednak możesz pojawić się poważniejszy brak równowagi hormonalnej.
Ten rodzaj trądziku pojawia się szczególnie na czole, nosie i policzkach i może być związany z grzybem Malassezia. Aby złagodzić objawy przepisywany jest balsam do stosowania miejscowego, który zwykle leczy to w ciągu kilku tygodni.
3. Ciemieniucha
Ciemieniucha zwykle znika po pierwszych miesiącach życia, chociaż można stosować kremy w celu złagodzenia jej objawów.
Łojotokowe zapalenie skóry, zwane również ciemieniuchą, dotyka dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia. Dowodem na to jest to badanie opublikowane w Dermatologii Medycznej, Kosmetycznej i Chirurgicznej.
Powoduje to powstawanie plam na skórze głowy o właściwościach tłustych i łuszczących się w postaci strupów, a także zaczerwienień.
Choroba ta ma tendencję do naturalnego zanikania. Ale można też pomóc nakładając oliwę z oliwek na chory obszar. Jednak niektóre przypadki wymagają leczenia, dlatego najlepiej skonsultować się z pediatrą.
Zobacz także: Jak przygotować się na przybycie dziecka? Kilka porad
4. Atopowe zapalenie skóry niemowlęcia
Jedno na dziesięć dzieci karmionych piersią może cierpieć na tę chorobę w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia. Ten typ zapalenia skóry zwykle pojawia się na policzkach, szyi i ramionach.
Przyczyną jest zmiana lipidów skóry, co utrudnia jej funkcję ochronną. Ponadto ta nierównowaga powoduje zaczerwienienie, swędzenie i suchość, co może powodować drapanie i zranienie się dziecka.
Zaleca się stosowanie łagodnych i naturalnych mydeł oraz olejów roślinnych, które pomagają odbudować barierę ochronną skóry. W takim przypadku można też użyć oliwy lub oleju migdałowego, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.
5. Prosaki – typowe podrażnienia skóry dziecka
Ta ostatnia choroba skóry dotyka 40% dzieci, w większości przypadków w pierwszym miesiącu życia. Jednak może pojawić się w każdym wieku, zwłaszcza w miejscach o klimacie gorącym i wilgotnym.
Przyczyną prosaków jest zatykanie porów prowadzących do gruczołów potowych, co zapobiega wydalaniu potu, na co wskazują informacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To powoduje małe czerwone lub białe pryszcze, a nawet pęcherze, pojawiające się na twarzy, szyi lub plecach.
Prosaki zwykle ustępują bez potrzeby specjalnego leczenia. Aby jednak zapobiec pojawieniu się ich warto unikać nadmiernego nagrzewania się dziecka i wybierać ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna.
Krótko mówiąc, jak widzieliście są to najczęstsze podrażnienia skóry dziecka w pierwszych miesiącach życia. Dlatego warto dawać dziecku pielęgnację, jakiej wymaga ta delikatna skóra, a w razie pytań skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ersoy‐Evans, S., Akıncı, H., Doğan, S., & Atakan, N. (2016). Diaper dermatitis: a review of 63 children. Pediatric Dermatology, 33(3), 332-336. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27040137/
- Bautista, C. R., & Llop, F. M. (2007). Recién nacido: lesiones cutáneas benignas transitorias. In Protocolos de dermatología(pp. 309-316). AEP Madrid. http://www.enfermeriaaps.com/portal/download/DERMATOLOGIA/rn_benignastransitorias_0.pdf
- Castillo, E. (2014). Dermatitis seborreica: una revisión. Dermatologia medica, cosmética y quirúrgica, 12(2), 135-41. https://pdfs.semanticscholar.org/c73c/505b5af312f80ec430e9f607d70d8b0f3a64.pdf
- Moreno, R. A., & Peiró, P. S. (2000). Dermatitis atópica. Medicina naturista, (2), 112-121. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/202441.pdf
- Cabrera-Meza, G. 12 DERMATOLOGÍA NEONATAL Y AIEPI: AVANCES DE UNA PROPUESTA. GRUPO ASESOR TÉCNICO AIEPI (GATA), 51 https://www.paho.org/es/file/46976/download?token=xJb82urn#page=57
- Rodríguez Camelo, G., Tijerina Torres, C., Rodríguez Balderrama, I., & Rodríguez Bonito, R.(2009). Miliaria congénita: informe de un caso en recién nacido prematuro. Medicina Universitaria, 11(45), 267-269 http://eprints.uanl.mx/8558/1/Miliaria%20congenita.pdf