Twoja pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży to nie lada wydarzenie, zwłaszcza dla mam, które rodzą po raz pierwszy. Dlatego powinnaś dobrze się do tego przygotować.
Twoja pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2023

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży to bardzo ważny moment. Nie tylko ze względu na jej znaczenie emocjonalne, ale także dlatego, że jest to odpowiedni czas na zadawanie pytań, omawianie obaw i wątpliwości oraz zdobycie istotnych informacji.

Nawet jeśli kobieta ma już dzieci, prawdopodobnie nadal będzie potrzebować wskazówek lekarza dotyczących określonych aspektów, stąd znaczenie tych wizyt.

Najlepiej, jeśli dobrze orientujesz się w temacie już przed spotkaniem z lekarzem. Co należy wziąć pod uwagę? Czytaj dalej i dowiedz się!

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży?

W czasie ciąży pierwsza wizyta u ginekologa przypada zwykle między szóstym a dziewiątym tygodniem, licząc od ostatniej miesiączki. Podczas tego spotkania lekarz przeprowadzi wywiad w celu uzyskania informacji o stanie zdrowia matki, a także zada jej wiele pytań.

Ginekolog przeprowadzi badanie ogólne. Zmierzy ciśnienie krwi oraz ustali wzrost i wagę pacjentki.

Informacje te będą punktem wyjścia do przyszłych spotkań. Może również przeprowadzić testy w celu potwierdzenia ciąży.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w czasie ciąży lekarz zazwyczaj zleca USG w celu ustalenia żywotności zarodka i potwierdzenia stanu worka owodniowego. To badanie pokaże, czy na przykład istnieje ciąża mnoga, i wykluczy ciążę pozamaciczną.

O co zapytać?

Pierwsza wizyta u ginekologa po zajściu w ciążę to idealny moment, aby zadać wszystkie potrzebne pytania. Najlepiej spisać je przed konsultacją, aby o niczym nie zapomnieć.

Suplementy diety

Matki w ciąży powinny przyjmować suplementy kwasu foliowego. Dlatego ważne jest, aby zapytać lekarza, jaka jest odpowiednia dawka i jak długo należy ją przyjmować.

Substancja ta jest niezbędna do zapobiegania problemom u płodu, takim jak rozszczep kręgosłupa i rozszczep wargi. Powinnaś także zapytać, czy właściwe jest przyjmowanie innych suplementów.

Kwas foliowy.
Przyjmowanie suplementów jest generalnie wskazane w czasie ciąży, zwłaszcza kwasu foliowego.

Ćwiczenia

Pierwsza wizyta pomaga również dowiedzieć się wszystkiego, co wiąże się z ćwiczeniami, które możesz wykonywać, a w szczególności z ich rodzajem i intensywnością.

Warto zapytać o zalecane ćwiczenia wzmacniające dno miednicy, które mogą być bardzo pomocne w czasie porodu.

Leki, których musisz unikać

Warto zapytać swojego ginekologa o leki dostępne bez recepty, których należy unikać. Obejmuje to również alternatywne i domowe środki zaradcze. W niektórych przypadkach mogą one być również przeciwwskazane.

Waga

Dobrze jest, aby świeżo upieczona mama miała jasność co do odpowiednich zakresów przyrostu masy ciała. Wiadomo, że ciało będzie się zmieniać i nabierać objętości, ale ma to zdrowe granice.

Dieta

Niektóre pokarmy są zalecane w czasie ciąży, a innych należy unikać. W szczególności nie należy spożywać alkoholu, napojów zawierających kofeinę, niedogotowanego mięsa i wątroby.

Lekarz może zasugerować główne składniki diety matki, a także powiedzieć o niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem niektórych pokarmów lub substancji.

Znaki ostrzegawcze

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w czasie ciąży bardzo ważne jest, aby porozmawiać o objawach ostrzegawczych. Wiążą się one z ryzykiem poronienia i objawami chorób, takich jak cukrzyca, toksoplazmoza, problemy z nerkami i stan przedrzucawkowy.

Specjalna opieka

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz ustali też, czy ciąża wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Jeśli tak, ważne jest, aby wyjaśnił konkretne kroki, które musisz podjąć, aby uniknąć komplikacji.

Daty

Lekarz obliczy możliwy termin porodu. W normalnych warunkach ciąża trwa 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Obliczenia są dokonywane na podstawie tych informacji. Ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ pozwala śledzić przebieg ciąży.

Obliczanie daty urodzenia.
Chociaż prawdopodobną datę porodu możemy obliczyć w domu, dobrze jest mieć potwierdzenie od eksperta.

Jakich informacji możesz udzielić jako pacjentka?

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży wyjaśnia kobiecie wiele wątpliwości i dostarcza cennych danych. Z drugiej strony przyszła matka powinna także udzielić niezbędnych informacji. Powinna powiedzieć lekarzowi, jeśli ma jakiekolwiek choroby przewlekłe.

Dobrze jest też, aby przekazała mu wszelkie ważne informacje zdrowotne. Obejmuje to alergie, choroby przenoszone drogą płciową, operacje i inne istotne fakty.

Ważna jest również informacja o ewentualnych poronieniach. Lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie badań krwi i moczu, aby zweryfikować stan zdrowia przyszłej mamy.

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży ma szczególne znaczenie

Ta pierwsza wizyta stanowi ważne doświadczenie, ale także ma wiele znaczy z medycznego punktu widzenia. Jeśli matka dobrze ją zaplanuje, może z niej wyciągnąć wiele korzyści.

Oprócz wszystkich wspomnianych już zaleceń, warto zapytać o wiarygodne źródła, aby uzyskać więcej informacji, a także o zmiany psychologiczne, które mogą wystąpić podczas ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sanz, J. R., & Alonso, E. M. (2020). entrevista clínica. FMC-Formación Médica Continuada en Atención Primaria, 27(5), 230-233.
  • De León, J. A., & Santolaya, J. (2003). El saco vitelino y su contribución al desarrollo del saco amniótico antes de las 6 semanas de gestación: a propósito de un caso de aborto retenido. Progresos de Obstetricia y Ginecología, 46(12), 568-570.
  • De Salud, C. (2005). Embarazo, parto y puerperio: proceso asistencial integrado.
  • Correa, L. M. M. (2020). La espina bífida y el ácido fólico. Revista Experimenta, (9), 40-45.
  • De Jesús-García, A., Jimenez-Baez, M. V., González-Ortiz, D. G., De la Cruz-Toledo, P., Sandoval-Jurado, L., & Kuc-Peña, L. M. (2019). Características clínicas, epidemiológicas y riesgo obstétrico de pacientes con preeclampsia-eclampsia. Revista de Enfermería del Instituto Mexicano del Seguro Social26(4), 256-262.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.